Co koupit dětem k Vánocům aneb věnujte se dětem, ne věcem

Žijeme ve velmi bohaté době. Ač si to možná někteří nepřipouští, protože se na ně valí další a další chytré zpívající tužky, blikací kroužky, mluvící samostavěcí stavebnice a interaktivní prdící megaplyšáci, které ještě děti nemají, ale NUTNĚ-NUTNĚ potřebují. Potřebujete tipy na dárky? Blog Ze života u ďáblického háje vám poradí.

Hraček mají dost…

Plyšáci

Plyšáci

Věřím, že nemluvím jen z vlastní zkušenosti, když napíšu, že dnešní děti mají spoustu hraček. Naše školka je zavalená hračkami tak, že kdyby si někdo chtěl s každou hračkou hrát aspoň dvacet minut, musel by do školky chodit ještě v osmnácti. Zatímco já jsem po doběhu dětského závodu Velké Kunratické dostávala od pořadatelů lízátko, letos dostal každý běžec deseticentimetrové vystřelovací auto. A o tom, že hračky jsou to, co chybí potřebným, pochybuji od té doby, co se na zahradě nejmenovaného azylového domu válí (mimo jiné) roztřískaný kamion.

Vystřelovací auto jen tak...

Vystřelovací auto jen tak…

Můžeme dětem dopřát…

Měli bychom být šťastni, že našim dětem můžeme “dopřát”. Paradoxně ale s sebou dostatek přináší i různé nevýhody a nároky.

Otázka je – má se matka starat o krámy nebo o děti?

Taková organizace všech těch věcí… Někdy mám pocit, že se starám víc o krámy než o děti. Sbírat, uklízet, opravovat, srovnávat, buzerovat děti, aby uklízely – to by měla být role matky. Mě to nebaví. Navíc jsem bordelář. Hausmann taky a je to dědičné…

Jak to roztřídit?

Bez čtení odborné literatury a na základě zkušeností jsem udělala opatření a rozdělila HRAČKY (bavíme se teď o hračkách, ne knihách, pastelkách atd.) na:

– koleje

– Duplo

– Lego

– Auta

– Figurky

– Puzzle a hry

– Hračky na písek

– Drobný bordel (cokoliv, co nespadá do kategorií výšea je menší než 4,53 cm)

Větší bordel (Mix všeho ostatního)

DUPLO

DUPLO

Krabice s bordelem postupně schovávám…

Každá kategorie má svou krabici a tam je naházená. Několik krabic “bordelu” je v úložném prostoru postele a nikomu již několik měsíců nechybí. Některé krabice vydávám jen proti podpisu.

Čím zavalit děti o letošních Vánocích?

A co dětem tedy dát? Nechci vám kazit radost, ale realita je krutá. Pravděpodobnost, že váš dar upadne velmi brzy v zapomnění je VELIKÁ Hlavně od dítěte nečekejte, že v záplavě padesáti plyšáků bude zrovna ten váš zelený medvěd s brýlemi favorit číslo jedna.

Nechat tedy děti bez darů?

Zároveň ale nechci říkat, že dětem se nemá nic dávat. Že mají dostat provázek, kousek březové kůry a u stromečku ozdobeného pouze šlupkou z Biopomeranče z certifikovaného sadu mají radostně pět koledy až do rána. Tipy na vánoční dárky pro děti následují – ráda bych vás navedla trochu obecněji, pokud chcete konkrétní tip na konkrétní panenku, zkuste rovnou nějaký e-shop.

Nesmí to skončit mezi bordelem…

Moje rada jakožto matky tří dětí je: Dejte dětem něco, co neskončí v krabici BORDEL. V této krabici ale končí v každé rodině něco jiného. V souladu s mou hluboce propracovanou filosofií tedy doporučuji tyto kategorie darů:

Doplňte stavebnici

DUPLO

DUPLO

Doplňte stavebnici, kterou již dítě doma má. Malý Lego panáček může vypadat skromně, ve výsledku však bude užitečnější než půlmetrový blikající dinosaurus s hudbou. Třeba kostky MegaBloks jsou super. Letos jsme byli už 2x v jejich Mega herně a příští rok půjdeme zase. Domů tedy tyhle kostky nepotřebujeme… Není totiž možné mít doma 50 různých stavebnic. Lepší je mít jednu, příp. kompatibilní…

Doplňte sbírku

Máme asi půl bilionu aut. Pokud nám přinesete další auto, zařadíme ho mezi ty auta, co už máme. Zapadne. Ale mezi auta. Ne do BORDELU, kterým vyplňuji postel. U někoho to může takhle vypadat s dinosaury. U někoho se šmouly. Jen se trefit.

Autíčka v myčce

Autíčka v myčce

Nemusíte však dávat jen hračky…

…svět dětského konzumu je mnohem objemnější!

Samolepky

Samolepek mohou mít tunu a pořád mají prostor, kam je lepit. Babička jim věnovala speciální sešitky, ale ty dávno nestačí. Takhle vypadá náš stůl:

Samolepky doporučuji!

Knihy

Myslí ptáci na legraci?

Myslí ptáci na legraci?

Knížky jsou fajn, ale trochu ošemetné. Ne, že by děti knihy neničily, ale většinou jsou k tomu alespoň částečně vedeny. Neničí tak knihy dostatečně rychle, aby stálo za to mít doma jednu knihu pětkrát.

Proto je dobré mít přehled, které knihy již děti mají. Nejste-li o přehledu dostatečně informováni, dejte se na pátrání…

Výtvarné potřeby

Razítka, omalovánky, prstové barvy… Pokud nejste z klubu tvořivých maminek, ale chcete obdarovat nějaké dítko, možná ani netušíte, kolik toho teď trh nabízí. Magnetické pásky, nalepovací očička, voskovky ve tvaru auto – ano, ty jsou obzvlášť dobré, chcete-li trochu pozlobit rodiče dítěte. Když takové voskovkové auto jede po podlaze bývá to opravdu jízda! A tyhle tvořivé nesmysly seženete za pár korun! Tak do toho!

Dejte jim svůj čas

Tohle je tip spíše pro příbuzné než náhodné návštěvy – je to však nejdůležitější část článku. Já vím, u stromku děti nadchne více ten obludný dinosaurus, co falešně zpívá. Za 2 dny je ale v krabici s nápisem BORDEL (ok, nápisy tam nemám, ale… bude tam). Ať už hledáte dárek pro děti do 3 let, dárek pro děti do 5 let nebo dárek pro děti do 10 let – dejte jim SVŮJ ČAS!

Lístky do divadla, kina nebo muzea, kam se s dětmi vypravíte, budou mít nakonec ale dlouhodobější dopad na váš vztah. I když samozřejmě z hranolek, které jim tam v kombinaci se zmrzlinou koupíte, pozvrací půl vagonu metra a v muzeu rozstříhají šaty z 18. století.

Můžete také využít některý z našich tipů na to, kam se s dětmi vydat. Nebo se s námi podělit o vaše tipy.

Výzkumné hračky a hry

Hračky jako mikroskop nebo pexeso mají smysl jedině tehdy, pokud máte kapacitu se dětem v této oblasti věnovat. Nebo pokud víte, že si s tím dítě již vyhraje samo. My mikroskopujeme, protože matka mikroskopuje. Pokud děti dostanou třicet společenských her, které si s nimi nikdo nezahraje, je to zbytečné.

Mák pod mikroskopem

Mák pod mikroskopem

Nebo to prostě riskněte…

…a něco jim dejte. Třeba překvapíte. Mezi tím, čemu já říkám BORDEL, je i pár věcí, které se NESMÍ uklidit. Většina od PRAPRARODIČŮ. Pokud jste praprarodič, můžete tedy koupit cokoliv.

A tip na závěr?

Chcete-li mít pod stromečkem (respektive chcete-li, aby děti měly) hodně dárků, ale ve výsledku málo krámů, zkuste moji fintu: Koupila jsem větší množství Duplo kostek. Ale nezabalila jsem je do jednoho velkého daru! Ekologické to asi není, ale efekt to mělo. Každý dostal dvacet dárků – a ve výsledku z toho bylo jen Duplo…

A to se vyplatí! Stejně jako být fanouškem naší Facebookové stránky!

You may also like...

2 Responses

  1. Jé, tak doporučte nějaký mikroskop 🙂 Díky, iva

  1. November 28, 2017

    […] se blíží a proto je třeba zavalit se darama!!! Pokud jste rodiče, nemáte to jednoduché. Jste cílová skupina nejen výrobců obludných […]

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Female Penis Growth Porn|Is Protein Supplement Necessary For Weight Loss|Cbd Online Shopping