Státní školky – hodně zábavy za málo peněz – jen pro někoho

Dokud jsem nebyla rodič dítěte školkového věku, některé věci jsem nevěděla, příliš mě nezajímaly, a trochu mě překvapily.

Jsou v podstatě zdarma…

Ve školkách se platí školné (kromě předškoláků, kteří mají i garantovaná místa). Nicméně již několikátý rok si školkovné můžete odečíst z daní, a to až do výše minimální mzdy, což školné ve státních školkách bohatě pokryje. Pokud tedy jeden z rodičů odvádí dostatečně vysoké daně (odvádět vysoké daně zas není v tomhle státě takový problém), máte školku vlastně zdarma.

Kromě školného se platí ještě příspěvek do klubu rodičů (individuálně dle školky) a pochopitelně strava. Výše stravného je určena vyhláškou č. 107/2005 Sb., o školním stravování, která je přílohou č.2 školního řádu MŠUH. Pro školní rok 2016/2017 se jednalo o 36 Kč/den (2x svačina + oběd). Rozežraný chlapeček prožere doma určitě víc a navíc nemusím vařit – některé rodiče ovšem tyto peníze hodně pálí, proto se připravte na velké diskuze na téma placení stravného.

Bagr

Bagr – někdo může bagrovat ve školce už od tří let, někdo až od pěti; záleží, kde bydlí

…a proto jsou také přeplněné…

Mapa zaplněnosti školek není zcela přesná; např. v našem okrsku je pár školek volných, nicméně při bližší kontrole s mapou člověk přijde na to, že se jedná o školky soukromé.

Stěhujete-li se se svým miminkem do vysněného domku za Prahou, radím nepodceňovat fakt, že developer vašeho projektu se zcela vybodnul na školku. Vozit malé dítě každé ráno do vzdálené, předražené soukromé školky vám může ubírat jistý elán a pracovní nasazení. A některé děti nerady mění prostředí, proto vaše naděje, že v pěti už se určitě dostane do blízké státní, může vzít za své, podlehnete, a nadále budete s radostí taxikařit zácpou s nevrlým dítětem a cálovat biostravu.

…a proto také nemusí zcela korespondovat s pracovní dobou rodičů…

Školky jsou narvané k prasknutí, a de facto vás tak úplně nepotřebují, protože na vaše místo se cpe patnáct dalších dětí. Pokud pracujete třeba do pěti, můžete mít vy i váš nadřízený se školkou zavírající v pět menší problémy…

…a v létě mají prázdniny…

Školky mají v létě prázdniny – stejně jako školy cca 9 týdnů. Nabídka příměstských táborů pro školkové děti je omezená. Na některé týdny mají školky náhradní provoz v jiné školce (většinou se po týdnu střídají školky ve stejném místě), na některé týdny zavřou školky úplně. Obzvlášť rodiče konzervativních dětí tak musí svou dovolenou pečlivě plánovat – nápad, že vyrazíte s dětmi, co ještě nechodí do školy, k moři v září, kdy je volněji, levněji a menší vedro, vůbec nemusí vyjít, pokud nemáte armádu vhodných babiček a dědů.

…přesto jsou učitelky přetížené…

Googlila jsem si platy učitelů MŠ – http://kupnisila.cz/platy-ucitelu/ – týká se jich 8. a 9. platová třída. Po 32 letech praxe si mohou přijít na úžasných 24 tisíc hrubého. Nastupující pedagog má něco pod 17 hrubého. Sami si zhodnoťte, zda vám to připadá adekvátní plat za to, že se ve dvou lidech (učitelky se střídají, jedna má ranní, druhá odpolední směnu, a to tak, že část dne se překrývají) staráte o 27 dětí (slovy dvacet sedm dětí na jednu třídu). S Hausmannem bychom tedy 27 dětí naráz nedali. Na táboře jsem měla oddíl školních dětí (=tzn. samostatnějších) o počtu 12 dětí, k tomu praktikanta a byla jsem po 14 dnech vyřízená. Tyhle paní se však – z mé zkušenosti – dětem opravdu věnují. Kde berou energii těžko říct.

…a pak jsou tady ti rodiče!

Největší radost na celé školce jsou další rodiče. Někteří rodiče mají na určité skutečnosti poněkud jiný názor než vy a trpí různými formami depresí z věcí jako: 36 Kč za 3 jídla je moc, děti se na zahradě ušpiní atp. S tím však musí člověk počítat od porodnice až do maturity… Bohužel. Ne každý je stejné nátury jako vy. Ve státní školce je ta nevýhoda, že na jednu třídu připadá 27 rodičovských párů + nějací hyperaktivní prarodiče. Že to bude masakr jsem odhalila hned na seznamovací schůzce, kde jedna maminka všem oznamovala, že má na podpis pouze obyčejnou tužku, jiná dostala hysterický záchvat, že k ní nedorazil podpisový dotazník a další nám zasvěceně radila, že pytel na oblečení seženeme v úžasném obchodě zvaném INTERNET.

A přesto – my jsme spokojeni…

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.