Období vzdoru

Naše generace má dnes všechny ty internety, tudíž je velice informovaná. Všechno, co potřebujeme vědět k životu, si prostě dokážeme během několika sekund vygůglit – jak uvařit svíčkovou, kdy pojede další metro, jak si zavázat tkaničku nebo který pedál v autě je spojka a k čemu slouží. Pravda, někdy tato forma internetové informovanosti není zcela dostačující. Což platí dvojnásob, pokud jde o péči o dítě.

Například díky internetům víme, že přijde období vzdoru neboli období sebeuvědomění, kdy si dítě uvědomuje vlastní já, a můžeme být připraveni. Příprava zdá se být opravdu na místě. Dítě si totiž to své vlastní já uvědomuje za přítomnosti projevů jako bušení hlavou o zem, velice hlasité ječení, válení se po zemi, kousání, vztekání se, házení předmětů, rozbíjení oken vlastní hlavou atp.

Problém vidím v tom, že na odborných stránkách pro bydlenky, těhulky a mamky se dočtete, že období vzdoru začíná nejdříve kolem 18 měsíce, častěji se však vyskytuje okolo 2-3 let, takže si člověk myslí, že může být relativně dlouho v klidu a že času dost…. Jenomže naše dítě začalo např. s bušením hlavy o zem a válením se po zemi mnohem, mnohem dříve.

Již před osmnáctým měsícem, když odmítal chodit sám a jednou jsem ho nechala stát na chodníku a ujela mu 3 metry s kočárem, začal se válet po zemi a hlasitě projevovat nevoli. Musela jsem se vrátit a dávat pozor, aby si při bušení hlavy o zem nerozrazil lebku o asfalt. Scéna to byla opravdu majestátná, až jsme znechutili mladou dvojici se psem velikosti morčete natolik, že pán s odporem prohlásil: „Tady to bude na dlouho!“ – a velikým obloukem nás obešli. (Zde bych chtěla vyjádřit své pochopení s tímto třicetiletým mladíkem – musí to být opravdu nepříjemné, když se vám místo dítěte narodí yorkshire – mimo jiné je hned nad slunce jasné, že nejste otec…).

A období bušení hlavy, ječení a vzteku pokrčuje dál a rozhodně nevypadá, že by se chtělo někdy zastavit. Moje představa, že proces uvědomení si vlastního já bude trvat třeba dva-tři dny (na které ho pošleme k babičce) se ukázala jako mylná. Z vlastní zkušenosti tedy říkám – jedná se o lži a kecy o období okolo 2. a 3. roku – období vzdoru je jako Vltava v Praze v roce 2002. Pořád se věřilo, že už kulminuje a rázem byla Palmovka pod vodou!

Čeká nás asi ještě mnoho perných chvil.

You may also like...