Moje nejasnosti ohledně pracích prášků…

Jsou chvíle, kdy se člověk zamyslí, zda ten či onen produkt v jeho domácnosti bude mít i nadále své místo. Třeba když se dítě osype z pracího prášku. Jo, já vím, že prací prášky jsou zlo (přečetla jsem si to na nejednom mateřském blogu), nicméně způsobují jednu zajímavou věc: vyperou prádlo. Možná by pomohlo extra máchání, protože moderní pračky zaměřené na šetření vodou (neplýtvat vodou je eko) mohou mít zřejmě problém s vymytím enzymu (nebo čeho) z prádla.

České internety mě pěkně štvou. Najít pořádné informace v češtině v tuně reklamních článků je hrozná práce… Zlaté časy, kdy matky pindaly na Mimibazaru a neměly tyhle blogy (pro mě dobře, z Mimibazaru by mě vyhodily a kam bych psala moudra, že? Odsud mě Hausmann nevyhodí, to si nedovolí, pak bych mu pindala do hlavy, a to nemá rád).

Alternativní prací prášky?

O alternativních pracích prášcích jsem našla hodně (pseudo)informací. Reklamního bullshitu není nikdy dost. Jen mi není jasné, zda blogeři, co píší o úžasných vlastnostech pracích prášků s přídavkem pravotočivě vířené vody si ze čtenářů dělají prdelky, mají za to prachy, dostanou zdarma jen ten produkt nebo prostě opravdu věří, že pracím práškem s nápisem „BIO“ zachrání planetu, svět i sami sebe.

Bohužel, co jsem našla, ve mně vzbudilo spíše nejistotu a spoustu otázek. Předložím vám tedy seznam mých nejasností i jasností k některým složkám bio a eko a přátelských i nepřátelských pracích výrobků, můžete mi pomoci dohledat zdroje (jako třeba toto, http://www.ias.ac.in/article/fulltext/reso/009/08/0035-0045

, dá mi děsnou práci přelouskat nějaké texty…), vyjádřit se v komentářích nebo mi napsat, že jsem tupá, když tomu nerozumím!

Mám tu pro vás pár dotazů…

Nejdřív by mě zajímalo, jak se testují pračky, jestli jsou schopny vymáchat prádlo.

Fosfáty. Jsou zlo, protože kromě své funkce v pracím prášku vodu hnojí. Ve vodě potom rostou rostlinky více než by měly, a narušují tím ekosystém vodních ploch, protože se přemnoží vodní řasy. I ty jedovaté. Jen by mě vážně zajímalo, z kolika procent za pohnojené vody mohou skutečně prací prášky a z kolika procent hnojiva spláchnutá z polí. A nepomohlo by postavit farmu na řasy hned za čističku, řasy by spotřebovaly fosfor, potom by se daly sežrat nebo spálit a bylo by po problému, ne?

Enzymy… Jsou enzymy to, co dráždí dětskou pokožku? Dají se pořádně vymýt, vymáchat, odstranit?

Zeolity. Nahrazují zlé fosfáty. Odstraňují díky výměně iontů z vody vápenaté a hořečnaté ionty – vápník s hořčíkem se prostě pověsí na zeolit a pak už nevopruzujou ve vodě, nevěší se na ostatní složky pracího prážku. Vápenaté a hořečnaté soli bývají nerozpustné, a to je to, co nikdo nechce; vysrážet si z prášku ty molekuly, co mají prát. Jenže zeolity jsou nerozpustné (http://www.zeopol.com/zeolity/aplikace-pro-prumysl.htm). Jak dobře se tedy z prádla vymyjí? Nemohou v prádle částečky zeolitů „uvíznout“ a co se s nimi stane při opakovaném praní? Je-li v prádle uvízlý zeolit z prvního praní, může se hromadit a hromadit, a zůstane tam navždy?

 

Co konzervuje prací sliz, aby neobživl?

Prací sliz: Obsahuje vodu, sodu a nastrouhané mýdlo. V komerčně kupovaných gelech je konzervant. Pročpak tam je? Někdo tvrdí, že soda je přírodní konzervant a produkt neplesniví. Je to tak? Někdo tvrdí, že 8 týdnů je ok. Kdo má relevantní zdroje nebo si to nechal přeměřit? A jakou logiku má připravit si sliz s vonným olejem? V čem je lepší vonný olej než parfém? A proč nemůžu do pračky prostě nasypat nastrouhané mýdlo?

Jakou logiku má ekologický prací gel s konzervantem?

Konzervanty. Jsou v gelech, ne v prášcích. Vodné roztoky se lépe kazí. Za jak dlouho by gel zplesnivěl bez konzervantu? A jaký smysl má vůbec vyrábět k přírodě šetrný prací gel místo prášku? I kdyby konzervant v BIO-EKO gelu byl sto krát certifikovaný jako biodegradovatelný, pořád je tam jako složka navíc, která by tam nemusela být, pokud by se použil sypký prášek. Nehledě na to, že rozpouštědlo, v mnohém případě voda, zabírá objem, zvyšuje přepravní náklady, nebo ne? Třeba se to lépe rozpouští a je třeba méně účinné látky? V jednom gelu jsem viděla etanol. Kolik ho tam proboha je? A jaký etanol? Lékařský nebo šlehnutý benzinem?

Pravotočivě vířená voda?

Pravotočivě vířená voda. Moje otázka zní: WTF? Musí být potom napojena moje pračka na pravotočivě vířený městský vodovod? Co hulí v téhle firmě?

Rostlinná draselná sůl z kokosu – co to je? Chemicky, myslím… Jak to funguje, k čemu to tam kurňa je?

Co konkrétně je bělidlo na bázi kyslíku? Mám takový dojem, že je to nějaká látka uvolňující peroxid. Bububu, nebojíte se peroxidu? (Pokus o vtip, moc nevyšel, ale je to hroooozně dlouhý článek).

Mýdlové ořechy z tramtárie

Kaštan

Kaštan

Prací mýdlové ořechy. Jedná se o slupky mýdelníku, který roste v Asii. Asie je dost daleko od místa, kde bydlím, alespoň co si pamatuji ze zeměpisu. Kolik nafty se projede na jedno praní? Pere se ve skořápkách mýdlových ořechů, takže prý v odpadu. No, vážně je to tak, že se mýdelníky pěstují za nějakým jiným účelem než za sběrem těch odpadních slupek a mycí slupky jsou druhotný produkt? Když jablka nazvu odpadem z jabloně, mohu se cítit lépe, že je jím? Když palmový olej nazvu odpadem z palmy, bude to potom ok? Mimochodem, co by se stalo, kdyby celý západní svět začal prát ve slupkách? Nehrozila by nějaká ekologická katastrofa, kdyby Indové přičichli k penězům ze slupek, a všude (kde dřív nebyly) by vysázely mýdelníky? Pěstovat mýdelník na zahradě na chatě by bylo jistě fajn, ale tipla bych si, že radost ekologů ze zavlečení nepůvodního druhu by nebyla veliká, pokud by mýdelník v našem mírném podnebném pásu chtěl růst. Může mýdelník růst v Čechách? Našla jsem pouze semena rostlin, jež mohou růst jako pokojové. Plodí v Česku? A Hausmann furt prudí s tím, že kaštany (myšleno plody stromu jírovec maďal) ve vodě taky pění. Dá se prát v kaštanech? (Odpovězte mi, prosím, nebo to Hausmann vyzkouší…). Mimochodem… v těch nadrcených ořeších bývá přidán mýdlový prášek. Tak to je fér (možná proto vám tak pěkně pění ;-)!

Myslím to vážně!

Aby bylo jasno! Vůbec si z vás nedělám srandu. Tyhle věci mě zajímají, a když jsem se na některé z nich ptala autorky článku (který je mimo jiné hlavní zdroj těch pro mě neznámých ingrediencí) http://www.byclaire.cz/2017/03/02/setrne-praci-prostredky-pro-miminka-a-exematiky/ tak mi vyčetla nedostatek nadhledu a taky to, že nechodím všude pěšky (noooo, všude fakt ne…). Upřímně řečeno, mě v tom článku nedráždí kvalita zpracování daného tématu, ale to sdělení okolo: „Vy maminky, co změníte prací prášek za ten, co vám doporučím já, budete lepčejší!“

Milé maminky, je to takový obehraný (ale funkční) marketingový trik nakukat vám, že budete lepší matky, když budete používat náš prací prášek (ať už ten, co pere a vše vypere, nebo ten co nepere, ale zas má jiné vlastnosti, třeba ucpe pračku). Nechť a budiž si každý pere v tom, co mu vyhovuje. Kvalitu jeho mateřství to pravděpodobně příliš neovlivní.

Pokud jste chtěli méně otázek a více odpovědí, běžte na nějaký blog spolupracující s výrobci pracích prostředků – dostanete jistě jasná a úderná sdělení (a návod, jak být lepčejší mamča).

A poznámečka na konec…

Dvakrát si rozmyslete, než mi na základě tohoto článku nabídnete prací gel s levotočivě vířenou pramenitou vodou nebo doporučíte nějakou jinou ptákovinu; abych prala v soli kuchyňské rozpuštěné v nealko pivu nebo pila kyselinu chlorovodíkovou!

A třikrát si rozmyslete, než mi napíšete, že jsem hrozná matka, když peru v prášku XY. V tomto textu není vůbec řečeno, v čem peru. Nicméně jediná ekologicky (i ekonomicky) šetrná varianta je chodit týden (nebo dva) v jednom triku. Na táboře jsme to taky vydrželi a nic se nám nestalo! Aspoň teď víte, proč to špinavé dítě nepřevléknu… Šetřím planetu – jsem lepší mamka než vy!

You may also like...

1 Response

  1. Lenka says:

    Díky za výborný článek! Světu chybí nadhled a tady je ho požehnaně 🙂 Zrovna jsem koukala, co za zázraky na praní nabízí Econea, a vyskočila na mne taky pravotočivě vířená voda…

Leave a Reply

Your email address will not be published.