Jak zabavit osmiměsíční miminko

Kolik asi museli zaplatit tomuto dítěti (http://shop.hrackydomino.cz/katalog/product/fisher-price-jezdici-brouk/), aby se s nadšením vrhalo na blikajícího brouka? Kolik asi muselo marketingové oddělení vypít piva, aby vymyslelo následující text?

Citace: „Když dítě zmáčkne schránku brouka, ten kouzelně „popoletí“ dopředu a motivuje tak dítě k plazení. K tomu je dítě potěšeno mrkáním na broukova tykadla, protože světla na nich magicky blikají. S touto hračkou dítě trénuje lezení.“

Brouk se našemu osmiměsíčnímu dítku samozřejmě líbí. Mačkám ho většinou já. Poté brouček magicky zabliká. Osmiměsíční mimísek mu každý den věnuje asi tak dvě vteřiny svého drahocenného času; vezme ho za blikající tykadlo a praští s ním o zem, načež se rozplazí, nikoliv za broukem, ale od brouka. K lezení po kolínkách ho brouk nijak nemotivuje, čím taky?

Některé matky se obávají, aby se jejich dítě v tomto věku nenudilo. Osmiměsíční samozřejmě může mít fůru výchovných barevných hraček s tlačítky, blikátky a především výchovnými prvky. Dokud se nedokázal přemisťovat, věnoval těmto výmyslům, které se spíše zaměřují na potřeby matky (a příbuzenstva), než dítěte, mnoho pozornosti. Úspěch měla hrazdička se zvířátky, plastové ohýbátko se zrcátkem, šnek Lamaze (a to nemyslím ironicky) i další.

Jen co se ovšem miminko rozpohybovalo, zjistilo, že svět skýtá mnohem větší krásy než zářivé výchovné pitomosti z dílen německých inženýrů. K lezení, nebo v našem případě spíše plazení, ho motivuje následující:

Dráty, kabely, zásuvky, věšák na prádlo, balíky s plenami, sklenice s medem, tátovy pantofle, použitá plena, nezavřená kabelka, mobilní telefon, smetáček s lopatkou a spoustu dalších věcí, které nejsou ani 0+, ani 3+, ani 6+. Některé z nich jsme mu museli zakázat, což moc nechápe. Nechá se ovšem zabavit jinými zajímavými poklady.

Miluje zrcadlo. Jak jsme ale již zjistili, některá zrcadla mají nepříjemnou ostrou hranu. Nikdy jsme si toho nevšimli, normální dospělý člověk (nebo starší dítě) při koukání do zrcadla totiž nešermuje jako šílenec rukama směrem ke svému obrazu, proto se neřízne (malé říznutí znamená v tomto věku šermování rukama tak dlouho, dokud dítě nevypadá jako prase na jatkách).

Mezi hračky, které jsou opravdu hračky, a hodně ho baví, patří malý míček, nafukovací balon. Plyšáci byly v kurzu dříve, především lilek, nyní se občas snaží ukousnout slonovi chobot, ale tím to končí – plyšákama nejde moc třískat. Třískat jde třeba chrastící beruškou. Dětský mobil vyluzující dokola stejné anglické a španělské věty také ujde. Zajímá ho i dřevěná knížka 0-6 měsíců (ve věku 0-6 m mu však byla ukradená). Na knížce je zajímavé to, že má v sobě díru, zrcátko, ale hlavně jde zastrčit pod křeslo.

Pod křeslo jdou zastrčit i víčka od přesnídávek a okurek. Ta se stala hitem posledních dní. Víčka se dají vyhazovat z krabičky od zmrzliny, dá se s nimi mlátit o zem a vyluzují zcela jedinečné zvuky, které neumí napodobit žádná značková hračka.

Lepší než víčka už je jenom koš na prádlo. Takový koš naplněný výchovnými hračkami a plyšáky se dá perfektně vysypat. Koš naplněný prádlem také. A prázdný koš se dá zvedat a posouvat – prostě sranda na půl hodiny.

Když už omrzí koš, máme tu veliký gymnastický míč. Tatínek už ho chtěl vyfouknout – to by ale byla chyba! Míč s průměrem o 2 cm větším než je délka dítěte, umí zablokovat vchod do kuchyně, dá se kutálet hlavou, rukama, nohama a dá se zvedat nad sebe! Malý overball a čočka s masážními výstupky také ujdou.

Už hodně dlouho bodují papírové kapesníčky i prázdná PETka, lahvička od olejíčku a ponožky sundané z vlastních nohou. Úplná hra na úrovni je přerovnávání balíků s plenami, podložkami a kapesníky. Listy a větve ze stromů a keřů zbožňuje (preferujeme nejedovaté). Sedmikrásky v trávníku mohou zpestřit jídelníček.

Když už ho omrzí tohle všechno, má ještě tatínka a maminku, kteří ho mohou podrbat za ušima a pochovat. Takže nudit miminko v osmi měsících, to musí být tedy umění.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.