Srovnání cen kapsiček do ruky a ovoce (taky do ruky)

Kapsičky vs. ovoce

Kapsičky vs. ovoce

Už dlouho jsem chtěla vyčíslit cenulenosti v korunách. Existovalo totiž podezření, že pokud dětem dám k svačině tzv. „kapsičky do ruky“, tedy přesnídávky zabalené ve speciálním cucacím obalu (které milují), vyjde nás jejich sváča mnohem dráž, než kdybych jim naservírovala ovoce.

Co je to přesnídávka do ruky?

Přesnídávky do ruky

Přesnídávky do ruky

Kdo nezná přesnídávky do ruky, věřte, že je to geniální vynález. Taková přesnídávka vypadá jako kapsička s násoskou. V kapsičce je zakonzervovaná ovocná přesnídávka, tedy rozmixované ovoce, většinou jablko s nějakou příměsí. A pokud děťátko dostane hlad nebo zlobí v autobuse, přesnídávka se během vteřiny otevře a dítěti se s ní ucpe pusa. Dítě saje obsah přímo z kapsičky, nemusí se krmit lžičkou, rodiče se vyhnou přípravě ovoce, ať už mytí, loupání, krájení nebo strouhání.

Kolik stojí přesnídávky do ruky?

Ceny stoprocentních přesnídávek do ruky se celkem liší – podle značky, podle toho, kde se koupí, podle složení. V následující tabulce jsou vedle sebe postaveny ceny těch, které někdy kupujeme my. Jedná se pouze o přesnídávky stoprocentní, jak víte, Hausmann nemá výrobce, kteří šidí výrobky cukrem, škrobem, vodou, ropou, kyselinami atd. rád, jak se již jednou vyjádřil v této recenzi.

Počítáno je vždy s nejlevnější cenou z Heureky ke dni 1. 2. 2017. Srovnány jsou ceny „jednokusových“ balení, pouze přesnídávky značky Délis se prodávají vždy nejméně po čtyřech. Co se týče příchuti, vybrány jsou ty s jablkem a banány (některé obsahují i další ovoce, záleží na výrobci). Cena je v tabulce přepočítána na 100 g výrobku, protože někteří výrobci milují fintu: „90 g vypadá skoro stejně velký jako 100 g“.

Tab. 1. Srovnání cen vybraných 100procentních přesnídávek do ruky od různých výrobců (vždy nejlevnější cena z Heureka.cz ke dni 1.2.2017)

Produkt Balení [g] Cena/Balení [Kč] Cena/100g [Kč]
Délis 100% Ovocné pyré Jablkobanán 4x90g 360 42 11,7
Sunárek Do ručičky S banány 90g 90 18 20,0
HiPP Pyré BIO JablkoHruškaBanán 90g 90 40 44,4
HELLO Cuuc 100% s banány 100g ovocný příkrm 100 17 17,0
Kubík 100% ovoc.kapsička jablkobanán 100g 100 13 13,0
NESTLÉ OVOCNÁ kapsičky BANÁN JABLKO 90g 90 24 26,7
Hamánek svačinka 100% ovoce s hruškami a banány 120g 120 19 15,8
HAMI Příkrm ovocná kapsička Jablíčko a banán 90g 90 25 27,8

 

Mezi nejlevnější kapsičky patří Kubík a Délis. Kubík má navíc plus za stogramové balení, protože se nesnaží přelstít zákazníka menší kapsičkou. Hello Cuuc také nevychází cenově nejhůř a také má kapsičku stogramovou. Hamánek se vzmužil k obří 120 g těžké kapse – pro nenažrance s celkem příznivou cenou. Cenově se velmi liší Hipp přesnídávka, která je ovšem vyrobená v biokvalitě.

Která kapsička je chuťově nejlepší?

Z testování všech zmíněných kapsiček našimi dětmi mohu říct, že není rozdíl mezi jednotlivými kapsičkami. Udělají Srrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrk a je po kapsičce, respektive po jejím obsahu. Všechny jim chutnají.

Kolik stojí ovoce v původním tvaru?

Ceny ovoce – jablek a banánů, jsou uvedeny v druhé tabulce. Jedná se o ceny z iTesca, respektive Rohlik.cz pro bioovoce. Cena je přepočítána na 100 g skutečně zkonzumované hmotnosti – na základě inženýrského odhadu paní inženýrky je stanoveno, že oloupáním banánu a vyhozením ohryzku přijde spotřebitel o zhruba deset procent původní hmotnosti plodu.

Tab. 2. Cena ovoce ke dni 1. 2. 2017 (iTesco.cz pro nebio produkty a rohlik.cz pro BIO produkty)

Produkt Cena za 1 kg [Kč] Čistá hmotnost na 1 kg (bez slupky/ohryzku – odhad) [g] Cena za 100g [Kč]
Banány 1 kg 29,9 900 3,3
Jablka 1 kg 18,9 900 2,1
Banány BIO 1 kg 79,9 900 8,9
Jablka BIO 1 kg 86,13 900 9,6

 

Z výpočtu vyplývá, že stogramová porce ovoce přijde konzumenta na 3 korunky u banánů a 2 korunky u jablek, pokud se spokojí s běžným pesticidovým plodem. V biokvalitě si musí člověk připlatit zhruba třikrát.

Kolik se ušetří za rok? Tisíce!

Z porovnání cen vyplývá, že se z ekonomického hlediska jednoznačně vyplatí konzumovat ovoce v nezpracovaném tvaru a dát si práci s jeho úpravou – krájením, loupáním, strouháním. Dokonce dle našeho výpočtu vychází levněji nakupovat ovoce v biokvalitě než si kupovat nejlevnější přesnídávky do ruky.

Pokud bychom vycházeli z předpokladu, že jedno dítě spotřebuje buď dvě stogramové přesnídávky do ruky (nejlevnější) denně, nebo dvě stogramové porce ovoce (v našem případě jablko a banán dle cen uvedených výše), došli bychom za rok k následujícím rozdílům:

Tab. 3. Rozdíl roční ceny svačin mezi přesnídávkou do ruky a ovocem (1 dávka=100 g)) pro jedno dítě

Produkt Denní dávka [Kč] Za rok [Kč] Rozdíl ročně [Kč]
Kapsička NEBIO 23,3 8516 6537
Ovoce NEBIO 5,4 1979
Kapsička BIO 88,9 32444 25711
Ovoce BIO 18,4 6733

 

Při konzumaci běžných produktů vychází rozdíl cen ročně přes 6,5 tisíce Kč! U svačin v biokvalitě se rozdíl vyšplhá na 25 tisíc Kč! V rodině se třemi dětmi konzumující stravu v biokvalitě se tato částka může vyšplhat až na 75 tisíc Kč ročně.

Levnější je ovoce

Levnější je ovoce

Závěr je tedy jasný; i když přesnídávky do ruky perfektně nasytí i děti se špinavýma rukama, nekazí se a mohou být rychle po ruce, z ekonomického hlediska vyhrává jednoznačně nezpracované ovoce.

You may also like...

7 Responses

 1. Ten rozdíl je opravdu markantní! Skvělý článek 🙂

 2. Hausfrau says:

  Samotnou mě to překvapilo…

 3. Hanka says:

  Zajímavé porovnání. Přiznám se, my taky kapsičky kupujeme, ale že by děti snědly dvě denně, to teda ne. Ale je to super alternativa na výlety a dlouhé cesty (hlavně kvůli skladnosti, žádná práce s předpřípravou atd.)

 4. Hausfrau says:

  My je taky kupujeme, a klidně by jich naráz snědli pět 🙂
  Jaký je rozdíl ve Švýcarsku?

 5. Katka says:

  Jenže je třeba říci, že 100g ovocného pyré ( jablečného) není totéž, co 100g syrového jablka. Jednak je tam nějaký odpad ( slupky, jádřince) a jednak pyré je svařené, tj není to 100g jako 100g.

 6. Hausfrau says:

  Ano, nicméně v článku je napsáno, že byl proveden přepočet ceny, který počítá s tím, že 10 % hmotnosti je odpad.

 7. Anonymous says:

  Jabka se nekupují, ty se trhají, i s hruškama, třešněma, švestkama, ringlema, jahodama, borůvkama, rybízama, malinama, hrozinkama, vořechama, okurkama, jen mrkve se táhnou až se vytáhnou.

Leave a Reply

Your email address will not be published.