Srovnání českých a německých výrobků – a kde jsou, hoši, cigára?

České noviny zaplavily zprávy o tom, že Němci se mají líp, protože TOHO mají v potravinách víc. TOHO DŮLEŽITÉHO A KVALITNÍHO. Češi jsou prostě vojebávaný a jako vždy s tím nikdo nic nedělá

Abyste věděli, stáhla jsem si profesionálně zpracovanou zprávu z té nejlepší univerzity na světě (no dobře, osmisté a něco, to je skoro jako první) a přečetla jsem si ji. Testovaly se samé nutričně zajímavé výrobky. Nutella, Nesquik, čaj od Teekane…

https://www.scribd.com/presentation/353492127/Testovani-kvality-v%C3%BDrobk%C5%AF-stejn%C3%BDch-obchodnich-zna%C4%8Dek-prodavan%C3%BDch-v-%C4%8CR-a-okolnich-statech-EU#from_embed

A protože všichni víme, že hlavní mediální proud jde na ruku (některým) politikům a zamlčuje důležité informace, pojďme se podívat na výsledky, které se neobjevily v hlavních titulcích.

Poznámka mimo: Než se podíváme na obsah zprávy, ještě si připomeňme, že VŠCHT se stále ještě nerozhodla, zda bude VŠCHT V PRAZE, nebo VŠCHT PRAHA. Hausmann chodil na takový zajímavý předmět o vědeckých publikacích a za špatnou formu tohoto názvu se vyhazovalo (což je zřejmě důvod, proč jsem tento předmět opustila – byla jsem bez šance).

Vitamín D3 je pro Němce téměř nedostupný

Němci mají polovic vitamínu D3 v Nesquiku než Češi. Protože kakaový prášek z obrázkové krabičky rozpuštěný v UHT mléku je jasným favoritem v soutěži „Zdroj vápníku pro děti i dospělce“, Němcům se teď toho vápníku vstřebá míň a umřou na rozdrcení kostí pod těmi kilogramy sádla, které se jim na těle vytvořily, když si nemohli pomoct při konzumaci té své kvalitní stravy.

V Německu mají hnusnější bonbóny

Mezi základní potraviny patří dle našeho ministerstva M&M bonbóny a dle zkoumání univerzity mají v Německu hnusnější chuť. Fuj tajbl.

V Rakousku mají na obalu čaje ženskou

Všimněte si, že zatímco Rakušané se mohou pokochat při přípravě pravého zeleného čaje Teekane pěknou ženskou, Češi musí čumět na hnusná písmenka. Odborníci z VŠCHT přišli na to, že když sáčky rozstřihnou a vysypou na stůl, objeví v každém jinak vypadající smetí. Možná, že kdyby porovnávali více šarží výrobku, dospěli by k méně rozdílným výsledkům, ale zpráva bohužel o počtu vzorku nehovoří. A navíc – ta ženská na obalu! To hovoří za vše!

Míň kofeinu pro naše západní přátele, zato 2 pytlíky zdarma!

V luxusním kávě Jacobs 3v1 se naši západní sousedé musí spokojit s mnohem menším obsahem kofeinu než Češi. Což mimo jiné svědčí o tom, že jsme národ, který musí makat mnohem víc (za míň peněz) než zbytek Evropy, protože jak si jinak vysvětlit, že Gertrudy a Helmuti nepotřebují tolik povzbudit!? Média také zapomněla informovat, že Němci měli zrovna akci 2 pytlíky gratis!!!

NESTEA – liší se obsahem cukru

Ministerstvo zemědělství ví, že NESTEA ledový čaj je základem pitného režimu každého občana, proto je potřeba otestovat, zda do něj firmy cpou v ČR a v Němceku stejně nutričně zajímavé sladidlo. A nenene. Němci maj víc cukru. Což ovšem nevíme, zda je dobře nebo špatně.

Lančmít TULIP

Pokud právě zavádíte dětem vepřové maso pomocí lančmítu, nezapomeňte, že musíte koupit český i ten ze západní ciziny. Jedná se dle zprávy o dva zcela odlišné výrobky (včetně obalu), a kdybyste dětem zavedly jen jeden, nebyly by zvyklé na výživné mňamky z toho druhého.

Čipsíky LAYS na žluklém tuku nebo co?

Protože smažené brambůrky jsou základní složkou stravování každé normální rodiny, velmi mě zajímá. A považte – jsme na tom dobře. Němci mají vyšší peroxidové číslo, což je hodnota, která zjišťuje, jak jsou tuky žluklé. Chachacha. No, možná je to způsobeno, že se jim čipsíky smaží na jiných olejích, ale neberte mi tu radost… Protože Němci mají zase na obalu soutěž a Češi prd.

Jogurt bílý, pole sílí

Němci mají v jogurtu víc mrtvo, nicméně bych ráda poukázala na to, že množství živých kultur se mění v závislosti na stáří jogurtu. Jestlipak se k těm odborníkům z univerzity ten německý jogurt nedostal pozdě! Odborníci z VŠCHT bohužel do zprávy zapomněli přidat nějaké srovnání s literaturou. Rozmnožují se bakterie nebo chcípají? U zkoušky by je za to vyhodili, ve zprávě pro ministerstvo to ale pochopitelně nevadí. Pokud máte odkaz na běžné chování testovaných mikroorganismů v závislosti na stáří jogurtu, dejte odkaz do komentářů.

Rybí prsty IGLO – víc hnusného masa pro západní civilizaci

A zde se potvrzují kecy výrobců, že se přizpůsobují chutím obyvatel. Německé prsty s více to mňamkovského masa českým senzorickým testovačům vůbec nechutnaly! Upřímně; někdy je méně smradlavé ryby více. Kdybych si měla vybrat, jestli si dám brambory nebo smradlavou rybu, dám si brambory. Rybí prsty jsou tedy přesně podle našeho středoevropského gusta!

…a prací prášek Persil na závěr

Ministerstvo i VŠCHT pracují s tajemným názvem AKTIVNÍ LÁTKA. Co je to ta aktivní látka. Je to ve všech případech to samé? A pere to stejně? Protože s neúplnými informacemi se těžko můžeme zápaďákům vysmívat, že v marketingovém průzkumu vyšli jako větší prasata, když jim firmy dopřávají účinnější prací prášky.

A co cigára?

Vzhledem k vybranému sortimentu mi tu trochu chybí cigarety. Opravdu bych se zlobila, kdyby se v Praze muselo kouřit něco jiného než v Berlíně!

Budete bojkotovat testované výrobky?

Češi jsou teď fakt naštvaní, protože ty dva balíčky kafe 3v1 zdarma Němcům opravdu závidí, a možná budou i testované výrobky bojkotovat! Musím říct, že pokud se Češi rozhodnou některé zmíněné výrobky nežrat, určitě se to pozitivně projeví na jejich zdravotním stavu, kvalitě i délce života.

Každopádně by mě zajímalo, zda senzoričtí dobrovolníci z této studie leží na české nebo německé JIPce. Protože zkonzumovat všechno tohle, ať už v české nebo západní verzi, tak mi jde o život. Nicméně doufám, že dobrovolníci přežijí, a až se ministerstvo rozhodne testovat brambory, mrkev, jahody, maso z řeznictví a jiné suroviny pro přípravu jídla, že budou opět k dispozici. Protože jestli německá jablka od silnic obsahují míň šlupek a víc vitamínu, tak to s námi v té Unii fakt nemyslí dobře!

PS: A pokud někdo máte k dispozici zprávu v klasické podobě, tím myslím s referencemi, srovnáním s běžnými hodnotami, s udáním počtu vzorků a přesnosti použitých analytických metod, hoďte sem link. Nerada bych se dočkala článku o tom, že reporty z českých a německých univerzit se liší…

You may also like...

4 Responses

 1. Andie says:

  Ahoj, super shrnutí. Poslední dobou mi přijde, že se neřeší snad nic jinýho. Můj názor je ten, že u nás už ty kvalitnější výrobky jsou (narozdíl třeba 3 roky zpátky, kdy jsem měla dojem, že kvalitní šunku abych si radši udělala sama), ale jsou dražší než v tom Německu. Jo a cigára? Ty mi příde, že maj teda rozhodně divnou chuť u nich 😀 Ty naše mi chutnaj víc 😀

 2. veruce says:

  Díky za další zajímavý článek. Tuhle vlnu zájmu o rozdílnost kvality potravin jsem zaznamenala, ale nevěnovala jí pozornost. To, že mají v Německu chutnější šunku a uzeniny a také některé další potraviny, mám osobně vyzkoušeno, neměla jsem tedy zájem ztrácet čas čtením článků, které se nedávno vyrojily.
  Nicméně ta studie je vážně vtipná 😀 Ne že by tedy uzeniny byly zdravé, ale oproti tomu, co zkoumali a porovnávali…

 3. Hausfrau says:

  Moc se mi nelíbí, co za články na základě takovéto studie publikují média… Jakoby ji snad ani nečetly…

 4. Hausfrau says:

  Bohužel ve zmíněné studii se zkoumají pouze výrobky, které vůbec nejsou základními potravinami… Uděláte asi nejlépe, pokud je vůbec nekoupíte, jedno, zda v Česku nebo Německu…

Leave a Reply

Your email address will not be published.