Překážky práce na krátký úvazek – při mateřské, rodičovské a tak

Do práce po probdělé noci, z práce sprintem do školky, po uspání k počítači a do dvou do rána pracovat, mlíko na obrazovce i na mozku, bez snídaně i bez oběda, ač člověk strávil den předtím dopoledne u plotny, esemesky s instrukcemi dědečkovi, který zvonek ve školce má zmáčknout, a jak vypadá ta správná značka na botníku. Ne, dědo, růžové sandálky nebrat!
Work-life-balance

Work-life-balance

Věřte, že s tím mám zkušenosti. Nechtěla jsem a nechci během péče o děti úplně hodit do koše své vzdělání. Dalo mi fakt zabrat. Vybrala jsem si práci na zkrácený úvazek. Občas opravdu hodně zkrácený, než tu začnete litovat mé děti. Všechny tři byly plně kojené dle doporučení WHO.
Všude se píše, že zkrácené úvazky jsou problém, protože zaměstnavatelé je nechtějí (jsou nevýhodné), a taky že vůbec zaměstnávat matky je na prd, protože matky furt chybí, neboť se starají o nemocné děti. To jsou taková klišé, možná pravdivá, možná ne. Napíšu vám tu teď pár dalších zkušeností s problémy při práci na zkrácený úvazek.

#1 Můj čas je cennější než váš!

Jako matka si svého času neuvěřitelně vážím. Mám tři hodiny – někdy dvě – někdy jednu. Zařídila jsem hlídání, zorganizovala celou rodinu, děda běží do školky, babička vozí kojence a… pět minut před domluvenou schůzkou přijde SMS s omluvou. Schůzku odkládáme, protože dotyčný se zdržel na obědě. Někdo nepřijde bez omluvy. Pro mě to není jen přijít na schůzku jindy. Pro mě to je absolvování celého organizačního kolečka znovu.

#2 Manželův teambuilding a jiné chlastačky

Můj manžel se zapojuje. Nicméně za ty roky, co jsem na rodičovské, se rozdíly v našich platech poněkud zvětšily. A tím i rozdíly v důležitosti našich zaměstnání. Občas je to boj – je důležitější moje práce nebo manželův teambuilding na druhé straně republiky? Je potřeba se dohodnout. A radím vám – domluvte se zavčasu. Ať není někdo překvapen, až bude muset hlídat vlastní děti. Oni fakt svačí dvakrát denně? A musí mít v minus dvaceti rukavice? A školka má jenom do pěti? Hele, oni furt něco chtěj – když blijí, tak se netrefí do kýble!

#3 Aktualizace

Není nic horšího než přijít do práce na hodinu, zapnout počítač a vidět, že se právě aktualizuje – a má v plánu tak činit dalších 90 minut. Dítě usne, člověk vytáhne počítač a vidí: “Dokončeno 7 %”…

#4 Vy fakt kojíte, jo? Aneb okolí tisíckrát jinak.

Okolí, to jsou kecy furt.
– “Kdo Ti hlídá děti?” Hlídá mi je ten pán, co ho zapsali na matrice do kolonky “OTEC”.
– “Vy fakt kojíte, jo? Já jsem myslela, že nekojíte, když jste tady v práci.” No v práci jsem nekojila… I když – kecám. Kojila jsem i v práci 😉 Já si někdy beru děti do práce.
– “Do tří let musí být dítě jen s matkou!” Jako fakt? S otcem být nesmí? Ani s babičkou? A od tří? Od tří smí být zavřené full time ve školce, jo? To už je v pohodě?
Ale mně už nikdo nic neříká, protože kdo mě zná, ten ví, že každá hloupá hláška bude zveřejněna na blogu! Pište si je také. A zveřejňujte aspoň doma na nástěnce!

#5 Únava… a zdravotní stav vůbec

Matka musí být v pohotovosti furt. Nevyspala ses v noci? Nezájem. Máš rýmu? Nezájem! Malé děti neřeknou: “Hej mami, tak až se vyspíš, tak přijď!” Malé děti přinesou knížku, odrážedlo nebo koleje a jede se dál. Pár takových dní a člověk začne přemýšlet, co utne. A dát výpověď z práce je fakt jednodušší než dát výpověď z mateřské.
Všechna čest všem, které drží; starají se o děti, udržují svůj mozek v kondici.
A jak to máte vy? Pochlubte se u nás na blogu. A než mi napíšete, že ubohé mé děti… jsou právě s tatínkem na trampolíně. A asi je to dost baví.

You may also like...