Jak odmastit vejce, aby barva rovnoměrně držela

Čištění vajec

Čištění vajec

Pokud chcete mít vyfouklé velikonoční vajíčko rovnoměrně obarvené, chcete, aby na něm všude pěkně stejně držela barva, a netvořily se nežádoucí nerovnoměrně rozmístěné obrazce, musíte mít vajíčko řádně umyté. Ono vejce může na první pohled vypadat čistě, ale ve skutečnosti bude jeho povrch ublemcaný, oslintaný a omatlaný, jak jste se ho snažili vyfouknout, držet, a jak vám upadlo a zakutálelo se do prachu pod stolem.

Louhem vejce nečistěte!

V průmyslu se občas předměty čistí před povrchovou úpravou louhem. To bych nicméně nedoporučovala, neboť bezpečnost je na prvním místě a louh je silná zásada, mohl by vlézt dovnitř do vyfouknutého vejce a (nejen) koledníci by se mohli pořádně poleptat.

Doporučuji vejce odmašťovat v ultrazvuku

Vejce se dají důkladně očistit v ultrazvukové lázni (možná máte doma na brýle). Trochu jsem se bála, že ultrazvuk by mohl skořápky poškodit, ale neděje se tak. Čistící lázeň je možné nalít přímo do vany v ultrazvuku, nebo čistit ve skleničce, která je strčena do vody v ultrazvukové vaničce.

Osvědčený postup odmašťování vajec v ultrazvuku

  • 3 minuty voda s kapkou saponátu na nádobí
  • 3 minuty destilovaná voda

Vajíčka musí být během procesu ponořena. Následně je nutné se vajec již nedotýkat, aby se opět neušpinila mastnotou z lidské ruky. Nejvhodnější je manipulovat s vyfouklými vejci pomocí špejle. Vajíčka je možné nechat volně uschnout na utěrce nebo rovnou vhodit do barvící lázně.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.