Jak se dostat na stáž do Německa – vlastní zkušenost

Je to již 9 let, co jsem absolvovala odbornou stáž při studiu v Německu, kterou jsem si sama domluvila. Jednalo se o 2 měsíce ve firmě Gore (jojo, to je ta firma, co vyrábí Gore-Tex). Byla jsem po čtvrťáku na VŠCHT Praha a měla jsem za sebou tříměsíční stáž ve Frankfurtu, kterou mi domluvil můj školitel.

Stáž bez agentury. Bez prostředníka.

Ráda bych se s vámi podělila o tom, jak si takovou stáž zajistit. Je to velice prosté.

Stáž v Německu hledejte tak, jak by ji hledal Němec

Na německých pracovních portálech si prostě a jednoduše vyhledejte ty pracovní nabídky, které by se vám líbily. Klíčové slovo pro stáž je PRAKTIKUM. A pak samozřejmě váš obor (v němčině).

Na vybraný inzerát odpovězte.

Jaké jsou německé pracovní portály?

Abych vás nezahltila, zkuste nejprve tyto:

Monster.de


StepStone.de

Jaká je šance najít si stáž v Německu?

Německo je veliké, Parktikum bývá povinnou součástí výuky. Stáže mají v Německu tradici a jsou jich tisíce. Možná pro vás bude dokonce jednodušší najít relevantní stáž v Německu než v Česku. Alespoň mě v Česku jedna nejmenovaná firma odmítla z důvodu, že studentky na praxi neberou (jen studenty), zatímco v Německu se mě na penis nikdo neptal.

A nemusíte se přihlásit jen na jednu stáž. Kdyby vás vybrali na více míst, ta nevýhodná SLUŠNĚ odmítnete…

Co musí člověk umět?

Na odbornou stáž musíte umět nějaký ten jazyk. Ideálně němčinu, ale zkusit se můžete porozhlédnout i po stážích v angličtině. Nebrečte, že neumíte perfektně a drze to zkuste.

Dále byste na studentskou stáž měli být studentem nějakého oboru…

Co si přichystat?

Samozřejmě nikam neposílejte životopis v češtině. Dle pozice použijte buď němčinu nebo angličtinu. Na zmíněných portálech naleznete i vzory, abyste byli v obraze, co takový německý personalusta očekává.

Pokud si vás někdo vybere, bude vám asi volat. Proto buďte ve střehu a čísla s podezřelou předvolbou neodmítejte…

A co formality?

Moji milí, jsme v EU (zatím). Takže já doporučuji se na stáž přihlásit, a až ve chvíli, kdy projdete přijímacím řízením, začít zjišťovat, co vše potřebujete za doklady. V tom případě ale bezodkladně. Zeptejte se zaměstnavatele, jaké s tím má zkušenosti, neváhejte kontaktovat Bundesagentur für Arbeit  pro aktuání byrokratické požadavky, a vše si vyřiďte včas.

Papírování zdar

Ano, bude to nějaké papírování, ale berte to jako nácvik pro život. A znovu opakuji; jsme v EU a Němci jsou sice úchylní na dokumenty, ale zas v nich mají alespoň relativní pořádek. Mluvte s nimi německy, řekněte, že jedete na omezenou dobu (že se míníte vrátit z jejich přátelské země zpět na rodnou hroudu), buďte slušní a oni budou taky. Německo není žádná nepřekonatelná exotika.

Opravdu je to tak snadné?

No jasně! Ale abych tak úplně nekecala; měla jsem prostě víc štěstí než rozumu, že mě přijali. Moje jazyková výbava není nijak na výši, nicméně měla jsem za sebou již jednu tříměsíční stáž v Německu, kterou mi domluvil můj školitel. Tato položka v CV mi cestu hodně proklestila.

A byla mi ta stáž k něčemu?

Jasně. Jak víte, pokud sledujete náš blog, mám teď tři děti (1-5 let), ale stáží se furt oháním, když jdu někam na pohovor. Jo, získala jsem tak i práci s třemi malými dětmi na krku. Ostatně dali mi na té stáži celkem pěkné hodnocení; tak pěkné, že jsem si ho nahrála na LinkedIn.

Ale není to jen o polžce v životopisu. Za ty dva měsíce jsem získala víc zkušeností než za celou dobu studia. Těžím z toho dnes a denně, v práci i na mateřské. Ale o tom třeba jindy…

Tak hurá do toho! Třeba vás nikam nevezmou…ale jak to víte, pokud jste to nezkusili!?

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.