Jak poznat matku – lekce personalistiky

Být personalistou v dnešní politicky a generově rádoby korektní době není nic snadného. Když mu přijde žena na pracovní pohovor, nesmí se jí vůbec ptát, zda plánuje nebo zda už má děti. Doby, kdy si dal personalista nohy na stůl a na rovinu se zeptal: „máte dělohu?“ jsou pryč. Ostatně s vynálezem náhradních matek by mu tato otázka nebyla nic platná.

Co má ale chudák dělat?

Ale co takový personalista může dělat, má-li jasné zadání – „Matku ne“? Poznat, zda má žena děti, není snadné (někdy ostatně ani nepozná, zda je uchazeč žena). Do životopisu si je neuvede, místo mateřské a rodičovské si něco vylže (protože přeci pracovat nemohla) a co teď s tím?

Otestujte ji!

Existuje pár jednoduchých testů. Někdy stačí podívat se uchazečce na oblečení. Vidíte zvratky, zbytky snídaně, žvýkačku ve vlasech, fixu na halence? Jde o jasné varovné signály. Matky o tomto problému vědí, proto mají v (neobvykle velké) kabelce náhradní oblečení (pro případ, že by je cestou do školky někdo pozvracel). Na uchazečku se proto podívejte zezadu. Zvratky za krkem v běžném zrcadle nemusí odhalit, proto mohou uniknout její pozornosti.

Matky jsou naposilované!

Když máte možnost, prohlédněte si její ruce. Matky mívají svalnaté ruce – denně zvednou tisíckrát patnáctikilový pytel blech, tudíž mají naposilováno. Není-li v kolonce hobby uvedeno fitness, zamyslete se, a zeptejte se na její koníčky. To můžete ostatně udělat i tehdy, pokud si fikaně vzala dlouhý rukáv. Matky nemívají koníčky, pokud nemyslíme vaření příkrmů…

Matka na pohovoru

Matka na pohovoru

Třískněte sklenicí a ječte!

Pokud stále váháte, v nestřeženou chvíli třískněte o zem se skleničkou plnou vody. Zachytila vaši ruku dřív, než jste se stačil rozmáchnout? Jasná matka. Zvedla se, sbírá střepy a zcela nerušeně pokračuje v rozhovoru, aniž by ji vaše chování vyvedlo z míry? Matka!

Šikulka!

Další test je komunikační. Matky si dávají pozor, aby se nevyjadřovaly hloupě (samozřejmě, pokud vám sdělí, že jste šikulka, když jí řeknete, že jste si vytisknul její CV, je něco špatně). Nicméně bavte se s paní jakoby nic, a jako jednu z otázek se zeptejte: „Nedala byste si něco k papání? Sušenky jsou ee, ale paní sekretářka by vám nakrájela jablíčko.“ Případně se v příslušných zdrobnělinách zeptejte paní na otázku související s konkrétní pozicí; např. u práce i na noční směny: „a nebude vám vadit, že nebudete moct v noci dělat hají?“ U uchazečky uvyklé na podobnou mluvu, zbystřete.

Ten náš Pavel…

Do procesu výběru zapojte svou fantazii. Pod zaklínadlem „Psychologický profil“ pátrejte po detailech! Zeptejte se, jak to bylo s Karkulkou, Maruškou, Dubovou chaloupkou a Plaváčkem, převypráví-li vám paní celého Erbena, ze školy to nemá. Dejte ji doplnit nějaká stupidní říkadla, jako „Ten náš Pavel, to je kos…“ – správné doplnění – „ztratil boty, chodí bos.“ Kdo nemá děti, ten vám to nedoplní, to si buďte jisti!

Dynamicky a flexibilně na ni!

Kolegové z marketingu vám jistě rádi vypomohou. Jednoho ze svých mladých dynamicky flexibilních kolegů požádejte, zda by se pohoupal na lustru a vybíjel kandidátku míčky. Vadí jí to? Ne? Vybíjí zpátky? Zpacifikovala ho? Zakázala mu Večerníček? Bacha na ni!

Nakrmí celý mladý kolektiv?

Zaručený trik je poskakovat s rukou mezi nohama. Matka chlapců vás odešle na záchod, pokud nebudete chtít jít, tak vás tam odtáhne. Taky předstírejte hlad. Matka otevře svou velikánskou kabelu velikosti lodního kufru, naservíruje nakrájená jablka, oloupané mandarinky, dětské křupky a pro opravdu rozjívené personalisty vykouzlí i rohlík.

Je to dnes prostě řehole…

Být personalistou je opravdu náročné. Zvlášť, když dnes mohou jít na mateřskou i muži! Ale musíte vytrvat! Nějaký vhodný ožrala, povaleč a fluktuant – kuřák jako vhodná alternativa se vždycky najde!

Pokud chcete svému oblíbenému HR managerovi usnadnit práci, můžete mu tento článek nasdílet přímo na LinkedIn:Určitě bude rád!

You may also like...