Jak kupovat použitý kočárek – rady a tipy od těch, co jich odrovnali už pět

Co všechno si na kočárku prohlédnout?

Co všechno si na kočárku prohlédnout?

Kupovat použitý kočárek je podobné umění jako kupovat použité auto. Můžete narazit na luxusní kousek, tedy kočárek z bazaru, který byl jen zaparkovaný na balkóně u babičky, a dítě v něm pouze spinkalo dvě hodiny jednou týdně, nebo také můžete natrefit na kus, co zjezdil půl světa.

My jsme kočárků již několik totálně odrovnali. Máme tři děti a většina kočárků není designovaná jako trampolína pro několik dětí naráz. Dokonce nejsou ty dnešní kočárky dělané ani na běžnou jízdu terénem s třemi zavěšenými děťátky. Proto bych se s vámi chtěla podělit o to, co všechno na kočárku můžete zničit.

My jsme kočárek vždy buď darovali nebo rovnou odvezli do konťáku. S vadami na kočárkách mám z pohledu běžného uživatele tedy bohaté zkušenosti. Myslím, že všem, kteří si chtějí použitý kočárek koupit, by tento seznam mohl být k dobru.

I když kupujete použitý kočárek levně v bazaru, přečtěte si recenze na daný typ.

V recenzích se dozvíte nejedno moudro. Pokud si také někdo stěžuje, že se mu u nového kočárku rozbila po měsíci brzda, a druhý mu hned přitakává, je to signál, že u použitého kočárku bude potřeba brzdu zkontrolovat pořádně.

Jak si použitý kočárek pořádně prohlédnout

S kočárkem ujeďte nejméně sto metrů, zkuste zatočit na obě strany, zabrzdi, odbrzdit. Vyzkoušejte všechny polohy sportovní verze. Kočárek rozložte. Ano, mechanismus rozkládání lze nešetrným zacházením odrovnat. Zkuste, zda na sebe jednotlivé díly pasují a zda není poškozeno usazení jednotlivých částí na podvozku. Zaaretujte kolečka (pokud má kočárek aretaci).

Kočárek nemá tachometr…

Bohužel kočárek nemá tachometr, abyste z něho odhadli jeho opotřebení, proto je potřeba si použitý kočárek z druhé ruky opravdu pořádně proklepnout. Zde je v bodech několik častých vad, kterých je potřeba si všímat, promítnout je do ceny kočárku a nenechat se napálit.

Jak poznat velké opotřebení kočárku z druhé ruky

Ohmataná rukojeť – podobně jako při koupi použitého auta můžete z ohmatání volantu usoudit na frekvenci jeho používání, můžete stejný úsudek udělat u kočárku na základě opotřebení rukojeti

Ohmataná rukojeť dává znát, jak moc byl kočárek používaný

Ohmataná rukojeť dává znát, jak moc byl kočárek používaný

Sjetý vzorek na pneumatikách – pneumatiky nemusejí být kvalitní a mohou se sjet za pár vycházek, nicméně hodně sjetý vzorek vypovídá o četnosti používání.

Sjeté gumy

Sjeté gumy

Vyspravovaná kolečka – kolečko muselo upadnout, což svědčí o nízké kvalitě nebo nadměrném užívání.

Kolečko není přišroubováno originálním šroubem

Kolečko není přišroubováno originálním šroubem

Různé amatérské vyspravování – kočárek si většinou lidé spravují doma, a tak jsou takové vady lehce poznatelné.

Zádová opěrka je doma opravená

Zádová opěrka je doma opravená

Pásy a popruhy – popruhy a pásy jsou nedílnou součástí každého kočárku. Poškozené nebo chybějící popruhy mohou ohrozit bezpečnost přepravovaného dítěte, originální popruhy budete jen těžko shánět.

Vyšisovaná boudička – vyšisovaná boudička sama o sobě není funkční vada použitého kočárku a nemusí nijak vadit. V kombinaci s dalšími vadami však napovídá o četnosti používání bazarového kočárku.

Koroze

Koroze

Utržené a rezavé patentky – utržené patentky je možné pochopitelně bez velké námahy vyměnit, ale tato skutečnost by se měla projevit v ceně. Pozor na rezavé patentky; jdou vyčistit pomocí kyseliny citronové, ale mohou se tím změnit rozměry a patentky již nebudou držet! Značí také míru, s jakou se s kočárkem jezdilo. My třeba jezdíme i v zimě, v dešti atd. a vše nám pak na kočárku rezne.

Utržený koš – bez koše si člověk jen těžko nakoupí.

Utržená tyč držící konstrukci – vlivem koroze se může urvat navařená tyč z podvozku, která drží kočár pohromadě. Takový kočárek je vhodný tak akorát na skládku. Už u dvou kočárku se nám stalo, že nám tato tyč upadla. Kočárek se začne nebezpečně kinklat ze strany na stranu a nakonec se celý rozpadne. Na to pozor!

Tato tyč je slabé místo - často se urve jako první

Tato tyč je slabé místo – často se urve jako první

Špína a drobky – záleží, na čem jste se dohodli s majitelem. Pokud vám dá slevu tisíc korun za to, že si kočárek vyčistíte sami, není špína zas tak na škodu. V opačném případě je třeba zpozornět. Pečliví lidé neprodávají zapatlané kočárky…

Špína

Špína

Kmitající se kolečko při jízdě – pokud při jízdě kmitá přední kolečko, zpozorněte, v takovém případě je pak pravděpodobně nutné jezdit pouze se zaaretovanými kolečky. Takový kočárek vás bude rozčilovat tak, že za měsíc budete shánět nový. Pokud si ho tedy nevyspravíte.

Nefunkční aretace – aretace koleček by měla fungovat. Pokud ji někdo v zuřivosti urval, pečlivě si vyzkoušejte ostatní části kočárku, zda se podobně neohrabaně nechoval majitel i k ostatním částem bazarového kočárku.

Poškození systému, který drží podvozek a jednotlivé nástavce – vlivem hrubého zacházení může dojít k utržení některých částí.

Funkčnost brzdy – brzda musí být vždy funkční a měla by jít snadno zabrzdit a odbrzdit.

Brzdit musí obě kola!

Brzdit musí obě kola!

Co je naopak plus při kupování použitého kočárku

Pár věcí, které vás naopak mohou navést na fakt, že kupujete dobře:

  • Původní majitel vám předá kočárek i se záručním listem (kočárek není příliš starý, je v záruce)
  • Kočárek je čistý
  • Majitel má více kočárků
  • Známost s původním majitelem (prostě pokud ho někdo zná, že je pečlivý, a o kočárek a svoje věci obecně se stará)

Na co se zeptat předchozího majitele

  • Proč kočárek prodává
  • Zda má kočárek nějaké vady
  • Kde se dají sehnat náhradní díly
  • Poznámka: Pokud vám někdo kočárek chce věnovat, není slušné ho vystavit výslechu

A jak jste na tom s kočárky vy? Už se vám nějaký rozpadl? Setkali jste se s jinou vadou? Nebo o své věci pěkně pečujete? Připojte se k nám na Facebook a podělte se s námi.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Dick Enlargement Porn|Illegal Diet Pills To Buy|Liquor Store Cbd Brisbane