Jak přežít Vánoce s dětmi a taky si je užít – rady zasloužilé matky

Maminko, ozdobil jsem stromeček kolíčkem....

Maminko, ozdobil jsem stromeček kolíčkem….

Máme tři děti do pěti let, a proto bych se s vámi chtěla podělit o trochu toho rodičovského vánočního moudra. Vánoce jsou kromě svátku míru, klidu a radosti totiž taky obrovský zdroj stresu.

Aby tomu tak nebylo, je potřeba se od některých tradic oprostit.

Jak si udělat pohodové Vánoce i s dětmi?

Vybrala jsem pár příčin největšího vánočního stresu a nepohody. Chcete-li se inspirovat, jak se s dětmi o Vánocích nestresovat, čtěte dál:

Cukroví

U cukroví je potřeba vzdát se hned dvou snů každé dobré hospodyňky:

A) Že bude hodně druhů.

B) Že bude cukroví nádherně nazdobené.

Pro pečení cukroví s dětmi doporučuji veganské recepty. Vyhnete se starostem, že dítě pozře hmotu obsahující syrové vejce. Vyplatí se též péci z dvoj až trojnásobné dávky. Ztráty způsobené pojídáním těsta, konzumací hotových polotovarů a spálené kusy tak budou zahrnuty už v plánování. Hlavní je samozřejmě bezpečnost. Takže pozor na troubu.

A když pečení všichni přežijí bez újmy na zdraví, čert vem, že perníky jsou tvrdší než diamant a zdobení tak trochu nakřivo! Kdo říkal, že išlské dortíčky se skládají pouze ze dvou koleček k sobě přilepených a ne z deseti?!

Stromeček

To, že v katalogu kdejaké firmy ladí koule na stromku s interiérem, ozdoby splňují nějaká designová pravidla a krásně se lesknou, je výsledek toho, že na focení daného stromku byl najat odborník na zdobení stromků, který ve volném čase neolizuje starožitné vánoční dekorace jazykem od čokolády. Máte snad ve svém profilu na LinkedInu tuhle specializaci? Ne? Tak nechejte stromek dětem.

Ano, bude ozdoben ozdobami, které neladí, a různými jinými předměty, které by dospělá střízlivá osoba na strom nepověsila: Kolíčky, ohryzky, posmrkané kapesníky, slipy, ponožky, propisky a ořezávátka. No a? Dejte si víno a bude se vám to taky líbit!

Jo a doporučuji malý stromek. Když se převrátí, nadělá méně škody. Je z něj také méně jehličí a při šplhu na špičku se nikdo nezraní.

Dárky

Mám tendence ochraňovat svoje chlapečky od traumat typu: “Celý život jsem si přál skleněnou kuličku, a nikdy jsem ji nedostal…”, nicméně… Jak mám poznat, co našim dětem bude chybět tak, že celou noc tajně probrečí do polštáře?

Naše nejstarší dítě někde získalo katalog z hračkářství. Když si ho “čte”, ozývá se z jeho pokoje: “To chci, to chci, to chci, to chci, to chci, to chci, to chci, to je holčičí, to nechci, to chci…”

Chápete, abych měla jistotu, že koupím vše, co chce, musela bych objednat celý katalog sakumprásk. Na to nemáme ani místo, ani prachy. Tak jsme to pojali o dost skromněji…

Pokud dítě dostane tři dárky, možná se bude dožadovat dalších, nicméně zvládne si se všemi pohrát. Pokud dítě dostane 50 dárků, bude se také dožadovat dalších (eště, eště, eště!), ale rozhodně si se všemi pohrát nezvládne. Matka bude uklízet tunu ulámaných kol a otec aby budoval dvacet nových skříní.

Takže pocit, že je málo darů, si zakažte. Věnujte o to víc úsilí komunikaci s dítětem, abyste jeho případné trauma včas odhalili.

Žrádlo

Řekla bych, že platí nějaký zákon zachování jídla. Jakože když se jedete naprat krůtou k babičce, že sice babička musí nakoupit pětkrát víc jídla než obvykle, ale zase vy musíte nakoupit jídla míň. Ale asi to tak není.

iTesco má zarezervované termíny v okolí Vánoc tak, že jsem týden před Štědrým dnem zoufale hledala čas, co by mi vyhovoval. Byla jsem v Kauflandu (jen v pekařství) a vypadá to na příchod apokalypsy. Co s tím žrádlem budou lidi dělat? Fakt se to sní? Celý národ musí prasknout!

Takže já jsem z vaření štědrovečerní večeře taky nervózní, tudíž jsem ji přenechala Hausmannovi. Já se s ním nemíním dohadovat, zda patří do bramborového salátu cizrna nebo ne. Máme mnohem důležitější spory než o bramborový salát.

Bramborový salát s cizrnou… Hausmann si myslí, že je to tradiční české vánoční jídlo.

Vzdávám se ubrusu, svíček a lití olova ve prospěch bezpečnosti. Jsem připravena děti držet celé odpoledne po francouzsku bez svačiny, aby měly u večeře hlad a alespoň první dvě minuty nebojovaly.

Úklid

Nechci vám tu radit, abyste o Vánocích nemyli záchod. Tak extrémní nejsem. Ale vadí vám ty fleky na oknech celý rok? Nevadí. Tak je tam nechte i o Vánocích. Patří k vám! Přetvařujte se jen do určité míry. My budeme mít doma bordel i na Vánoce, to vám garantuji, i kdybychom se na hlavu postavili na vysavač.

Návštěvy

Návštěvy jsou s dětmi náročné z několika důvodů: Děti vyhodí z rytmu, naperou do nich tunu cukru (experimentálně máme ověřeno, že večerní cukr musí dítě vyběhat, než ho vyběhá, tak neusne… jó, myslela jsem si, že je to bioekokec pošahaných bezlepkových matek, ale dva zákusky po šesté večer a do půlnoci máte program!), v domácnostech, co nejsou uzpůsobeny dětem, je potřeba návštěvu začít zvedáním všech rozbitných předmětů nad hlavu… Proto o Vánocích nejsme smutní, že naše děti ještě v deset večer lítají po baráku, že si dopřávají extra polední klid v kuchyni na zemi, protože tam je přepadl spánek, a nebereme jako rodičovské selhání ani jiné vypadnutí z rytmu… Bereme to jako fakt.

Máme radost, že si děti užijí své vlastní babičky a prababičky, ale zase to nějak nedramatizujeme, protože se navštvujeme i během roku – to doporučuji, nebudete pak muset přihlašovat děti do programu typu: „Senioři do školek“, když budou mít kontakt se staršími v rámci rodiny!

Srovnání – ten má to, a ten zas ono…

Nesrovnávejte se s lidmi, co mají vše dokonalé. Třeba ten hezký stromek, co si dali na Facebook, stáhli z internetu, třeba to cukroví koupili, třeba byly jejich děti týden přivázány k mučednickému kůlu, aby nehnuly ozdobičkami ani o centimetr!

Kdybych chtěla, to byste se divili, jak dokonalé Vánoce bych vám tu popsala, a jaké pěkné fotečky bych uměla stáhnout. Ale já nechci!

A proto – srovnávejte se s námi! Náš stromeček je malý, stojí nakřivo, a je ozdoben kolíčkem a papírovým kapesníkem (použitým).

Náš perníkový Betlém vypadal jako nevzhledná tvrdá perníková slepenina ještě před tím, než byl shozen na zem z metru dvacet (a rozpadl se). Naše děti dostanou pod stromkem samolepky (no dobře, asi dostanou i něco víc, ale ne vše, co bylo v katalogu z hračkářství!).

Takže jestli máte kámošku, co je fakt zoufalá z Vánoc, pošlete jí odkaz na tenhle článek. Ona uvidí, že existují ještě větší břídilové, než je ona, a my budeme moct tančit oslavné tance okolo stromku za dalšího nového čtenáře.

Závěrem

Shrnuto a podtrženo; základ je nebrat to všechno moc vážně. Pamatujte, že klidně můžete škrtnout 32 druhů vánočního cukroví, 70 dárků na osobu, vánoční strom až k sousedům, 458 světel omotaných kolem domu, sváteční tabuli o 10 chodech, návštěvu 89 příbuzných, známých příbuzných a známých a nic se nestane.

Vážně ale nemusíte brát ani tenhle článek. 

Nebojte, my se doma taky o Vánocích pohádáme 😉

PS: Až budete hledat klíče, jsou pověšeny na stromečku! Na našem…

You may also like...

5 Responses

 1. Gábina says:

  Ach jo, já myslím, že je to diagnóza (dvě děti do 3 let a pes, který sice zvyšuje věkový průměr, nikoli inteligenční kvocient), že se u těch vašich příspěvků směju až slzím. Manžel se nesměje ( evidentně tráví se smečkou málo času!)

 2. Hausfrau says:

  Jeste dve tri deti a zasmeje se i pan manzel…

 3. Tara Rees says:

  Předposlední věta, mě asi uklidnila nejvíc 🙂 Díky

 1. December 22, 2017

  […] ← Jak přežít Vánoce s dětmi a taky si je užít – rady zasloužilé matky […]

 2. December 28, 2017

  […] jsem psala, snažili jsme se z Vánoc doma nešílet, děti nezahrnovat dary a vyhnout se tunám jídla v lednici i mimo […]

Leave a Reply

Your email address will not be published.

How To Cure Ed Fast In Hindi|Reviews For Keto Ultra|Making Cannabis Oil With Coconut Oil