Palmový olej v dětské výživě – složení kojenecké stravy

Svým posledním příspěvkem o nemožnosti sehnat dětskou mléčnou kaši bez přidaného palmového oleje jsem nechtěla přilévat olej do ohně v dnešní hysterii s palmovým olejem. Pouze mě zaujalo, že tato diskutovaná surovina se v přísně kontrolované kojenecké stravě vyskytuje.

Jak jsem již uvedla v minulém příspěvku – palmový olej je v kojeneckém mléku obsažen spolu s dalšími rostlinnými oleji, a to z důvodu dosáhnout optimálního chemického složení – co nejvěrněji napodobit poměr mastných kyselin obsažených v mateřském mléce.

Každý z použitých rostlinných olejů má jiné složení. Tyto oleje je potřeba skombinovat tak, aby výsledné složení odpovídalo mléku mateřskému. Vážím si práce vědců, kteří kojenecká mléka dostupná na českém trhu vyvinuli. Mléka musejí co nejvěrněji napodobit mléko mateřské svým složením, musí být bohaté na minerály a vitaminy, musí si uchovat přijatelné fyzikální vlastnosti, být stravitelné, splňovat všechny normy a nařízení. Nesmí z krátkodobého ani dlouhodobého hlediska škodit.

Velká dostupnost umělé kojenecké stravy je výdobytkem dnešní doby, a těm, kteří se na ní podíleli, patří veliké uznání. Jen málokdo si dovede představit, kolik práce a znalostí bylo třeba vynaložit, aby se maminy mohly hádat, která značka je mercedesem mezi mléky.

Nicméně vývoj se nezastavil. Tak jako dnes běžný spotřebitel nechce prát na valše a jezdit škodou sto dvacet (přestože ve své době byly oba výrobky jistě TOP), i argumenty „vy jste vyrostli na Sunaru, a taky jste nějak dospěli!“ by jen těžko obhájily použití složení umělého mléka ze sedmdesátých let.

Vývoj jde dál. Spotřebitel se musí ptát, zajímat, informovat a požadovat excelentní produkty. Diskuze na téma palmový olej v kojenecké výživě a kojenecká výživa obecně na českém internetu jsou na velmi, velmi nízké úrovni (zkuste si vygooglit). Proto je potřeba vyhledávat informace v cizích jazycích.

Co na palmovém oleji momentálně znepokojuje mě, je jeho údajný negativní vliv na vstřebávání vápníku a stravitelnost mléka.

Pokud se také chcete vyhnout palmovému oleji v mléčné kaši, je tu tato:

HiPP Kaše BIO mléčnoobilná První kaše pro kojence 500g lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.