Jahodové šílenství – 5 tipů co děláme s čerstvými jahodami

Jahody

Jahody

Hausmann se rozhodl, že jahody mu letos poslouží jako výchovný prostředek. Poté, co si jeho nejstarší synek nedostatečně vážil (již poněkolikáté) jídla, rozhodl se Hausmann, že mu ukáže! Protože házení jablky, matlání chleba s máslem, šťourání se prstem v lučině a prskání medu, to je na Hausmanna jako červený hadr na býka (a děti to vědí).

Hausmannův plán byl následující: Vytáhnout synáčka před rozedněním z postele, dovézt ho na jahodové plantáže a za východu slunce ho pod taktovkou biče naučit, co je to tvrdá práce, a kde se bere jídlo (že bychom mohli platit 2 hektary pošlapaných jahod si Hausmann nepřipouštěl).

Bohužel, Hausmann svůj plán prozradil i jiným rodičům a den před plánovanou akcí se z Facebookové stránky jahodárny dozvěděl, že samosběr byl pro veliký zájem již ukončen. Pole prostě obsadili den předem cílevědomější rodiče, a celé ho Hausmannovi se svými přísně vedenými caparty vysbírali.

Nové jahody nedozrály dost rychle, protože větru dešti a jahodám neporučíš. Hausmann tudíž musel ze své výchovné akce slevit. Vstali se synáčkem na pohodu, do jahodárny si vzali prachy a za ně nakoupili jahody sesbírané jinými otroky. Nu což, taky výchova.

Musím však dodat, že s jahodami se opravdu neházelo. Zpracovali jsme je následujícími způsoby a druhý den jsme měli po jahodách. Ale stálo to za to!

#1 Dort z jahod, piškotů a nějakého toho mléčného výrobku

Klasický rychlý nezdravý dort, který s Hausmannem musíme vždycky celý rychle sníst, aby se našim dětem nedostalo moc cukru, připravujeme z jahod, piškotů a jogurtu (nebo zakysané smetany nebo smetanového jogurtu – prostě co je zrovna v akci). Střídáme vrstvy piškoty-jahody-jogurt a potom slintáme u lednice, když se pochoutka chladí.

Umíme děti oblbnout i dortem z jahod a mascarpone – bez piškotové vrsty…

#2 Mléčný jahodový koktejl

Mléčný jahodový koktejl

Mléčný jahodový koktejl

Mléčný koktejl z jahod je naše alternativa k ujetému programu „Přebytečné mléko s cukrem a podezřelými aromaty do škol“. Rozmixujeme jahody s čerstvým mlékem a krabičkové dotované hnusy nemají pak u dětí šanci.

#3 Jahodová marmeláda s chia semínky

Jahodová marmeláda

Jahodová marmeláda

Jahodová extra rychlá marmeláda k okamžité spotřebě se dá vyrobit z rozmixovaných jahod zahuštěných chia semínky. Prostě do rozmixovaných jahod nasypeme chia semínka a čekám, až trochu nasáknou. Pokud má marmeláda chvíli vydržet, jahody je vhodné povařit. My tuhle marmeládu jíme na tuny.

#4 Salát z jahod

Salát z jahod

Salát z jahod

Jahody, lístečky (třeba špenátové), pekanové ořechy, citronová šťáva a kozí sýr jsou suroviny na jednoduchý rychlý jahodový salát. S pečivem může salát sloužit jako plnohodnotné jídlo nebo alespoň příloha.

#5 Syrové jahody

Nejjednodušší jahodový recept je jahody umýt a sežrat syrové. My jsme zvládli letos takto zpracovat tolik jahod, že na zamrazení nám nezbyla ani ta nejmenší jahůdka.

Jak vidíte, když Hausmann chystá jahodový den, jsou jahody použity jako výchovný prostředek, následně jsou k snídani v marmeládě, v koktejlu na pití, v salátu k obědu, v dortu v moučníku a jako syrové k večeři.

You may also like...

1 Response

  1. U nás pravidelně bodují jahůdky se smetánkou a taky jahodovo-banánový koktejl 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published.