10 tipů, jak si s dětmi užít o prázdninách letní Prahu a její okolí

Možná jste z Prahy a přemýšlíte, jak zpestřit dětem prázdninový čas, který musíte strávit v hlavním městě. Možná jste naopak z druhého konce republiky a letní volno chcete využít k výletu do Prahy. Možná si ale zároveň říkáte, že Praha není zrovna ideální destinace pro trávení léta s dětmi. Že by to chtělo spíš louku, les, koupálo – no prostě z města utéct.

Na celou obrazovku

Praha z nábřeží...

Praha z nábřeží…

Je Praha vhodná destinace na prázdniny?

Tenhle souhrnný článek je věnován především těm, kteří stále váhají, zda navštívit Prahu s dětmi. Zda obětovat pár dní letních prázdnin hlavnímu městu. Ráda bych vám ukázala, že Praha a její okolí prostě stojí za to, a že tu najdete všechno, co od léta s dětmi očekáváte – a možná i něco navíc. Kromě moře – i když… kdo ví?

Mušličky jako od moře...

Mušličky jako od moře…

A i kdybyste si přeci jenom v létě netroufli – na podzim budou také prázdniny! Takže co doporučujeme?

#1 Kam v Praze s dětmi za ovocem

Ovoce – na létě jedna z nejdůležitějších věcí, proto jsem ji zařadila na první místo. Že snad neroste mezi paneláky? Budete se divit! Praha je jedna z nejzelenějších světových metropolí. Samo sebou, že některá z té zeleně musí být jedlá!

V červenci se můžete vydat do komunitního centra Vlna v pražských Ďáblicích. Kromě morušovníku vám zde uvaří kávu nebo si tu užijete na hřišti.

Nejoblíbenější atrakcí ve Vlně je dvojitá klouzačka

Nejoblíbenější atrakcí ve Vlně je dvojitá klouzačka

Za nás mohu dále doporučit moruši a ostružiny v Letňanech, třešně v Ďáblickém háji. Pokud chcete podrobnou mapu, mrkněte na stránky naovoce.cz. Protože lezení po stromech k létu prostě patří!

Ostružiny - Praha Letňany

Ostružiny – Praha Letňany

#2 Kam v Praze s dětmi za poznáním i za zábavou

Praha je zábavou a poznáním prošpikovaná. V Líbeznicích u Prahy naleznete zrcadlový labyrint.

Zrcadlové bludiště

K létu patří i hvězdná obloha – Prahu sice trápí světelný smog, zato ale disponuje několika hvězdárnami. A potom také planetáriem. V něm vám světelný smog nehrozí. Vesmír si můžete užít i při procházce – pod Bohnicemi dole u Vltavy je vybudovaná planetární stezka.

Na vyhlídku se vydejte na Prosecké skály.

Výhled z vyhlídky Prosecké skály

Výhled z vyhlídky Prosecké skály

Nezapomeňte na všechna muzea, dnes již vybavena interaktivními exponáty. Muzeum hlavního města na Florenci naleznete i je v rekonstrukci – pozor na to!!! Dnes už se nemusíte bát jít do muzea s dětmi! Projděte si aktuální výstavy a proveďte pečlivou přípravu. Oblíbené mezi rodiči je také Zemědělské muzeum.

Herna v Muzeu hlavního města Prahy

Praha-Dubeč zrekonstruovala zámeckou zahradu. Kromě laviček k relaxaci pořídili místní i bludiště. Pokud tedy potřebujete nechat děti trochu vyběhat, vypusťte je sem.

Bludiště Praha-Dubeč

Bludiště Praha-Dubeč

Senzorický chodník - Praha-Dubeč

Senzorický chodník – Praha-Dubeč

Pokud by pršelo mrkněte na pražský TRILOPARK a jeho cesty do minulosti.

Trilopark

Trilopark

A ještě jednu fintu vám poradím – na Mariánském náměstí v Praze se nachází Ústřední knihovna. Vstup do knihovny je pochopitelně zdarma. Pokud byste se v dešti potřebovali někam zašít, hledali jste záchod nebo jste si jen chtěli prohlédnout zajímavý výtvor v podobě sloupu z knih se dvěma zrcadly, zavítejte sem. Jinak knihovny jsou po celém městě… A mají záchody…

Co číst dětem? Pejskovy pohádky

Knihovna vám v nouzi může poskytnout azyl…        

#3 Kam v Praze s dětmi za památkami

To, že máte děti, ještě neznamená, že musíte vynechat pražské památky. Jen doporučujeme si v turistické sezóně přivstat, snídani si vzít s sebou, a sníst si ji třeba na hřišti u Karlova mostu. Našich 10 tipů, co si prohlédnout na Karlově mostě s maličkými dětmi, jste možná četli. Nejdůležitější body jsou: U Karlova mostu je hřiště a kupte si bagely!

Co to tam Karel dělá?

Co to tam Karel dělá?

Méně známá památka – o to ale zajímavější a poučnější – je pozorovatelna StB ve Svatomikulášské zvonici.

Zvon ve zvonici kostela sv. Mikuláše na Malostranském náměstí

Zvon ve zvonici kostela sv. Mikuláše na Malostranském náměstí

O vysílači na Žižkově jsme nepsali, ale něco o něm je na sdetmivbaglu.cz.

Hřiště pro děti se nachází i na Vyšehradě a na Petříně. Lanovku určitě nesmíte vynechat. A Pražský hrad a jeho Muzeum hraček? Už jste tam byli?

#4 Kam s dětmi v Praze za životem turistů

Možná máte pocit, že Praha je nakloněna jenom cizojazyčným turistům z drahých hotelů v centru. Ale vůbec – a hlavně ne letos! Pro ty z vás, co si rádi prohlížejí letáky a rádi získávají informaci i off-line, jsou tu připraveny turistické informační kanceláře.

Pokud se vydáte po památkách, možná budete chtít zažít i pravou hotelovou snídani, přestože jste třeba ubytováni v kempu na okraji města. Některé hotely i přes hlavní sezonu nabízejí ranní all-you-can-eat k zakoupení i pro neubytované lidi. Tak se jednou rozšoupněte a ukažte dětem, jak se správně stoluje! Pak už stačí jenom koupit triko s nápisem „I love Prague“ a zapadnete jako nikdy.

Hotelová snídaně...

Hotelová snídaně…

#5 Kam v Praze s dětmi za vodou a za koupáním

V Praze se můžete osvěžit na řadě dětských hřišť s vodními prvky. Pozor, některá – i relativně nová hřiště – vystavená z dotací – bohužel pohořela na údržbě. Co víme, Malešický park má nějaké problémy. Ale třeba Grébovka zatím ne. Vodní prvky jsou i v Kobylisích, anebo na hřištích u Vltavy. K vyhledání hřišť v blízkosti používáme mapy.cz.

Vodní hrátky v Kobylisích

Vodní hrátky v Kobylisích

Z řad bazénů a koupališť by vás mohlo zaujmou koupaliště Ládví – přímo mezi paneláky naleznete dva bazény a zelenou louku.

Březiněves je koupališťátko, které nemá moc atrakcí, ale také to zde není hlava na hlavě!

Koupaliště Březiněves

Koupaliště Březiněves

Z těch těsně za Prahou doporučujeme především jezero Malvíny. Také u Zámku Berchtold se nachází rybník ke koupání.

Pro úplný přehled se nám osvědčila aplikace KdeSeKoupat.

Plavba po Vltavě - ideální místo na rodinný výlet!

Plavba po Vltavě – ideální místo na rodinný výlet!

Vodu si ale můžete užít i při projížďkách na Vltavě! Ať už na parníku nebo na lodičkách společnosti Pražské Benátky, Vltava děti určitě nadchne. Vyberte si nějaký méně exponovaný čas, ať se vyhnete frontám.

Pokud se chcete jen projít mezi rybníky, zkuste Vinoř. Oblíbená destinace zejména pro cyklisty!

Rybník Malá Obůrka

Rybník Malá Obůrka

#6 Kam v Praze s dětmi za sportem

Kromě koupání můžete v Praze provozovat řadu dalších sportů. V beachclubu na Ládví se v létě pořádají volejbalové tábory pro děti již od 4 let, kdybyste třeba potřebovali děti přes den zabavit samostatně. Podél Vltavy se vydejte na brusle nebo na kolo. A hlavně protáhněte nožky na výletu.

Trampolína Beachclub Ládví

Trampolína Beachclub Ládví

Na Koníčkově náměstí se kromě hřiště nachází i fotbalové branky a basketbalový koš.

Basketbalový koš na Koníčkově náměstí

Basketbalový koš na Koníčkově náměstí

#7 Kam v okolí Prahy s dětmi na výlet

I v bezprostředním okolí Prahy se dají dělat krátké výlety. Praha má velkou výhodu, že z ní jedou vlaky na všechny strany a jednodenních výletů můžete naplánovat tolik, že vám ani prázdniny stačit nebudou!

Z Prahy jedou vlaky všemi směry…

Psali jsme třeba o zámku Veltrusy, výletu na přívoz do Roztok, do Máslovic do muzea másla, směrem na Kolín na Řepařskou drážku, na Berchtold nebo na vyhlídkovou jízdu přívozem Kazín – ten byl v roce 2019 bohužel uzavřen, uvidíme, co přinese rok 2020.

Přívoz Kazín na Berounce

Přívoz Kazín na Berounce

Kousek jihovýchodně od Prahy v Ladově kraji máme oblíbený potok u Mnichovic. Takovéto dětské rýpání a cachtání ve stínu milují snad všechny děti.

Kunický potok

Kunický potok

Směrem na Mělník se dají dělat krátké výlety mimo turistické značky třeba do Malých Všelis, Nemyslovic nebo Chorušického dolu.

Chorušický důl

Chorušický důl

#8 Kam v Praze za zvířátky

Zvířátka v Praze můžete navštívit samozřejmě v pražské Zoologické zahradě. Kromě toho ale existuje i řada zookoutků, kde nenecháte poslední výplatu – v Kunratickém lese, v Malé Chuchli, na Zbraslavi nebo Toulcově Dvoře.

V ZooParku v Radonicích můžete dokonce zvířátka krmit zakoupenými granulemi a v Šestajovicích u Prahy vyrobíte babičkám dárky z dovolené – svíčky nebo třeba mýdla. Maličkou farmičku mají i na zámku Berchtold.

Kozel a kočka v Šestajovicích

Kozel a kočka v Šestajovicích

V obci Praha-Dubeč zase vystavěl soukromník terárium s hady, pavouky a aligátory.

Terárium v Dubči

Terárium v Dubči

#9 Kam s dětmi milujícími dopravní prostředky?

Ne, že bych se chtěla vytahovat, ale kde jinde v republice naleznete metro? Nezapomeňte, že po předložení rodného listu a průkazkové fotografie má rodič dítěte do 3 let dopravu MHD zdarma (když jede s dítětem). Takže celkem levná akce, takové očumování metra, tramvají, autobusů… Do určitého věku vlastně dítě nic víc nepotřebuje. Sednete si na lavičku na zastávku a koukáte…

Autíčko k zapůjčení na dopravním hřišti

Autíčko k zapůjčení na dopravním hřišti

Již zmíněná lanovka na Petřín je součástí MHD.

Pozorování letadel

Pozorování letadel

Za návštěvu stojí  také letiště, nejen to Václava Havla, ale i třeba v Letňanech. Kromě toho se snad v každé městské části nachází dopravní hřiště. My máme očíhnuté to na Proseku – tam mají i malá elektrická autíčka. Na Žofíně jezdí malinkatý vláček hned vedle dětského hřiště.

Vláček

Vláček

A pro opravdové fanoušky dopravy také připomenu, že ve Vozovně Kobylisy je myčka tramvají, kam zatahují po dopravní špičce tramvaje na umytí.

Myčka tramvají - atrakce pro kluky

Myčka tramvají – atrakce pro kluky

Ostatně pokud jste ze správného směru, můžete do Prahy dojet RegioJetem s dětským koutkem a užít si už cestu. Ono v Praze je v některých místech komplikovanější parkování, takže možná opravdu stojí za to potěšit děti cestováním vláčkem – však ony si užijí i normální vlaky.

#10 Kde se s dětmi v Praze ubytovat

Nezapomeňte, že v Praze kromě klasických hotelů a penzionů naleznete i spoustu kempů – zejména v Tróji. Jeden dokonce na Praze 3 – téměř v centru Prahy! A pokud koketujete s myšlenkou ubytovat se někde těsně za hlavním městem, zkuste Zámek Berchtold. Tam je ale tolik zábavy, že se možná do centra ani nevydáte.

Zámek Berchtold

Zámek Berchtold

Jiné blogy, stejné téma – Praha s dětmi

Komu by i toto bylo málo, tady jsou odkazy na naše články o Praze, a tady na cizí články podobných témat; znáte-li další, napiše nám:

Pokud byste raději vyrazili někam jinam, mrkněte na naši mapku s různými tipy na výlet. Můžete se také přidat do naší skupiny na Facebooku.

A jestli máte také doporučení, kam s dětmi, přidejte odkaz do veřejné kopie naší mapky!

Na celou obrazovku

Každopádně nás sledujte na Facebooku.

You may also like...