Lego vs. Mega Bloks – kompatibilní stavebnice

Kostičky

Kostičky

Ježíšek nám nadělil produkty Lega i Mega Bloks. Lego i Mega Bloks vyrábějí podobné kostičkové stavebnice, obě plastové, se zacvakávacími čudlíky. Protože děti rády všechny krámy míchají dohromady a odmítají uklízet a třídit svoje věci (zdědily to asi po rodičích, maminka není žádná Popelka, co by s nadšením přebírala smíchané puzzle nebo kostky), zajímalo mě, zda lze obě stavebnice kombinovat a jaké jsou mezi nimi rozdíly.

Trocha z historie kostiček

Kostiška Mega Bloks

Kostiška Mega Bloks

Lego je původem dánské, založeno bylo již v roce 1932, ale s kostičkami přišlo na trh až v 50. letech a až v roce 1969 se sérií Duplo. Mega Blocks jsou kostky kanadské firmy založené v roce 1967. V 80. letech začala mít firma úspěch se svými obřími kostkami, ze kterých si mohly stavět již velmi malé děti – cílila tak na zákazníky v podobě matek batolat. Řadu „Micro“, která velikostně odpovídá základnímu Legu, uvedla společnost na trh až v roce 1991.

Lego se soudilo, ale prohrálo… Samo však také nebylo první…

Kostička Lego

Kostička Lego

Asi se ptáte, jak je možné, že Lego nechá dopustit, aby cizí firmy vyráběly kostičky podobných rozměrů jako jsou ty jejich. Lego se soudilo s několika výrobci obdobných kostiček, nicméně všechny jeho relevantní patenty jsou údajně exspirované. Soud také rozhodl, že základní kostička s osmi čudlíky nemůže být registrovaná jako ochranná známka. Mega Bloks tedy nejsou na trhu ilegálně. Nebuďte ale smutní – Lego kostky byly také původně jen okopírované kostičky Kiddicraft Blocks.

Pasují do sebe kostičky Mega bloks a Lega?

Ano, kostičky do sebe pasují, i když… Projdete-li nejrůznější fóra na toto téma, zjistíte, že někdo si stěžuje, že musíte použít sílu, že kostičky Mega Bloks jsou tužší a jdou na Lego narvat jen za použití síly. Ne každý touží, aby jeho děti používaly při klidné stavbě domečku násilí. Na druhou stranu někomu zase Mega Bloks kostičky na Legu plandají. Děti nemusí být zrovna v období vzdoru, aby roztřískaly půl bytu, když se jim rozpadne auto…

Kombinovatelné kostičky jsou tyto:

Mega Bloks Mini pasují s kostičkami Lego Duplo.

Mega Bloks Micro pasují s Legem základním.

Jaké jsou hlavní rozdíly mezi Legem a Mega Bloks?

Rozdíl, který mě osobně zajímá nejvíc, je kvalita vyrobených dílů. Bez složitých inženýrských destruktivních i nedestruktivních testů se fanoušci vesměs shodují (a já se přidávám), že kvalitnější provedení se daří firmě Lego. Kostičky do sebe lépe zapadají, mají zřejmě menší tolerance, nekloktají, hrany nejsou tak ostré. Kostičky Lega mají tlustší stěny. Kontrola kvality bude u Lega dosahovat vyšších standardů. Přesto bych chtěla zdůraznit, že anglicky hovořící uživatelé internetu tvrdí, že dříve byla kvalita kostek Mega Bloks ještě mnohem, mnohem horší – nezatracujme je tedy, třeba se jednou dostanou ještě dál!

Ve videu (https://www.youtube.com/watch?v=d4yhphWFyHs – ke kterému mám dole ještě malý komentář) chlápek vyfotil všechno, co se mu u Mega Bloks nelíbí (nutno dodat, že je poměrně zaujatý :-): Ukazuje, že kostky na sobě nedrží, nejsou zarovnané, že na kostkách jsou vidět zbytky po pomocných držáčcích z výroby, že na krabici není vyfocený skutečný produkt, že se mu některé části nepodařilo sestavit… A bílá prý není dost bílá! Jak říkám, je dost zaujatý, ale krásně vypíchne jednotlivé kvalitativní nedostatky kostek Mega Bloks, které u produktů Lega neznáme.

Láska k Legu – jsou v tom i emoce

Hodně rodičů dává Legu přednost i proto, že si s ním sami jako malí hráli, vlastní stále své oblíbené sady a v rodině má tato stavebnice svou historii. Loajálnost fanoušků vůči kvalitně provedeným kostkám je veliká. A fanoušci věří, že se mohou na Lego spolehnout, že když koupí za dvacet let novou stavebnici, její díly budou sedět na 20 let starou kolekci. U Megabloks si tak jisti být nemohou.

Určitě tam jsou ftaláty!

Ani v jedné stavebnici se nevyskytují ftaláty, změkčovadla plastu PVC – kostičky totiž nejsou vyráběné z PVC. Kostičky Lega i Mega Bloks jsou převážně z materiálu ABS (acrylinitrile butadiene styrene) zpracovaného stejnou technologií – injekčním vstřikováním. Nicméně některé příměsi mohou měnit vlastnosti materiálu, ale ty nám asi nikdo neprozradí (ale třeba jednoho dne přeplatí Mega Bloks nějakého informovaného zaměstnance Lega… kdo ví?). Každopádně výše zmíněné zlepšení kvality kostek Mega Bloks údajně souvisí s tím, že se vylepšila kvalita vstupní suroviny (a zmenšily se tolerance ve výrobě).

Obě firmy vyrábějí některé ze svých komponent v Číně, pokud by absence sousloví MADE IN CHINA na krabičce měl být rozhodovací faktor pro koupi té či oné krabice.

Ach ty licence…

Mega bloks vlastní unikátní licence jako jsou např. Barbie, Šmoulové, Hot Wheels, Hello Kitty, Mašinka Tomáš aj. Tím se stává pro děti i jejich rodiče zajímavější než jiné napodobeniny Lega, a mnohdy i než samotné Lego, neboť to tyto licence nevlastní. Mezi licence Lega pak patří Angry Birds, Simpsnovi nebo Hvězdné války.

A další srovnání kostiček?

Licenční figurky Mega Bloks a Lego

Licenční figurky Mega Bloks a Lego

Figurky za stavebnice Megabloks jsou různorodější, pohyblivější a realističtější, zatímco u legových minifigurek se zase dají lépe kombinovat jednotlivé díly figurek mezi sebou (např. můžete Santovi sebrat vousy a dát je mladé krásce, co se sluní na pláži).

Megablocks bývá doporučován také těm, kdo touží po pěkných realistických sadách zbraní (bum, bum, seš mrtvej, kámo! – jó, zbraně, to si každá matka přeje mít…)

V jedné z diskuzí u anglického článku na stejné téma (viz. Zdroje) se uvádí, že jak Lego, tak Megablocks vám vymění závadné kostičky, pokud je ve svém novém balení naleznete. Nevím, zda je to pravda, ale obracela bych se rovnou na zahraniční obchodní zástupce, známe Čechy, že? Někteří si ještě nevšimli, že náš zákazník náš pán…

Co se ceny týče, vychází levněji Mega Bloks, na druhou stranu poměr cena/výkon je vzhledem ke kvalitě výrobku dle mého názoru na straně Lega.

Hračky lze také hodnotit podle toho, jak rozvinutý je trh s již použitým zbožím daného typu. U nás jednoznačně vede Lego (pravděpodobně i díky delší historii a většímu oběhu kostek mezi uživateli). Co se týče běžných kostiček, podaří se vám pravděpodobně prodat použité Lego s menší ztrátou než Mega Bloks, nicméně ani tyto kostičky neztrácejí svou hodnotu zcela (na rozdíl např. od běžných plyšáků atp., kterými má každý akorát zahlcený byt). Zajímavá cena pro prodávajícího použitých kostiček může pak být u speciálních licenčních kolekcí, a to u obou značek.

Závěr

Lego má kvalitnější provedení a jednotlivé sady kombinovatelnější mezi sebou, tudíž jako základ bych si já osobně vybrala Lego/Lego Duplo. Nicméně není důvod bránit se doplnění sbírky o zajímavé prvky z konkurenční stavebnice Megablocks, např. pěkné figurky s propracovanými detaily nebo licenční série, které v edici Lega prostě neseženete. Je také možné, že Mega Bloks již na svém zlepšení pracuje, a na Západě už prodává své kvalitnější sady. Nezbývá doufat, že nás firma zařadí mezi západní země, a ne výprodejovou oblast, která dostane nové kostky teprve tehdy, až skoupí všechny staré…

A pokud si chcete procvičit angličtinu, mrkněte sem, na již zmiňované video:

https://www.youtube.com/watch?v=d4yhphWFyHs

Pokud neumíte anglicky, mrkněte tam taky, stačí až od minuty 14:58 – chlápek tam rozmixuje kostičky Mega Blogs, protože to je to jediné, co se s nimi dá podle něj dělat.

Zdroje:

Kromě vlastních zkušeností byly pro sepsání článku použity tyto zdroje:

http://thebrickblogger.com/2014/01/lego-vs-mega-bloks/

https://en.wikipedia.org/wiki/Lego_clone

http://www.cracked.com/article_20025_5-world-famous-products-that-are-shameless-rip-offs.html

http://www.diffen.com/difference/Lego_vs_Mega_Bloks

http://www.fundinguniverse.com/company-histories/mega-bloks-inc-history/

https://en.wikipedia.org/wiki/Lego_Duplo

https://www.reddit.com/r/lego/comments/2orjay/why_are_mega_bloks_so_bad/

http://www.brickwiki.info/wiki/Mega_Bloks,_Incorporated

http://bricks.stackexchange.com/questions/2128/how-is-the-lego-plastic-different-from-megablok-plastic

 

You may also like...

2 Responses

  1. January 1, 2017

    […] ← Lego vs. Mega Bloks – kompatibilní stavebnice […]

  2. January 2, 2017

    […] již bylo zmiňováno v jiném článku, produkty Mega Bloks lehce bojují s kvalitou. Plast působí levně, pravděpodobně díky malé tloušťce, některé části do sebe zapadají […]

Leave a Reply

Your email address will not be published.