A co takhle konečně zrušit povinnou devítku?

Ekonomika roste, nezaměstnanost je na minimu. Ideální čas zrušit povinnou devátou třídu ZŠ těm, co budou dále pokračovat na střední školu. Hned zítra…

Vzhledem k fázi (ekonomického) cyklu, ve které se nacházíme, by byla změna přijata společností jistě lépe než v recesi. A to přesto, že by způsobila výkyvy v počtu mladých lidí hlásících se na střední školy a univerzity ještě po několik dalších let. Lidé jsou prostě pozitivně naladěni.

Mít o rok dřív děti? V patnácti ne, ve třiceti žádoucí

Proč rušit devítku? Prostě proto, aby mohli mít mladí lidé dřív děti, aniž by přišli o možnost v klidu dostudovat vysokou školu, vyjet do zahraničí na zkušenou nebo jen získat dostatečnou praxi. Také by se tím pravděpodobně ušetřily nějaké prachy.

Ne. Není nutné studovat a studovat a studovat...

Ne. Není nutné studovat a studovat a studovat…

Co se týče reprodukce, i ten jeden rok navíc je fajn. S každým přibývajícím rokem stoupá pravděpodobnost genetického poškození plodu i komplikací pro matku.

I když neprodlužujete, trvá studium do… nekonečna

Pokud dnes chcete dodělat vysokou školu, odpracovat si rok (bez odpracovaného roku nemá žena nárok na mateřskou) a poté otěhotnět, máte první dítě před 27.narozeninami – když se zadaří. Již za nejplodnějším obdobím, takže se vůbec zadařit nemusí. U mužů plodnost sice neklesá s věkem tak rychle, nicméně očekává se od nich, že svou budoucí rodinu zabezpečí. Ne každý chce studovat co nejdéle.

Prodloužit si studia je tááák snadné

Prodloužit si dobu studia je dnes tak snadné; můžete opakovat ročníky, jezdit do zahraničí, dělat druhé školy. Ale absolvovat celou tu srandu rychleji? To se jaksi nenosí. I kdybyste neměli v plánu se učivu vyhnout, ale jen se ho prostě naučit rychleji.

Ve čtrnácti na pracák

Abychom si rozuměli; nikoho nechci dostat do situace, že by ve čtrnácti musel jít na pracák; fakt ne. Ale já osobně bych byla bývala uvítala, kdyby se mých osm let na víceletém gymplu smrsklo do sedmi. Možná i do šesti… Ten rok navíc bych dokázala opravdu využít efektivněji.

Děti nevědí, čím chtějí být!

Bylo by jen ku prospěchu nastoupit na střední i vysokou školu dřív. A že někteří nevědí tak brzy, co vlastně chtějí dělat?! A jak a kdy to tihle jedinci zjistí? Někteří potřebují metodu “pokus-omyl”. Čím dřív se člověk dostane k té své specializaci, tím dřív může zjistit, že mu třeba vůbec nesedne. A pak se mu čas na změnu moc hodí.

Vzdělání se tááááhne jako žvýkačka

Opravdu si nemyslím, že se roky strávené v lavici všeobecného vzdělávání musí táhnout jako žvýkačka. V případě gymnázia klidně do devatenácti, do dvaceti

Ale rok přeci nic není…

Takže, pokud se ptáte, proč tolik nadělám kvůli jednomu roku – zrušení devítky bych viděla jako první krok zefektivnění výuky. Vzdělání dnes přeci není jen o klasických předmětech v české škole; důležité je vyjet do zahraničí na jazykový kurz, jako dobrovolník pracovat na farmu, do firmy na odbornou praxi nebo třeba na vědeckou stáž na druhé straně planety.

 

Aby tohle všechno člověk stihl, a mohl mít děti dřív než na prahu přechodu, bude se muset někde ubrat. Devítka mi připadá jako nejžhavější kandidát pro zrušení. A co vám? Podělte se s námi na Facebooku!

You may also like...

1 Response

  1. Jana Horová says:

    souhlas, osobně bych také na středních školách uvítala prostě systém určitých zkoušek/testů které si každý může udělat třeba už v prváku a tím má předmět splněný a může chodit na pokračovací se staršími studenty, takže bys e neučilo podle věku ale podle aktuální úrovně v daném předmětu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.