Sbíráme… chleba, víčka a jiný odpad

Člověk by řekl, že každý, ale úplně každý v republice už zaznamenal články o tom, že motivovat děti ve škole ke sbírání víček, není zas až tak úplně to pravé ořechové. Že rodina potom, ze snahy zajistit potomkovi co nejvíce plastových uzávěrů, zkonzumuje mnohem více nápojů v plastových lahvích, než by zkonzumovala bez akce „nosíme do školy víčka!“ Funguje to podobně jako samolepky na plyšáky nejmenovaných supermarketů…

A sbírá celá rodina, Franta musí vyhrát!

Babičky pak sbírají víčka, dědečkové sbírají víčka, strejda sbírá víčka, kolegyně v práci sbírají víčka… Dokonce i Teta Amálka, která bydlí na venkově, má na zahradě léčivý pramen, díky kterému letos oslaví 121. narozeniny, začala pít balenou vodu a sbírá víčka.

Ne, není to minulost…

Myslela jsem si, že škola 21. století nemůže již takovýto projekt podporovat. Vůbec by mě nenapadlo, že by snad bylo možné, aby děti mohly získávat nějaké body, odměny či odpustky za to, že vytvoří více odpadu. V době, kdy každý chce být více ekologický, šetřit přírodu a tvářit se, že miluje svou rodnou planetu, škola motivuje děti, aby odpadu tvořily více, a kdo ho vytvoří nejvíce, je odměňován? No to snad ne!

Snad to není pravda!

Bohužel, začínají ke mně prosakovat informace z oblasti „základní škola“, a nejsem vůbec nadšena. Víčka se sbírají furt. Sbírá se i papír. Jako fajn? Ale vůbec! Pokud má někdo fotříka, co pracuje v distribuční agentuře, a krade letáky obchodním řetězcům ve velkém, má vyhráno. Škola mu dá polárkový dort a poklepe mu po rameni. Borec. Kde to jsme?

Nic proti zálohám… ale

Aby bylo jasno; nic proti zálohovanému odpadu. Ale přeci není možné, aby byl odpad cennější než původní surovina. A to, pokud děti získávají za jeho sběr odměnu, bez pochyby je. Pro rodiče a prarodiče může mít pochvala (body, odměny, bonbónky atd.) větší hodnotu než suma, kterou musejí zaplatit za víčka (papír atd.) nová, přišroubovaná na lahvích. Není přeci možné kupovat nové věci s cílem mít co nejvíc odpadu… Nebo je?!

A Praha 8 sbírá jídlo…

Ale to pořád není to nejhorší. Přečtěte si zářijové vydání osmičky. Soutěž o nejdebilnější soutěž ve sbírání odpadu vyhrává Praha 8, která motivuje děti, aby sbíraly tvrdé pečivo. Víte, snažíme se, abychom kupovali tolik jídla, kolik sníme. Ale až začnou naše děti chodit do školy, budeme muset každý jejich prohřešek vykoupit bochníkem tvrdého chleba? Opravdu? Spotřeba pečiva naší domácnosti stoupne na 20 bochníků týdně.

Doufám, že naše škola bude ale nakonec jiná, a pokud nebude moct být bez odpadních soutěží, bude odměňovat děti, které do školy přinesou nejvíc odpadní kyseliny sírové. Nebo louhu. Nebo třeba kyanidu.

Nebojte, třídím. Celá rodina třídí…

Papírová krabice s nápisem SKLO v popelnici na směsný odpad

Papírová krabice s nápisem SKLO v popelnici na směsný odpad

Ale teď vážně – třiďme odpad na vlastní triko, ale nevychovávejme z dětí nepřizpůsobivé občany, co kradou měděné kabely a kovové poklopy od kanálu za účelem zisku. Protože náš strejda se na nás s víčkama vyprdne. Sestavil ale tuhle super mapu tříděného odpadu. (ano, náš strejda se v mládí nezabýval shromažďováním starého papíru, ale programovaním…) Takže třiďme odpad. Ale plácejme po rameni spíš ty, co ho produkují méně!

PS: Prachy na invalidní vozík můžete dětem poslat přímo. Nemusíte kvůli tomu pít hektolitr minerálek ani sušit čerstvý chléb…

PPS: Jojo, je to hejt. Někdo to zase myslel dobře a tenhle blog to nemá rád… 

PPPS: Že je na tom sbírání odpadu něco divnýho, to se ví už dlouho… My, co čteme Boříka, tak víme 😉

You may also like...

2 Responses

  1. Andie says:

    Naprosto souhlasím, že kdyby peníze za balík vody poslali lidi přímo na ten nebo onen účel, udělají líp než když jim pošlou 6 víček. Když už sběr čehokoliv, tak bez odměn. Vždyť chleba ztvrdlej přinést můžou, pokud jim zbyl, ale proč to podmiňovat tím, že kdo přinese víc tak vyhrál. Dnes musí bejt všechno podmíněno soutěží nebo odměnou, jinak se na to všichni vy*****. Pěkně napsaný článek 🙂

  2. Hausfrau says:

    Ano, od dob, co byly vynalezeny peníze, je lepší platit penězi než starým chlebem nebo víčky… Nic proti sbírání chleba, ale – v Osmičce opravdu oslavují holčičku, jejíž rodina dokázala vyplýtvat přes 40 kilogramů pečiva…

Leave a Reply

Your email address will not be published.