Stříhání nehtů u miminka

Jedna z velkých rodičovských výzev se jmenuje „střihání nehtů“. Miminka se totiž rodí s nehtíky. Tyto nehtíky používají k okamžitému poškrábání celého obličeje.

Nehty se do 6týdnů miminka nemají střihat. To jsme s radostí dodrželi, přestože naše pediatrička na tom netrvala, a naopak se přikláněla ke střihání. Než jsme se odhodlali, nehýtky opadaly. Pokud by neopadaly, existují speciální mini rukavičky, které ovšem naše miminko nenávidělo.

Po šesti týdnech přestaly nehýtky samy opadávat a museli jsme zakročit. Nejprve stříhal tatínek, zatímco maminka zabavovala. Posléze se tatínek naučil tomuto úkolu vyhýbat. V nejkritičtějších momentech tak nebývá doma.

Krize nastává, když se dítě probudí a na obličeji má více jak tři krvavé škrábance. Není radno váhat, protože ráno bývá nálada miminka nejlepší a je tedy největší pravděpodobnost, že bude spolupracovat, nebo aspoň neječet, jako když ho na nože berou.

Já mám vždy připraveno následující vybavení:

Speciální nůžky s kulatou špičkou

Hračka na zabavení

Náplast

Nůžky s kulatou špičkou nemají na konci bodec, takže je menší pravděpodobnost zapíchnutí nůžek do těla miminka nebo maminky. Musí však přeci jen stříhat, aby vůbec k něčemu byly. Proto ta náplast. Už se mi totiž podařilo miminku s nehtíkem amputovat i část palečku. Ne velikou, miminko ani neplakalo, jen se na mě udiveně koukalo, a krev tekla. A jak se děťátko mrskalo a máchalo ručičkou, krev odmítala přestat téct, a už byla na dupačkách, a na bodýčku, a na obličeji, a prostě všude. Miminko by za chvíli bylo celé od krve, kdybych nezasáhla a paleček pevně nezalepila. Opravdu pevně, aby dítě náplast nespolklo/nevdechlo, takže je dobré toto menší ošetření obalit ještě obřím obvazem bezpečného objemu.

Špinavé mimi nehty

Špinavé mimi nehty

Po radách zkušenějších jsem se vzdala cíle ostříhat 10 nehtů na jeden zátah, ale třeba vždy jen jeden, dokud dítě spolupracuje. Špínu za nehtíky už neřešíme. V pěti měsících nemusí mít nikdo dokonalou francouzskou manikúru.

You may also like...

1 Response

  1. Jana says:

    Tak já striham večer, když malý tvrdě usne. To mu můžu ostříhat a opilovat úplně v klidu, ani se nehne.

Leave a Reply

Your email address will not be published.