Druhé čtvrtletí třetího miminka

Možná znáte tu poučku, že děti si spolu začínají hrát kolem druhého roku života, a vyložili jste si ji stejně jako původně já; že do dvou let si děti spolu nehrají.

Miminka se navzájem milují

Samozřejmě, že když přijel k našemu čtyřměsíčnímu miminku jeho pětiměsíční bratranec, že neřekl: „Nazdar kámo, kde máš lego, postavíme si rozhlednu!“, ani si s ním nešel zakouřit, ale lepší party s druhým miminem než všechny hrazdičky a motivační smyslové rozvíjející hračky dohromady. Bratranec našeho benjamínka sejmul pěstí, potom si oslintali uši a byli zase kámoši. Krásně se navzájem zabavili!

První rvačka? Ve čtyřech měsících!

Třetí miminko má obří výhodu, že má bráchy. Až je mi líto, o co byl prvorozený ochuzen. Beng, beng, první bitvu o hračku absolvovalo třetí mimčo ve čtyřech měsících. Prohrálo, ale řvalo statečně.

Pojď, projedeme se!

Má se božsky. Když si takhle leží v ohrádce (místo postýlky máme v obýváku ohrádku se zvýšeným dnem), přiběhne k němu někdo z bratrů a zeptá se: „Chceš vozit?“ Nečeká na odpověď a jezdí a jezdí. Jezdí vaše prvorozená miminka po bytě? Naše nejezdilo. A i kdybyste ho vozili, pochybuji, že řídíte s takovým nadšením jako dvouletý kluk.

Tak sakra polez!

Taky ho kluci učí lézt. Předvádějí mu, jak se leze po čtyřech, a když dostatečně nechápe, pěkně ho do polohy napasují. Miminko je miluje. Sice občas musím zasáhnout, aby všechny klouby zůstaly umístěny v původních kloubních jamkách, ale i tak se na své bratry dívá miminko jako na bohy.

Na, tady máš!

Když je vidí přicházet, raduje se a vydává radostné zvuky. Ví, že se s ním rádi podělí o své hračky, a pokud nenajdou žádnou vhodnou, vymyslí mu vlastní iniciativou alternativní zábavu. Tuhle jsem miminko přistihla, jak si hraje s chňapkou, kterou jsem již delší dobu postrádala. Není to ledajaká chňapka! Je plastová, má protiskluzové výčnělky a chlapci hned pochopili, že se jedná o ideální předmět ke stimulaci všech miminkovských smyslů. Nutno ještě dodat, že uvnitř chňapky jsem nalezla zahnívající pomelo (dříve, než ho objevilo miminko, díky bohu!).

Vyčisti si zuby!

O hygienu mu dbají lépe než vlastní rodiče. Všimli si, že miminku nečistím zuby (uniklo jim zřejmě, že je bezzubé). Stačila chvilka mé nepozornosti, a už mělo miminko kartáček v puse. Kupodivu se mu masáž dásní kartáčkem líbila, ani neřvalo. Uraženě se na mě všichni koukali, když jsem kartáček v hysterii zabavovala.

Vyčisti si to pořádně!

Vyčisti si to pořádně!

Děti s více staršími sourozenci mají zcela jistě méně rodičovské pozornosti (a hysterie) než děti první. O to více však mají lásky sourozenecké (Bum, bum, plác). Zábavu, kterou si naše miminko užilo v druhém čtvrtletí svého života, tu neměl náš prvorozený ani za rok.

Děti milují jiné děti mnohem, mnohem dřív než ve dvou letech!

You may also like...