Jak si chlapečci hrají s panenkami

Kočárek

Kočárek

Velké téma je dnes GENDER a hračky. Utváříme dětem role tím, jaké hračky jim podstrkujeme?Jsou role chlapců a dívek přirozeně jiné? Těžko říct. Mohu se jen podělit o dosavadní zkusenosti…

Něco vám povím. Máme tři chlapečky. A nevychováváme své děti k gender rovnosti. Nemáme doma panenky. Barbíny. Nemáme měkké růžové poníky, ani stolečky se šminkami. Malé fialové vysavače, ani malé růžové mopy a kyblíky jsme taky nepořídili. Chlapci též nedisponují růžovou sadou plastových prstýnků a náramků.

Proč nemáme ani uklízecí hračky?

Když chceme, aby chlapci uklízeli, naplníme jim skutečný kýbl. Ne plný, pochopitelně. Vodu vycmrndají na zem, pak to vytřou sami sebou (jako pejsek s kočičkou…), v mokrých punčocháčích vlezou do postele, zbytky z kýblu vylejou do odpadkového koše, mokré a špinavé hadry složí matce do skříně a vůbec k tomu nepotřebují speciální fialovou sadu pro malé hospodyně. Budoucí snacha to jistě ocení.

Setkávají se tedy chlapci s holčičíma hračkama?

S holčičíma hračkama se setkáváme hlavně v dětských hernách, koutcích a meteřských centrech. Zde cizí matky čumí, jak to chlapci s malým fialovým vysavačem umí. Fíha. Jeden na něm jede, druhý to tlačí, třetí vysává. Společnými silami pak seřvou každého, kdo tam dělá bordel a přidělává jim práci. Akorát je tedy štve, že malý fialový vysavač nejde strčit do zásuvky!

Kočárky jedou…

Jedna z holčičích hraček, která kluky fakt baví, je kočárek. Jezdit kočárkové závody, pouštět kočárek z klouzačky a bourat do sebe kočárky stojí za to! Bing, bing, čí mimino vydrží víc?

 Velká fialová plastová krása

Velká fialová plastová krása

A co vlastně panenky? A barbíny?

Je to zvláštní, ale panenky je fakt nezajímají. Já jim je nijak nezakzuji. Ale je fakt, že jsme je také nikdy v oblasti panenek nepodporovali. Vždy, když se nám zdálo, že jsou zralí na panenku, pořídili jsme jim bráchu. S tím teď končíme.

Takže jak s panenkami? Ve školce k nim mají přístup, ale tam by dostali! Ne od učitelek, ale od spolužáků. Holčičí hračky!!! Ostuda číslo 1!!! U babičky se s nimi mohou setkat v soukromí. A víte, co je zajímá? Oblečky? Převlékání? Starání se o panenky? Ne! Zajímá je, proč má jedna moje barbína z dětství skoro ukouslou ruku! No jo, i maminka se prala se svou sestrou…

Mrzí mě to, že nemáme holčičí hračky?

Abych vám pravdu řekla, holčičí hračky mi nijak nechybí. Mít holku musí být v tomhle směru trochu traumatizující… Hračkářství opravdu vidí v dívkách tak trochu uklízecí služky… A ty BARVY!!!

Když nad tím tak přemýšlím, jsem ráda, že za mého dětství nebyly speciální fialové řady stavebnic, ani růžové kolekce Kinder vajec.

Být rodičem holčiček musí být z hlediska regulace přívalu růžového plastu do domácnosti opravdu náročné. A co bych fakt nechtěla? Vysvětlovat své dceři, proč má její brácha v Kinder vejci puzzle, zatímco ona tam má RŮŽOVÝ PLASTOVÝ PRSTEN?!

Věřím tomu, že chlapci a děvčata mají tendence si hrát trochu jinak. Proto své chlapečky nemotivuji k hraní si s holčičíma věcma. Ale něco vám řeknu; kdybych měla holky, tak bych jim ty růžovosti taky nekoupila… Jo, být ženou je těžký už od narození.

Nebo snad znáte nějakou holčičí hračku, co je fakt super? Podělte se s námi na blogu!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.