Nákup a prodej věcí na děti #1 – „VĚNUJI“ – pro inzerující

Nedávno jsem na Aukru vydražila velký balík oblečení pro chlapečky asi za 30 Kč. Částka mě příliš nepřekvapila; jednalo se o aukci od koruny a věci nevypadaly nijak extra – ostatně měla jsem v plánu je použít do školky na činnosti typu „malujeme vodovkami, na papír i po kamarádech“ a „vrtáme se v písku, hlíně, bahně i kompostu“. Paní prodejkyně zřejmě nebyla s výsledkem spokojená, proto mi napsala, že se jednalo o cenu za jeden kus ze zmíněného setu. Od obchodu jsem odstoupila, nicméně (nejen) tato zkušenost mě inspirovala k sepsání seriálu „Nákup a prodej věcí na děti“.

Začněme sekcí VĚNUJI z pohledu inzerujícího. Teď mám na mysli věnování osobám, které člověk nezná, ne kamarádům a příbuzným.

Čeština je složitý jazyk, a chápu, že ne každému musí být hned jasný význam slovesa „věnovat“. Jedná se o synonymum k výrazu „dát darem“, neboli dát zdarma, tedy bez nároku na odměnu. Akceptují se pouze náhrady spojené s náklady na předání věnované věci, tzn. poštovné, balné, cena benzínu, příp. se věci dávají za odvoz, tzn. že člověk za darovanou věc neplatí, ale musí si ji sám odvézt (což v případě nerozmontované palandy v pátém patře bez výtahu může být celkem fajn posilovna).

Věnovat by inzerenti měli pouze věci, kterých se opravdu chtějí zbavit bez nároku na odměnu. Dle mého názoru do sekce „Věnuji“ nepatří inzeráty:

Věnuji balík oblečení za 500 Kč...

Věnuji balík oblečení za 500 Kč…

  • Věnuji za 150 Kč – ať se vám zdá tato částka jakkoliv symbolická, jedná se o prodej. Za symbolickou částku, ale prodej. Ostatně často „symbolické“ částky překračují ceny tržní. Padesát korun za triko s flekem není symbolická částka ani omylem.
  • Věnuji za tři balíky plen – mám dojem, že většina inzertních portálů disponuje sekcí „vyměním“. Tři balíky plen stojí litr, vyměňovat staré hadry za pleny a připadat si jako dobroděj je zcestné.
  • Věnuji za poštovné 300 Kč u věcí, kde je jasné, že pošta bude stát pade.

Taktéž „Věnuji k objednávce“ mívá často vlastní sekci, každopádně je dobré zdůraznit, že darování věcí je podmíněno nákupem. Stejně tak je vhodné vyjasnit v inzerátu i jiné věci, způsob předání, výši poštovného atd. Dárce se vyhne zbytečným emailům a telefonátům. Nedoporučuji nechat se od příjemce vtáhnout do situace, kterou si dárce nepřeje, např. dopravu kočárku přes celé město, aby se deset minut po domluveném termínu dozvěděl, že se předávka druhé straně nehodí.

Pokud inzerent touží, aby věci byly použity pouze osobou potřebnou, měl by svůj požadavek v inzerátu zdůraznit. Pokud někomu darujete třeba pytel oblečení, a on půlku nevyužije a prodá, může se to leckomu zdát jako porušení jakýchsi morálních pravidel, nicméně o nic protizákonného se nejedná. Nemyslím si, že je důstojené špehovat příjemce, co s věcmi dělá.

Doporučuji si před věnováním ujasnit, zda člověk věnuje pro svůj dobrý pocit, zda očekává ovace a děkovné dopisy (nedočká se a bude zklamán, pozor na to) nebo se prostě potřebuje zbavit co nejrychleji překážejících krámů. Mít pár věcí v sekci „Věnuji“ může fungovat i jako reklama a zvýšit návštěvnost ostatních, prodejních, inzerátů stejného uživatele.

Každopádně, než se rozhodnete věnovat, buďte připraveni na nejhorší – přečtěte si, jak jsme věnovali kočárek a nerozčilujte se.

A co vy? Věnujete cizím lidem nebo jen známým? A zklamali jste se někdy?

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Antihypertensive Drugs Without Erectile Dysfunction|Best Way To Slim Your Face|Can Cbd Oil Cure Asthma