Rodinné dárcovstí krve – proč darovat krev

Možná vám to přijde divné, ale bojím se transfuze krve, resp. cizí krve a případných infekcí. U viru HIV, na který je krev dárců testována, existuje období (2-3 týdny od nákazy), kdy nelze v krvi dárce virus zjistit. Stejně tak u žloutenky typu C – imunologické okno trvá v tomto případě dokonce 2-3 měsíce (zdroje: http://www.cervenykriz.eu/cz/proc_bdk.aspx , http://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2007/11/05.pdf). Pravděpodobnost nákazy je velmi malá, nicméně ne nulová.

Řešení pro ty, co se bojí cizí krve, existuje

Řešení pro ty, co se bojí cizí krve, existuje

A protože u porodu existuje riziko, že bude žena krvácet a dají jí transfuzi, začala jsem se zajímat o to, zda by mi krev nemohl dát příp. někdo, koho znám. A lze to! Krev od vybraného člověka lze uložit v krevní bance vybrané nemocnice pro akutní použití.

Pokud byste si, stejně jako já, chtěli pro případ transfuze připravit krev některého z vašich příbuzných, kontaktujte transfuzní stanici nemocnice, kde plánujete rodit (dle mých zkušeností nemá cenu tuto záležitost řešit s gynekologickým oddělením). Stejně tak, pokud máte před plánovanou operací, obraťte se na hematologické oddělení přímo. Vašemu ošetřujícímu lékaři pak sdělte jako hotovou věc, že máte připravenou krev.

Vámi vybraný dárce musí mít kompatibilní krev s vaší krví (na počátku těhotenství se provádí test na krevní skupinu + protilátky v krvi). Měl by to být již ověřený dárce krve (pokud není vámi vybraná osoba dárce krve, je zřejmě nutné řešit celou věc s předstihem). Odběr je pak nutné naplánovat na vhodný termín; trvanlivost krevní konzervy, jak mi bylo řečeno, je 42 dní.

Mému dárci odebrali krev na jeho „domácí“ transfuzní stanici, a následně byla převezena do „mé“ porodnice, resp. příslušné krevní banky, kde byla evidována pod mým rodným číslem.

Pokud by vám před plánovanou operací/porodem tvrdili, že dárcovství od příbuzného nelze, nenechte se odbýt a ptejte se jinde – přímo na transfuzních stanicích a přímo vedoucího pracovníka (ne každý lékař rozumí cizím specializacím, setkala jsem se s tím, že si někteří gynekologové nevěděli vůbec rady s tím, že mám pozitivní Rh faktor a zároveň pozitivní protilátky, neboť obvykle mají pozitivní protilátky matky s Rh faktorem negativním).

Rodinné dárcovství je také dobrý důvod, proč být dárce krve; jako ověřený dárce krve budete vždy připraven darovat krev svým rodinným příslušníkům (se stejnou krevní skupinou) a ušetříte jim stres z faktu, že do nich kape cizí krev. A pokud k dárcovství přesvědčíte i ostatní členy rodiny, možná pak někdo daruje krev i vám. A to se vyplatí!

Krev si lze uschovat pouze pro případ plánovaného zákroku. V případě, že tomu nebrání další skutečnosti, si lze uschovat i krev vlastní a v případě potřeby provést tzv. autotransfuzi.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.