Klid v šestinedělí v rukou české porodnice – odpočívejte mamčo!

Všichni víme, že matky v šestinedělí potřebují klid! Jak takový klid vypadá z pohledu matky v české porodnici?

Tuhle reportáž jsem psala na oddělení šestinedělí. Hodně lidí mě konejšilo, že si alespoň v porodnici odpočinu… Můj manžel si sice plete pračku se sušičkou, ale umí vařit, umí měřit teplotu, umí přebalovat děti, umí koupat děti, umí se starat o děti a umí nás v případě potřeby dovézt na pohotovost (cesta trvá cca 5 minut) – tudíž osobně nevidím důvod pro preventivní zadržování všech rodiček po dobu 72 hodin. Nicméně podstoupila jsem to.

Abych ukázala, že v české porodnici si člověk opravdu neodpočine, zapisovala jsem si všechny akce iniciované personálem porodnice. Málo jich skutečně nebylo, přestože porod ani rekonvalescenci neprovázely komplikace, a dítě bylo donošené, zdravé (Apgar 10-10-10).

Osobně proti nikomu z personálu nic nemám, a ani si nemyslím, že uvedené skutečnosti jsou chybou jednotlivce, ale podivně nastaveným systémem. Proto také neuvádím jméno porodnice.

Nemám v plánu dělat revoluci. Chtěla jsem jen ukázat, že ta TOP péče má jisté mezírky. Nepište mi, prosím, že mám být ráda, že jsem nerodila v Indii nebo Kazachstánu… Já vám taky nepíšu, že v Kazachstánu mají v Kauflandu delší fronty než u nás, a Coca-cola v Indii má ještě horší složení než česká…

Den NULA

Porodila jsem v noci (celou noc jsem nespala…).

3:30 Příjezd na pokoj ještě s maminkou, co porodila 2 minuty po mně. Dítě mi po dvou hodinách na porodním sále zabavili (dodnes nevím proč) – myslela jsem, že to uhádám, ale v poporodním rozpoložení jsem to nedokázala.

4:00 Poučení o tom, že máme mít rozdílné ručníky na prsa a na zadek, což musíme podepsat. Poté máme chvíli odpočívat, než se půjdeme osprchovat. Dostáváme konev pití. Naše spolubydlící chrápe.

4:45 Nechávám si píchnout heparin, přestože v těhotenské poradně jsem jasně uvedla, že ho odmítám. Nemám sílu se přít (chci dítě!). Naštěstí se nepíchá do břicha! /Poznámka – důvod podání léčiva byl: preventivní z důvodu třetího porodu. Neměla jsem ani nadváhu a bylo mi třicet. Bála jsem se vedlejších účinků. 

5:00 Sprcha. Sice jsem se samostatně sprchovala už na porodních sálech, ale první vstávání a sprcha na šestinedělí je se sestrou, takže tak! Sprcha na porodním sále se nepočítá.

5:20 Smíme k dětem. Takhle brzy po porodu jsem ještě žádné svoje dítě nevybojovala.

5:30 Přednáška o přebalování.

5:40 Přednáška o kojení. Dítě se nechce přisát – spí. Přednáška, že do 12 se přisaje nebo to budeme řešit (dítě se přisálo již na porodním sále – jak je uvedeno výše – akce z porodního sálu na oddělení šestinedělí nepla). Účast na všech přednáškách je potřeba podepsat!

5:50 Měření tlaku.

6:00 Měření teploty.

6:55 Reproduktor hlásí: “Maminky, připravte se na vizitu! Sundejte si kalhotky a vložky dejte pod sebe!” Takové příjemné intimní prostředí.

7:00 Vizita.

7:30 Hybaj na snídani!

8:00 Rozdávání plenek.

8:30 Vytírání podlahy.

10:00 Vizita na děti.

11:15 Papírování s chrápající paní.

11:50 Oběd.

13:00 Chrápající paní propuštěna.

14:15 Sousedka získává nadstandard.

14:30 Převlékání postelí. Na pokoji zůstávám sama.

15-18 Návštěvy – dostávám jídlo.

17:00 Pojeb, že návštěvy nesmí na pokoj, i když jsem tam sama.

17:30 Večeře

19:15 Rozdávání vložek.

19:31 Večerní vizita.

19:33 Přivezli jednu paní (vždy, když někoho přivezou, odehrává se rituál sprcha-pití-podpisy-hádka, zda bude vydáno dítě).

Den jedna – pátek, den VELKÉ VIZITY

5:58 Tlak.

6:26 Teplota + pojeb, že na stolcích je bordel + ručníky jsou na topení (to jsou totiž hlavní body, které kontroluje VELKÁ VIZITA). Rozdávání košil – špinavé košile hoďte před sesternu. Pozor pozor, bude velká vizita, musí býti uklizeno!

6:28 Neteče teplá voda.

6:32 Na pokoji je cítit kouř z cigaret.

6:35 Dle pokynů odevzdávám špinavou košili před sesternu. Dostávám pojeb od uklízečky, že právě vytřela.

6:45 Rozdávají se pleny, 6/den.

7:00 Rozhlasové vysílání, že se máme připravit na vizitu (kalhotky dolů…).

7:05 Vizita.

7:35 Snídaně.

7:45 Pojeb, že dáváme špinavé tácy na sebe.

7:50 Velké vytírání pokoje.

8:05 Sousedce přivezli miminko a vysvětlují jí kojení + musí podepsat papíry.

8:26 Ženská sestra chce rozdávat léky, píchat hepariny, vyndávat kanyly a dětská sestra ji tu překáží.

8:33 Ženské sestře se podařilo vystrnadit dětskou sestru, aby mohla píchat a léčit. Odmítá mi vydat železo. Po krátkém dohadování železo vydává.

8:50 Dětská vizita.

10:09 Dotaz, zda chci nadstandard dvoulůžkový. Odmítám, bojím se, kdo by tam se mnou byl, a že bych měla postel u okna (venku je 30 °C a postel u okna je jako gril, pod přímou sluneční palbou). Doufám v jednolůžkový.

11:45 Oběd. Dostáváme pojeb, jak jsme zaparkovaly děti před jídelnou. Sanitářka je přeparkovává. Nikdo neví, kde má dítě.

12:05 Doktorka s nějakými informacemi.

12:54 Sousedčin syn má jít na UZ.

13:00 Nástup na koupání dětí (+podepsat!)

13:59 Budíček! Ve dne se nespí, je třeba změřit teplotu.

15-18 Návštěvy na chodbě.

17:30 Večeře. Nejím, mám rizoto + pizzu od návštěv.

18:00 Podávání železa.

18:15 Pojeb, že jsme nebyli na vyšetření uší.

18:30 Přijíždí nová paní.

19:07 Rozdávání vložek.

19:30 Přichází pediatr na kontrolu, zda je vše OK.

22:14 Poslech miminka spolubydlící.

Za celý den velká vizita nepřišla, můžeme si tedy zase sušit ručníky na topení. Také jsme, a to nevím kdy, dostaly od sestry leták a dotazník České Pojišťovny, kde jsme měly vyplnit osobní údaje a odevzdat na sesternu. Trochu podivná kampaň, nezdá se vám?!

Den dva – je to sobota, trochu volnější režim…

6:07 Všichni spíme 3 děti, 3 matky. Proto je třeba nás vzbudit. Nová spolubydlící si má dojít pro čaj, aby neměla žízeň.

6:08 Čaj není, sanitářka právě přišla, nová paní dostává kapky, že co si jako myslí, že hned bude čaj.

6:15 Rozdávání čistých košil + měření teploty.

7:30 Snídaně.

8:12 Dostáváme léky, sestra mi zapomíná píchnout heparin.

8:16 Sestra si vzpomněla na heparin.

8:55 Rozhlas hlásí, že si máme sundat kalhotky a dát vložky pod sebe.

9:13 Přichází sanitářka a poroučí kalhotky dolů a dát vložky pod sebe.

9:30 Vizita

Ano, přes půl hodiny jsme měly čekat „bez kalhotek a s vložkou pod sebou“ na vizitu, zatímco naši novorozenci tiše spinkali v postýlkách a chápali, že teď se jejich potřeby neuspokojují, neboť my ležíme připraveny na vizitu…

9:51 Po třech dnech doplnili papírové utěrky na ruce. Narvali zásobník tak, že když člověk potřebuje jednu, vytáhne jich padesát.

10:00 Máme svlékat děti.

10:05 Dětská vizita. Každé tři hodiny máme chodit na vykapání očiček.

10:15 Ošetření pupíčku.

11:50 Oběd.

12:50 Jdeme si nechat vykapat očička.

14:00 Uklízečka vynáší odpadky.

14:22 Měření teploty.

15-18 Návštěvy.

15:50 Jdeme na očička.

15:58 Sestra hledá spolubydlící.

18:50 Na očičkách dostáváme za uši, proč si je chodíme vykapávat na sesternu a nekapeme si je sami.

19:00 Rozdávání vložek.

19:20 Kontrola dětí.

Dále někdo do pokoje furt courá, ale miminko mi spí a já tudíž taky spím.

Tento den dostala třetí spolubydlící své letáky od České Pojišťovny…

Den třetí

Den třetí jsem již nezaznamenávala, byla jsem velmi unavená, a to přes velkou noční pohodičku, jakou takový pobyt na pokoji s dvěma cizíma matkama a třema řvoucíma novorozencema je – ostatně náš problém, že se každé dítě budilo na krmení jindy, a že jsme za tu dobu nenaučily děti chodit na nočník. Naštěstí nás pustili domů, i když propuštění od dětské doktorky jsem málem zaspala…

PS: Tohle je rok 2016. Pokud ještě děti neplánujete, je to ten pravý čas, začít se zajímat o poměry v českém porodnictví. Protože pak už taky může být na změnu pozdě…

You may also like...

2 Responses

  1. Anonymous says:

    ty jo, kde jste to rodila? Ja rodila 2x a tohlesem nezažila.

  2. Veronika says:

    Mám obdobný zážitek z českobudějovické porodnice. Při porodu veškerá profesionalita, nicméně po porodu to začalo v podobném režimu jak popisujete… Sanitářka přinese snídani, umírám hlady, ale právě kojím, tak snídaně musí počkat.. po hodině přichází sanitářka odnést snídani, já ale stále kojim svého malého hladoleta, což se nesetkává s pochopením, ale dostávám ještě pár minut k dobru. Když už se ke snídani dostanu, přijde na řadu vytírání pokoje a “maminko, lehněte si do postele, ať mi nepřekážíte”. A vzápětí vizita, která se diví, že jsem ještě po ránu nestihla sprchu. A takhle to šlo celé dopoledne.. Řvoucí miminko a vynervovaná maminka, to nikoho nezajímá. A pak jak se má asi matka rozkrojit, že.

Leave a Reply

Your email address will not be published.