Vstřebávání vápníku v těhotenství – velké vápníkové tajemství

Jste-li těhotná, jedna z věcí, která vás možná trápí, je dostatečný příjem vápníku. Ostatně dost se o něm mluví. Někdo tvrdí, že máte pít hodně mléka, nejlépe si na balkon pořídit krávu, aby bylo správně čerstvé a chemicky nezpracované. Jiný doporučuje kozu. Odpůrci mléčných výrobků jsou toho názoru, že vápník z mléka je pasé, že máte žrát mák. A výrobci doplňků stravy trvají na tabletách. Např. Mayo clinic, která čerpá z USDA National Nutrient Database for Standard Reference , doporučuje během těhotenství zvýšit denní dávku vápníku z 1000 mg na 1300 mg. Prozradím vám slibované vápníkové tajemství, které české weby pro matky ve svých odborných radách většinou opomíjejí. V těhotenství stoupá vstřebatelnost vápníku, zejména v 2. a 3. trimestru. To znamená, že když sníte gram vápníku, vaše tělo z něj v těhotenství využije 2 x tolik co normálně, což tak trochu hraje proti výrobcům a prodejcům vápníkových doplňků. Tento jev je způsoben změnami koncentrací látek regulujících metabolismus vápníku – hormonů a vitamínu D – a to má na svědomí placenta. Placenta také aktivně přenáší vápník směrem k nenarozenému dítěti, takže plod má neustále vyšší koncentraci vápníku než matka. V době ustálené laktace se vyšší vstřebatelnost vápníku neprokázala. Zajímavý obrázek k této problematice přináší vědecký článek Calcium Metabolism during Pregnancy and Lactation – všimněte si zejména tlusté šipky směrem od kostí na obrázku znázorňujícím koloběh vápníku během laktace. Více jsem vápník a laktaci zatím nestudovala. Z těchto informací plyne, že to s nutností pojídat vápník v tabletách kvůli těhotenství nebude tak horké. Všechny ty kosti, co má novorozeně v sobě, se sice vytvořily z vápníku, co matka snědla během těhotenství, nicméně zároveň ho také méně vykadila. Je však třeba mít na mysli, že metabolismus vápníku není žádná jednoduchá záležitost, ale složitý mechanismus, do kterého vstupují, a který ovlivňují hormony, vitamíny, minerály atp. Popsaný stav zvýšené absorpce vápníku může být snadno narušen např. hormonální nerovnováhou – pak je potřeba dle rad lékaře k doplňkům stravy či jiným medikamentům přistoupit.

A pilná čtenářka z oboru farmacie mě upozornila, že zvýšený příjem hořčíku (užívá se často kvůli křečím/předčasným stahům) se může s vápníkem ovlivňovat. Doplníme v dalším článku, pokud to tady někdo pochopí.

PS: Většina uvedených informací je vyčtena z abstraktů článků, na které odkazujeme. Opravdu nebudeme platit 30 dolarů za článek, abychom se dozvěděli, jak přesně se měří obsah vápníku v moči a exkrementech, protože to nemíníme zkoušet.

PPS: Prosím všechny mateřské, zdravotní a bio weby; pokud z tohoto příspěvku opisujete celé věty, uveďte na nás odkaz. Děkujeme.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Taken Form Behind Penis Extension Porn|Dietary Supplements Regulations 2010|Can You Carry Cbd Oil On A Plane