Škodlivost ultrazvuku v těhotenství – čeho se ti vědci bojí

V těhotenství se provádí řada vyšetření. Mezi ně patří i kontroly pomocí ultrazvuku. Ultrazvuk je považován za bezpečné zařízení. Zkuste se zeptat svého lékaře. Pokud zvedne oči v sloup, že se ptáte na hovadiny, a začne s vámi jednat jako s bio-magorem, zeptejte se ho také, co je to kavitace. A také na princip ALARA.

historie totiž bohužel víme, že lékaři mohou mít sklony ke ztrátě pokory a začnou samy sebe považovat za bohy kompetentní k nepodloženým závěrům.

V Česku bohužel není výjimkou, že si ultrazvokové vyšetření lidé pletou s 3D kinem a zdravotnická zařízení rejžují a rejžují. Existují dokonce nabídky slevových portálů na extra vyšetření ultrazvukem za účelem pořízení roztomilých obrázků a ťuťuňuňu videjek. Taková nabídka jde bohužel přímo PROTI doporučovaným bezpečnostním opatřením, která by měl zařízení obsluhující personál ovládat, zejména proti zmiňovanému principu ALARA.

Jak si ten ultrazvuk představit?

Tento příspěvek nepřináší odpověď na otázku, zda je ultrazvukové vyšetření škodlivé. Má za cíl ukázat zhmotnění ultrazvukových vln. Důvod, proč si lidé tak málo připouštějí, že by mohl mít ultrazvuk i nežádoucí účinky je ten, že si ho jaksi neumějí představit.

Ukážeme si tedy destruktivní účinky ultrazvuku na pokusu s alobalem. K experimentu budeme potřebovat ultrazvukovou čističku (ta je v domácnosti dobrá např. k čištění brýlí nebo také předmětů před eloxováním) a kousek alobalu. Alobal umístíme do zvláštní nádoby (pokud si nepřejeme zanést celou čističku hliníkem).

Alobal si vyfoťte a ultrazvukujte!

Kus alobalu si zdokumentujeme. Poté čističku zapneme. Po určitých časových intervalech si alobal vyfotíme, a poté opět zapneme. Pokus trvá pouhých 180 s.

Jak můžete vidět na fotografiích, došlo k výraznému poškození alobalu. Všimněte si také, že s časem expozice stupeň poškození stoupá.

Toto není diagnostický ultrazvuk!

Ano, samozřejmě, moje ultrazvuková čistička na brýle má zcela jiné parametry, než mají lékařské diagnostické přístroje, zejména frekvenci a výkon. Nicméně na tomto pokusu můžete pochopit, proč mají vědci obavy, že by mohl ultrazvuk ničit určité tkáně. Protože ultrazvuk je něco, co může urychlit chemické reakce, vyvinout teplo či zapříčinit degradaci hmoty.

Doufám ale, že po tomto jednoduchém pokusu už nebudou žádné pochyby o tom, že bezpečnostní opatření doporučená výrobcem se mají dodržovat!

PS: Tento příspěvek nemá opravdu v úmyslu naznačovat někomu, že po ultrazvukovém vyšetření se jeho dítě rozpadne jako alobal v ultrazvukové čističce, případně kohokoliv odrazovat od diagnostických prohlídek. Cílem bylo přiblížit čtenářům ultrazvukové vlny, zhmotnit je a ukázat, že se jedná o něco skutečného a doporučované parametry nastavení přístroje nejsou pro srandu králíkům.

You may also like...

5 Responses

 1. Hanka says:

  Zajímavé počtení, to by mě nikdy nenapadlo.

 2. ali says:

  Niekedy sa robí z komara somár a niekedy zas naspak. Pravdou je že všetkého vela škodí a chodut na utz iba preto aby som sa kochala babatkom, no nie je to pre neho príjemné. Avšak pravdou je i to že vdaka utz sa dajú zistiť niektoré z vyvojovych chýb abbábätku pomôcť na svet skor ako by pri pôrode zomrelo alebo sa inak poskodilo. Ja som mala napr. Malého KP a bola som rada že mi na to přišli skor ako som dieťa tlačila ritou dole a nedajbože sa priskrtil tou šnúrou okolo krku :-). Pri druhom som sa rozhodla že na utz pôjdem až po 12tom týždni avšak bábätko zomrelo noekefy okolo 11teho na čo mi prišli až keď sa v 13tom rozbehli kontrakcie. Ale i tak som rada že som sa tak rozhodla. No neľutujem lebo takto som sa s dieťatkom vedela rozlúčiť s každou bolestivou kontrakciou. Ak by som šla na utz tak mi ho vyberu skôr ako poviem švec. Určite by som nemenila a nerozhodla sa inak. Myslím že vďaka technike sme zabudli dať na naše ženské instinkty a spoliehame sa len na tú techniku. Ta nám má pomáhať a nie deptat. Takže utz ano ale v poskromne. Ale ten tvoj pokus nemá chybu mňa by to teda nenapadlo.

 3. Hausfrau says:

  Díky za dlouhý komentář. Myslím, že to vnímáme podobně!

  Pravdou je, že takto se testuje účinnost ultrazvukových čističek, zda je rovnoměrná nebo ne 😀

 4. Anna Stanislavová says:

  Někteří lékaři to i přiznají, že to nemusí být bezpečné, ale nemění to nic na tom, že to je současně postup lege artis. Já to řešila na kontrole kyčlí, protože jsem z více zdrojů slyšela, že to nemusí být úplně bez rizik pro vývoj té chrupavky/kosti. Doktor mi na mé obavy řekl, že neví, že je to sice jenom zvuková vlna, ale že koneckonců, zvuková vlna může člověka i zabít. To uklidní, že? 🙂
  Jinak co se týče Uz v těhotenství, myslím, že je dobré si uvědomit že hodně z věcí, které dnes lékaři umí zjistit jen UZ, pozná zkušená PA jen osaháním břicha, což považuju za mnohem šetrnější způsob a tím pádem použití UZ v takových případech nechápu. Ale tím samozřejmě nemyslím vrozené vady apod.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Xytomax Male Enhancement|Easiest Way To Lose Calories|Thick Dab Cartridge Oil With Low Thc