Stížnost na porodnici – Co nám to podsouváte, panímámo?

Jako pojišťovák musíte být mazaná kočička

Jako pojišťovák musíte být mazaná kočička

Představte si tu situaci. Jste čerstvá matka. Sedíte doma polonahá na posteli, kojíte mimino, jste unavená z probdělé noci a máte hlad, protože k snídani Vám manžel (v dobré víře) donesl jen čerstvé rohlíky, po kterých miminko trpí ukrutnými bolestmi břicha. Najednou CRRRRRR – zvonek. Hurá, návštěva s objednaným nákupem!

S dítětem ještě u prsu běžíte otevřít. Za dveřmi stojí chlápek v obleku. V ruce drží nějaké letáky a už se hrne dovnitř. Letáky jsou propagační materiály o úrazovém pojištění. Muž Vám je předává k vyplnění osobních údajů.

Špinavou práci odvedou sestry

…líbí se Vám ta představa? Mně ne. A pojišťovny vědí, že by za takovou službičku jejich pojišťovací agenti dostali monitorem dechu mezi oči. Vymysleli proto fintičku. Špinavou práci hodili na zdravotní sestry v porodnicích.

Na oddělení šestinedělí jsem byla KVALIFIKOVANOU zdravotní sestrou požádána o vyplnění osobních údajů, aby mě mohl kontaktovat pán z pojišťovny. Sestra nebyla nijak nadšená; práce měla nad hlavu, byla unavená ze střídání nočních a denních směn a jak sama řekla: “Kdyby chtěla dělat pojišťováka, nemusela studovat odbornou školu.” (kdybyste se někdo divil, proč zdravotnický personál opouští české zdravotnictví – ne každý si nechá kálet na hlavu…)

To mě tedy naštvali

Já jsem nic nevyplnila, zato jsem se pořádně – dámy prominou – NASRALA. Doma jsem pak napsala na e-mail pro stížnosti, že se mi daná situace nelíbí. Odpověděli mi, že dotazník nechají tedy matku vyplnit při odchodu z porodnice. Na mou rozhořčenou reakci, že je dané řešení NEETICKÉ, neboť při odchodu matka podepíše cokoliv, aby mohla domů, již nepřišla odpověď, bohužel.

Kontaktovala jsem též pojišťovnu. Nejprve mi mazali med kolem huby, že jim jde o bezpečí děťátka, pak si mě asi přesměrovali do složky SPAM. Kontaktovala jsem tedy kontaktním formulářem holandského vlastníka. Slušně se mi omluvili, ale to bylo vše. Vyjádření ve smyslu: “Tak my s tím končíme!” nepadlo.

Co na to dTest?

Zeptala jsem se tedy dTestu, co mám dělat. Z jejich odpovědi vyplynulo, že si mohu stěžovat své zdravotní pojišťovně, neboť platí vlastně z mého zdravotního pojištění práci sester-pojišťovaček, pojišťovně, která kampaň pořádá, nebo zřizovateli zdravotnického zařízení.

Také jsem se spojila s administrátorkou skupiny Podpoříte mě v osvětě. To Vám doporučuji, pokud máte nějaký problém.

Co obsahovala moje stížnost?

Nakonec jsem na Ministerstvo zdravotnictví poslala stížnost obsahující tyto body:

„…1. Odborný zdravotnický personál oddělení šestinedělí je zatěžován rozdáváním a vybíráním reklamních letáků komerční pojišťovny. Personál má již tak mnoho práce, měl by se věnovat spíše např. doprovodu novopečené matky za dítětem, pokud ta se necítí dojít na návštěvu k novorozenci sama – to se NEDĚJE.

  1. Kampaň je neetická a zneužívá postavení matek, které jsou zvyklé, že je jejich povinnost vyplnit v porodnici řadu dokumentů s osobními údaji. Formulář je tak lehce zaměnitelný s oficiálními dokumenty nemocnice. Dále ženy mohou získat pocit, že pokud by iniciály neodevzdaly, nebudou propuštěny domů/získají nesympatie personálu, na kterém jsou závislé. Nehledě na to, že je neetické takto agresivně propagovat úrazové pojištění dítěte čerstvým matkám těsně po porodu….“

A co mi odpověděli?

Ministerstvo přeposlalo můj dopis nemocnici a ta se vyjádřila. Tón odpovědi již nebyl slušný, dokonce mi sdělili, že jim NEUSTÁLE podsouvám, že zdravotnický personál je rozdáváním a vybíráním reklamních letáků omezován v plnění svých běžných povinností. Dále se vyjádřili následovně (shrnutí).

A co vy na to?

Pokud s touto reklamní kampaní také nesouhlasíte, šiřte článek dál, zejména mezi své těhotné známé. V porodnici žádné reklamy nevyplňujte a ozvěte se! Adresa Ministerstva je:

Ministerstvo zdravotnictví
Palackého nám. 4
128 01 Praha 2

Článek můžete také nasdílet na Facebook své porodnice nebo i nemocnice, pokud to uznáte za vhodné!

A pokud máte nápad, co s tím dál, poraďte mi! Nebo je to v pořádku tato forma marketingu?

PS: Nemlčte, pokud se Vám přihodí něco podobného. Nebo se nešvar rozšíří a bez zakoupení kouzelných hrnců za padesát tisíc se nedostanete k sádře na zlomenou ruku.

You may also like...

2 Responses

  1. Tak to je peklo… někteří hold neví kde je hranice.. držím palce a sdílím dále.

  2. Hausfrau says:

    Marketing, no…

Leave a Reply

Your email address will not be published.