10 tipů, jak nezblbnout na mateřské

Work-life-balance

Work-life-balance

Mateřská a rodičovská dovolená je čas, kdy ženám (někdy i mužům, abychom byli korektní) začne ujíždět jejich profesní vlak. Co dělat, aby člověk na mateřské úplně nezblbnul (částečnému zblbnutí nelze předejít)?

Přinášíme pár tipů. Některé jsou úzce zaměřené, některé jsou obecné, všechny však určitě užitečné.

#1       Předplaťte si odborný časopis

Ať už jste v oboru cokoliv, najděte si nějaký časopis spojený s vaším oborem. Třeba Chemagazin můžete mít zadarmiko i do schránky. Firmy dnes v rámci marketingu publikují odborné blogy a vydávají newslettery, které kromě reklamy obsahují i cenné odborné informace. Např. firma Digital Surf  prodává software pro analýzu povrchu, ale také vzdělává své zákazníky (a přicmrndy, protože hypotéku na software, který by nám dokázal říct, jak drsné jsou dětské pleny, fakt asi nedostaneme…).

Najděte si tedy firmu vyrábějící produkty z vašeho oboru a sledujte ji, odebírejte newsletter nebo čtěte jejich blog. Nebo ve vašem oboru nejsou?

Jo a fakt si ten newsletter taky přečtěte, než ho hodíte do spamu.

#2       Týden vědy a techniky a jiné akce Akademie věd

Akademie věd objevila svět sociálních sítí, svět popularizace a začala pořádat různé akce pro veřejnost. Výhoda je, že na akcích se zabaví i děti (HURÁ! Třikrát hurá!). V listopadu se chystá Týden vědy, v červnu bývá Veletrh vědy. Všechno jsou to moc povedené akce a rozšíří vám obzory. Zadarmo.  A to se vyplatí – nebo ne?

#3       Ranní setkání (nejen) s ALS

Některé firmy nabízejí skvělou věc, a tou je ranní setkání neboli snídaně s Třeba laboratoře ALS. Já jsem šla třeba na seminář o recyklaci odpadů, abych věděla, co dělat, kdyby se náhodou (čirou náhodou) stalo, že se vrátím po rodičovské do nějakého zaměstnání, a můj první úkol bude zlikvidovat spoustu lahviček, na kterých jsou nalepeny samolepky s lebkami (to se tak dělá, že když někdo přijde nový/po delší době, a neví se, co mu zadat, přehodí se na něj nějaké zábavnosti).

Když budete chytřejší než já, pochopíte i téma semináře, a nedopadnete jako já – téma bylo recyklace odpadů, ale stavebních. Ne, že by to nebylo zajímavé, ale tu normu, na kterou se pan přednášející odkazoval, jsem fakt neznala. Ani zákon 185/2001 Sb. Celou dobu jsem doufala, že neproběhne žádná větší interakce. No ale kafe bylo dobrý.

Znáte nějakou jinou firmu, která dělá setkání u ranní kávy? Třeba https://www.imagelab.cz/ určitě dělala, ale už jsem je nyní na stránkách nenašla… Já bych tam ani nešla, za blbce jsem už tak dost často…

#4       Laborexpo nebo jiný veletrh

Již se to blíží, přichází Laborexpo. Já tam možná půjdu očumovat a dělat chytrou, jak doma na mateřské eloxuju (ve skutečnosti mě Hausmann a okolnosti donutili všechny chemikálie neutralizovat a vylít do WC). Jsou ale i jiné veletrhy na různá témata. http://pvaexpo.cz/kalendar – nemusíte jít jenom na For Baby…

Eloxovaný traktor

Eloxovaný traktor

#5       Udržujte kontakt se svým předmateřským zaměstnavatelem

Může to vypadat lákavě. V den nástupu na mateřskou všechny kolegy poslat do patřičných míst, rozhlásit, že už to fakt nešlo a zabouchnout za sebou dveře. Jenomže každá sranda jednou skončí. Děti vyrostou, rodičovský příspěvek přestane chodit…

Začlenit se zpátky do kolektivu, který znáte, a zaučit se zpět v práci, o které něco víte, může být jednodušší, než si hledat novou… Proto pozor na to. Třeba se vám nad plenami začne stýskat po všech těch průšvihách, co jste kdy nadělali… Chodit na částečný úvazek je fajn. A kdyby vás to nebavilo, můžete si nechat udělat další dítě, ne? (zdravím své nadřízené, kteří tohle čtou).

#6       Piště blog

Jasně, že to vypadá, že jsou to takové slepičí pindy a mnohdy opravdu jsou. Ale můžete se při psaní a distribuci svých mouder i leccos naučit. Já bych bez blogu třeba nevěděla, kolik lidí se dá přilákat správným sdílením na Facebooku (ostatně řekněte sami, odkud jste přišli…). A bez toho bych třeba já nemohla mít svou brigádičku na Akademii věd (mimochodem, už jste vyplnili poslední experiment?).

Nemusíte mít tisíce fanoušků, aby Vás začaly firmy oslovovat k recenzování kojeneckých bodýček a pořádání soutěží o nočníky. Že na tomhle blogu nejsou? Byla by vážně škoda přijít o moudra tohoto blogu v záplavě recenzí na dětské ponožky a fotky cukrkandlových mimísků s mašlí.

Nebo byste je chtěli?

#7       Najděte si práci aneb práce na mateřské

Jak si najít při rodičovské dovolené práci? Práci si můžete najít úplně stejně jako každý jiný člověk, který není na rodičovské. Stačí si ujasnit časové možnosti a na pohovoru je férově sdělit. Já jsem to udělala, přečtěte si zde. Zní to možná šíleně, ale co horšího se může stát, než že vám neodpoví na e-mail nebo vás na pohovoru odmítnou? Waterboarding pro matky s dětmi nikde nemají (snad, negarantuji).

A pokud se bojíte přihlásit na nějaký klasický inzerát (Benefity: mladý kolektiv, návštěva fitness zdarma, teambuilding, jazykový kurz a jiné úžasnosti, na které pracující matky nemají čas), existují i specializované portály pro rodiče s dětmi. Zkuste třeba Mavimi, kde se soustředí na práci pro maminky s dětmi.

Znáte nějaký další?

#8 Jděte na odborný kurz

Jako může vám to připadat k ničemu. Ale stojí to za to. Taky jsem si myslela, že jít na školení k elektronovému mikroskopu je blbost, ale měli jsme během něj hodinu na oběd (v restauraci – chápejte, hodinu jsem seděla v hospodě a nikdo na mě nevylil pivo a nevysmrkal se mi do jídla a nesnědl mi hranolky).

No a nevěřili byste tomu, ale když jsme pak doma sestavovali výsuvný šuplík z Ikey, tak jsem zjistila, že se centruje úplně stejně, jako katoda v elektronovém mikroskopu. Jen díky tomuto školení Hausmann šuplík nerozmlátil kladivem (jste-li pracovník reklamačního oddělení Ikea, děkujte mi. Kdybych to nevycentrovala, Hausmann by si zajel zanadávat přímo k vám).

#9 Vyviňte nějakou činnost mimo domov…

aby si vás tam doma tak trochu vážili. Protože kdo nikdy nepral, nevařil a u toho nehlídal hyperaktivního miláčka, těžko uvěří, že si celý den nelakujete nehty vedle spícího mimina! A je to úplně jedno, jestli půjdete běhat a budete za blbce, protože budete nejpomalejší, a ještě vám poteče mlíko i ušima, nebo půjdete na jazykový kurz prezentovat svůj „volný“ čas.

Protože, a to si zaslouží samostatný bod:

#10 Tatínci potřebují prostor…

Nebo maminky, pokud jsou na mateřské tatínci. Dopřejte jim ho. Ano, někdy je těžké své drahé polovičce věřit. Ale když se povznesete nad fakt, že je to vaše dítě, které chodí v únoru v teniskách, stojí to za to (kafe v klidu)!

Tenisky v únoru

Najděte tenisky…

A jaký tip máte vy?

You may also like...

2 Responses

  1. 3dmama says:

    Zdravím, můj tip jsou cenově dostupné IT kurzy od CZECHITAS a zajímavé dobrovolnické příležitosti jsou na http://www.dobrovolnik.cz

  2. Hausfrau says:

    Díky! To vypadá zajímavě!

Leave a Reply

Your email address will not be published.