Potvrzení o nároku na dávky neboli mateřskou

Vážení, vy, co tvrdě pracujete, a nežádáte o dávky, věděli jste, že existuje papír potvrzující výši vašich dávek od sociálky? Pro mě to bylo jedna z novinek, kterou jsem se dozvěděla na rodičovské dovolené. Ale dobře, třeba když si berete půjčku, a chcete ji splácet z dávek (což je mimochodem obecně dobrý nápad, ne?), nebo když chcete majiteli bytu dokázat, že jste solventní (hele, beru dávky, ten nájem určitě budu platit včas!), potřebujete potvrzení o výši dávek.

Chceš rodičák? Dones papír o mateřské!

Co mě ale fakt překvapilo, byla nutnost donést potvrzení o výši mateřské, když jsem přecházela na rodičovskou. Jedná se o dvě rozdílné dávky. Každou dávku platí někdo jiný (rozuměj jiný úřad, ne jiný daňový poplatník). Ne, nejde to zjednodušit. Je to důležité, aby byl v dávkách nějaký systém a řád! Dávky nejsou žádný holubník!

Matkamaraton: sociálka-pracák-sociálka-pracák…

Takže když člověk žádá o rodičovskou, musí nejprve zaběhnout na sociálku pro potvrzení, že bral mateřskou, a s tímto potvrzením pak na pracák, který vyplácí rodičovskou. Jó, lidi, já vím, že existuje internet a datové schránky. Ale po tom, co jsem slyšela za drby, si všechno raději vyřídím osobně, i kdybych měla jít se všemi dětmi pěšky až na Mars. Mám totiž takový dojem, že úředníci si elektronizaci a internetové služby představují tak, že vytvoří ePortál, na který nahrají všechny formuláře této republiky (a zaberou tak pět set krát víc terabitů než průměrná firma), a formuláře vám k vytištění zpřístupní online 24 hodin denně. Vidíte ten pokrok? E-formuláře nezavírají ve tři, ale jsou k dispozici non-stop. Bomba!

Potvrzení sem, potvrzení tam…

Další megafór je v tom, že pro potvrzení nemusíte jen v případě, že o dávku žádáte, ale i když ji chcete zrušit z důvodu, že budete brát jinou dávku, abyste náhodou nebyli dlužníky úřadu práce (to bych fakt nerada). Prostě nemůžete zavolat Mařce z ÚP, ať už vám ty prachy neposílá, že další nechcete – respektive můžete, ale Mařka vám řekne, že máte přinést ten formulář o faktu, že budete brát jinou dávku od jiného úřadu.

To nejsou naše formuláře!

Protože se furt rozmnožuji, již jsem na úřadech něco zažila. Byla jsem na sociálce pokárána, že nemám formulář nutný pro zrušení dávky od ÚP předvyplněný, respektive, že ho nemám vůbec. Ani jsem netušila, co za formulář to je, ale paní úřednice mi navrhla, že si pro něj ze sociálky mohu sjet na ÚP. Hoh. Nebo si ho mohu vytisknout doma a zase se s ním vrátit. Ehm. Nezdálo se mi to a diskutovala jsem tak dlouho, až mi paní úřednice sdělila, že oni jsou na mě tak hodní, že formulář mají, a ze štosu sto padesáti tisíc stejných vytištěných formulářů vytáhla jeden, který mi milostivě dala. S upozorněním, že by tyhle formuláře ona vůbec neměla rozdávat, protože to nejsou jejich formuláře, ale formuláře ÚP!

Už se to narodilo, jó?

Na ÚP zase předvedla paní úřednice svou bystrost, když jsem v 9. měsíci oznamovala, že čekám další dítě, a že nesu formulář – potvrzení, že budu brát mateřskou na další dítě, a tudíž mi má zrušit rodičák, paní úřednice se tázala, zda se dítě už narodilo. Ano, měla jsem relativně malé břicho, ale i tak jsem vypadala jako vzducholoď.

Mateřskou jste mohla brát třeba na hrocha ze ZOO!

Na ÚP mě jednou paní úřednice dokonce rozbrečela, protože požadovala rodný list dítěte. Když jsem se tázala „PROČ?“ argumentovala tím, že potřebuje potvrzení, že se dítě skutečně narodilo. Bránila jsem se, že se asi narodilo, když mi na něj sociálka půl roku platila mateřskou, a potvrzení ze sociálky mám. Nene, sociálka není pro ÚP dost košer úřad pro potvrzování, paní úřednice potřebovala potvrzení z matriky… Abyste rozuměli, měla jsem v té době již 2 děti, myslela jsem si, jak jsem unavená, a kvůli akci na ÚP jsem si zajistila hlídání… Mohla jsem být hodinu bez dětí v kavárně, místo toho jsem jela domů a zase zpět s rodným listem, abych se dozvěděla, že potřebuji ještě rozhodnutí o ukončení pobírání rodičovského příspěvku na první dítě. Ujistila jsem ji, že nic takového nemám ani doma, a jestli náhodou nemá tuto informaci ona v počítači. Prý ano, ale zrovna jim nefungovala síť…

Buďte vděčni!

Dávky by samozřejmě měly fungovat tak, že pobírající bude se sklopenýma ušima v tichosti a vděčnosti plnit všechna nařízení s dávkou spojená. Jenomže…

Sorry jako!

Já se nemůžu ožrat. Kojím. Tak mě to vždycky zničí…

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.