První mrkev – je levnější si ji uvařit nebo koupit?

První mrkev – podává se často jako první příkrm miminka. Vynechme pro jednou úvahy, zda je prospěšnější ta kupovaná ve skleničce, protože „se to kontroluje“ nebo kotel doma uvařené, protože „vidíš, co do toho dáš“, a spočítejme si, zda je levnější připravit mrkvový příkrm doma, nebo ho koupit v obchodě.

V tomto článku byly srovnány ceny 100 g mrkvového příkrmu kupovaného a doma připraveného, a to ve dvou kategoriích: produkty označené BIO a produkty bez tohoto značení (dále v textu jako NEBIO).

Na trhu existuje řada příkrmů různých cenových relací. Byly vybrány dva zástupci příkrmů s označením „první mrkev“ (v každé výše zmíněné kategorii jeden). Cena byla brána jako ta nejlevnější na portálu Heureka.cz ke dni 8. 5. 2017. Příkrmy nejsou 100 % mrkev, pro jednodušší srovnání byly výsledné ceny přepočítány na 100 g mrkve. Ceny, ze kterých bylo vycházeno i čísla, ke kterým vedl přepočet na stoprocentní mrkev, vidíte v Tab. 1. Cena ohřevu přesnídávky byla zanedbána.

Tab. 1. Ceny vybraných příkrmů „první mrkev“ (převzato z portálu Heureka.cz, ke dni 8. 5. 2017)

Ceny – nejlevnější cena na Heureka.cz ke dni 8.5.2017
Název výrobku Hami první lžička mrkvička 125g HIPP ZELENINA BIO První mrkev 125g
Cena za balení [Kč] 28 42
% mrkve 90 90
Cena za mrkev  [Kč] 31 47
Velikost balení  [g] 125 125
Cena za 100 g mrkve  [Kč] 24,9 37,3

 

Ceny mrkve (zeleniny) byly převzaty z potravinářských e-shopů iTesco.cz a svetbedynek.cz. Bylo počítáno se ztrátou 10 % hmotnosti zeleniny během přípravy. Řádová cena vaření byla odhadnuta na základě tohoto výpočtu: http://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/co-je-vyhodnejsi-varit-na-plynu-nebo-na-indukcni-desce. Cena přidané vody/oleje byla též zanedbaná. Cena se počítá na 100 % mrkev, aby šla lépe porovnat s cenou kupovaného příkrmu.

Tab. 2. Cena mrkve (převzata z webů iTesco a svetbedynek.cz ke dni 8. 5. 2017)

iTesco k 8.5. 2017 svetbedynek.cz 8.5.2017
Název mrkve Tesco Value Mrkev balená 1kg BIO mrkev
Cena mrkve za 1 kg  [Kč] 14,9 64,0
Cena mrkve za 1 kg, jsou-li 10 % ztráty  [Kč] 16,6 71,1
Cena vaření (přípravy)  [Kč] 3,0 3,0
Cena celkem za 1 kg  [Kč] 19,6 74,1
Cena za porci 100 g  [Kč] 2,0 7,4

 

Na závěr byly ceny porovnány. Za 100 g mrkve se dle tohoto postupu ušetří 23 Kč u NEBIO výrobků a dokonce 30 Kč u BIO produktů. Vzhledem k tomu, že děti jedí jednodruhové příkrmy pouze omezenou dobu, nemělo v tomto případě smysl počítat roční úsporu. Již úspora za deset porcí však může být zajímavá; pohybuje se mezi dvěma a třemi stovkami.

Tab. 3. Srovnání cen doma dělaných a kupovaných přesnídávek typu “první mrkev”.

NEBIO BIO
Kolik se ušetří za 100 g  [Kč] 22,9 29,9
Kolik se ušetří za 10 porcí  [Kč] 229,3 299,2
O kolik % je domácí levnější 92,1 80,1

 

Domácí příkrm vyšel v případě BIO produktů o 80 % levněji než kupovaný, v případě NEBIO produktů dokonce o 92 % levněji. Co myslíte – stojí ta práce za to? A vyšlo by srovnání jinak, pokud bychom počítali za standardní příkrm 90 % mrkev a nedělali bychom přepočet na 100 % mrkve.

Pokud vás takováta srovnání také baví, pojďte sdílet podobné informace do skupiny: Srovnání domácích a kupovaných příkrmů a přesnídávek – fakta bez emocí!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.