Jak se vyrábí LEGO a DUPLO, a co jsme o tom nastudovali

Když takhle trávíte spoustu času s Duplem a Legem, začne vás enormně zajímat, jak se ty kostky vlastně vyrábí, z čeho jsou, proč jsou tak přesné, lesklé a bez otřepů. Pokud vás to také zajímá, ale jste líní si hledat zdroje, můžete si prohlídnout ty, co jsem našla já (u každé informace uvedeny odkazy v závorkách). Mateřská dovolená je prostě ideální čas pro sjíždění videí z továren na Lego.

Materiál pro výrobu Lega

Většina komponent Lega a Dupla jsou vyrobeny z plastu s názvem Acrylonitrilbutadienstyren, zkratkou ABS (http://lego.wikia.com/wiki/Acrylonitrile_Butadiene_Styrene) – teď mluvíme o základních kostkách, ne např. pneumatikách. Jedná se o termoplast, tzn. plast, který za vyšší teploty měkne, až teče a zchlazením opět ztvrdne, aniž by došlo k chemické reakci (některé plasty po zahřátí degradují dříve, než dojde k jejich měknutí).

Pro výrobu kostiček se ABS používá již od šedesátých let minulého století (http://www.plasticsnews.com/article/20140218/NEWS/140219915/lego-looking-for-a-sustainable-replacement-for-abs). Z 6000 tun plastu, které na výrobu Lega ročně padne, má ABS 70 % podíl.

ABS je pro daný účel vynikající materiál (http://www.wired.com/2015/07/sorry-perfect-lego-brick-may-never-eco-friendly/). ABS se snadno zpracovává, barví, dá se na něj tisknout. Šarže od šarže se podle výše uvedeného zdroje nesmí lišit o více než 4 mikrony, což lze se zmíněným materiálem dosáhnout! Ten také musí držet tvar (nerozpliznout se, nevytahat se třeba po roce, po dvou) a nedegradovat. Pochopitelně musí splňovat všechny legislativní požadavky kladené na materiály k výrobě hraček v jednotlivých zemích, kde firma své výrobky prodává.

Je materiál Lega dost Bio?

Údajně hledá Lego za ABS náhradu (http://www.wired.com/2015/07/sorry-perfect-lego-brick-may-never-eco-friendly/), která by byla víc „sustainable“, což se dá přeložit jako „udržitelný“ a znamená to v podstatě „EKO“. ABS se vyrábí z ropy a prý by bylo záhodno to změnit. Autor článku, z kterého čerpám, však vidí větší potenciál ve změně balení (spousta malých igelitových sáčků) než změně materiálu samotných kostek.

Další materiály, které se používají, jsou (http://bricks.stackexchange.com/questions/191/what-kind-of-plastic-are-lego-bricks-made-of) např. polykarbonáty pro výrobu průhledných kostiček (ABS není průhledné) nebo pryž (pneumatiky).

Technologie výroby Lega

K výrobě kostiček se používá vstřikování, anglicky injection moulding (https://cs.wikipedia.org/wiki/Vst%C5%99ikov%C3%A1n%C3%AD_plast%C5%AF). Plast se zahřátím převede do tekutého stavu, vstříkne se do formy a po zchlazení „vylezou“ hotové kostičky. Vždy se vyrobí několik kostiček naráz – kostičky jsou spojeny malým „žebříčkem“ vytvořeným z kanálků, kterými plast tekl do formy. Tento zbytek je ihned odseknut a znovu se zpracovává. Vezměte si do ruky kostičku Lega a zkuste najít, kde byla přidělána k ostatním. Dá to velkou práci – což je pochopitelně cílem…

Prohlédněte si videa z výroby kostiček Lega!

Na níže uvedených videích si všimněte, že výroba je plně automatizovaná, tudíž dochází k velké efektivitě produkce, zároveň se eliminuje kontaminace materiálu a usnadňuje se tak jeho recyklace.

https://www.youtube.com/watch?v=8xAxjzrKSs0 – video z továrny.

Zpomalené záběry injekčního vstřikování najdete v tomto videu: https://www.youtube.com/watch?v=xvboxkAi35Q

Konstrukce kostiček a jiných prvků

Někdy si kostky pořádně prohlédněte – např. u Duplo kostek objevíte, že uvnitř kruhů, které do sebe zapadají, jsou ještě maličké „pacičky“ atd. Při bližším zkoumání objevíte spoustu drobných detailů, které výrobci některých levnějších variant, resp. napodobenin zjevně přehlédli.

Duplo kostičky

Duplo kostičky

Kontrola kvality je u Lega na vysoké úrovni

Kontrola kvality je základ úspěchu – nastavit ji tak, aby se k zákazníkům nedostaly žádné zmetky, je organizačně náročné. Kromě kontroly rozměrů a jiných parametrů (např. barva, tisk) musí také výrobky něco vydržet. Chcete-li vidět, jak zaměstnankyně továrny ničí panáčky na trhačce, pusťte si https://www.youtube.com/watch?v=SBgKEOG4SY4 ve 4:33.

Závěrem

Ke kvalitě je třeba dodat, že i tak dokonalému výrobci občas něco unikne. A najdou se nadšenci hledající chyby – zde je máte: https://www.youtube.com/watch?v=9L1wYC6HYF0

Co se týče materiálu, otázka je, zda Lego není již nyní dostatečně ekologické a to z důvodu jeho trvanlivosti a omyvatelnosti. Musí být hračka, která se předává z generace na generaci opravdu recyklovatelná? Nebo snad znáte někoho, kdo by použité Lego vyhodil? Pokud to chcete udělat, vyhoďte ho na naši domácí skládku – děkujeme!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Male Enhancement Products|Rapid Tone Diet Pills Australia|Your Cbd Store Woodruff Rd