Těhotenská poradna – matka nebo jehelníček?

Na svou první kontrolu do těhotenské poradny přicházím včas, což je pochopitelně totální blbost a vícerodička by ji jistě dělat nemusela. Zastavím se na WC, kde je sice brzy ráno ještě toaletní papír, nicméně nesvítí světlo. V dnešní době chytrých telefonů žádný problém, pro zkušené matky, už vůbec ne, čůrání (a vůbec v porodnici) není žádná intimní záležitost, kvůli které bych si snad měla zavírat dveře.

Společnost skoromatek nemám ráda. Všechny jsou nervózní, těsně před prasknutím, zpruzelé z toho, jak vypadá jejich tělo, jak se jim zhoršila pohyblivost, že nemohou dýchat atd. Nicméně v čekárně do těhotenské poradny se této společnosti nevyhnete, maximálně se občas dostaví nějaký skorootec, který je ještě nervóznější, vůbec ho to tam nebaví (což nesmí dát najevo) a jediné, co ho ve skutečnosti zajímá, je, kde tu mají funkční automat na kafe.

Sestra nás velice slušně požádá o trpělivost, neboť mají jednu paní doktorku na ambulanci i poradnu. Naštěstí na ambulanci s akutním problémem nikdo nepřijíždí (nebo musí čekat, holt smůlka, lepší v šestinedělí nedostat zánět dělohy a nekrvácet příliš…), tudíž čekám jen hodinu (co je to hodina v životě líné matky dvou dětí?), než si nás sestřička pozve dovnitř. Jede po třech, má opravdu zmáklý systém.

Všechny tři najednou vyndáme čůránky z kabelky nebo batohu (tam si je pak zase každý uloží, a kdo si vzpomene, nenosí je s sebou další týden…), sestra namočí papírek (je dobré si zapamatovat, čí je který, aby se s vámi nevezla diagnóza vaší těžší a starší sousedky), potom vážení, tlak a vzájemné svěřování se o těhotenských problémech, průkazku si vyplňuje každá sama, aby to šlo rychleji. V kabinkách čekají další dvě ženy, dvě jsou napojeny na monitor, my ženy před sebou nemáme žádné tajemství.

Je to celkem zábava, sestra pořád zvedá telefon a objednává další a další ženy, prosí je o trpělivost, cizinkám vysvětluje, co je to moč, občas udělí radu mladé doktorce, když si není jistá (většinou, ať pošle pacientku na porodní sál, že tam si poradí). Kdyby školila multitasking, měla by asi tak 10 x víc peněz, 5 x víc času a žádnou zodpovědnost, ale zřejmě ještě nevyhořela, tak pracuje zde.

Dozvídám se, že doprovod potřebuje k porodu 4 desetikoruny, jinak se mu nepodaří zakoupit si plášť a nebude vpuštěn na porodní sál. Dále jsou třeba drobné na pohotovost (když přijedete v noci s planým poplachem), protože kdo nemá v drobných 90 Kč, ten tam asi bude muset zůstat a porodit, aby akci zacálovala pojišťovna. Dostávám papíry jako SOUHLAS S VAGINÁLNÍM PORODEM, který je dobrý podepsat, aby nakonec dítě netahali nějakou alternativní dírou.

Doktorka (maturitní ročník 2010) je mladá a milá, než se mi vrhne mezi nohy, představí se mi, nedělá ze mě blbce, když si spletu polohu plodu podélnou a příčnou. Jen se jí nelíbí, že nemám nějaká razítka od obvodního doktora a zubaře, že ona mi to musí doporučit (takový je prostě systém, zda k zubaři chodíte nebo ne je vaše věc, ale to razítko…). Ostatně musí být zřejmě pod dozorem a razítka se kontrolují nejlépe, že?

Dále mi tiskne recept na heparin, že u třetího porodu se dává preventivně standardně, a že si ho mám přinést k porodu. Nelíbí se mi to, a když v tom pořád šťourám, sdělí mi, že mohu podepsat revers. Tak nějak jsem si myslela, že od toho je člověk zavřený minimálně 72 hodin v porodnici, aby ho zachránili, kdyby se nečekaně zdravé rodičce přitížilo. Ne všude totiž považují tento postup za normální http://www.porodnice.cz/poradny/clexane-u-tretiho-porodu , komu se později svěřím, podezírá mě z nadváhy, křečových žil, věku nad 35 let nebo plánovaného císařského řezu. Už jsem ze sebe udělala jehelníček z preventivních důvodů několikrát při těhotenské cukrovce a představa, že mi nerudná sestra na konci své noční směny píchá heparin do břicha… Jasně, po porodu nebude mít problém najít nějakou tu kožní řasu, ale stejně… Mohu já za to, že při auditu se jich ptali, jak eliminují riziko trombózy? Na druhou stranu mohu být ráda, že porodnice nezakoupila např. kolonoskop, že by mi třeba preventivně udělali kolonoskopii.

Sestra mi ještě před odchodem z poradny předá reklamní balíček od sponzorů, v kterém se nachází desinfekce na podlahu a TENA vložky pro záchyt nechtěného úniku moče; holt výrobci vědí, jak matky potěšit. Ještě si skočím na WC, kde už sice svítí světlo, ale zase došel toaletní papír.

V lékárně odmítám převzít 10 injekcí heparinu, když po mně v porodnici chtějí jen 3, a já je vlastně ani nechci, ale vnutí mi je, že jinak je vyhodí. Nedoplácím ani kačku. Mohla bych ho třeba prodat na černém trhu za sto doláčů (proboha, toto je vtip a nadsázka, pokud byste mě chtěl někdo udat, samozřejmě, že nepoužité léčivo vrátím do lékárny, pokud ho ovšem dřív nenajdou moje děti a vzájemně si ho nebudou aplikovat…). Každopádně děkuji všem daňovým poplatníkům, že mě takto velkoryse sponzorují. Na dalšího doktora prachy nejsou, ale heparin ten jede ve velkém.

Jó, byly časy, kdy jsem věřila, že jedině porod v porodnici je bezpečná záležitost, protože v naší republice jsme přeci mistry v kojenecké úmrtnosti (a její falšování). V porodnici mají všechny ty přístroje, co zachraňují děti i matky. Jenomže začínám mít pocit, že svět není tak černobílý, jak se mi prve zdálo. K čemu mi je, že v Albertu mají 15 kas, když otevřou jenom dvě?

Na druhou stranu mají v porodnici Wi-Fi. Takže až budu sedět u inkubátoru se svým dítětem, budu si moci stáhnout návod na jeho ovládání. Možná si i vygooglím video, jak si udělat císaře, takže když budu mít k dispozici správné nástroje, snadno a rychle vytáhnu dítě skrz břicho, i když doktor po své nepřetržité šedesátihodinové směně usne vestoje… Prostě pohoda.

A kdybych náhodou nestíhala dojet do nemocnice, na 112 ke mně pošlo městskou policii a ti ohlídají, abych své novorozeně nezaparkovala na modrých zónách.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Free Self Hypnosis For Erectile Dysfunction|Psyllium Husk Pills For Weight Loss|Best Cbd Oil For Pain And Inflammation