Žrádlo v porodnici – dobrou chuť!

Všichni víme, že dnes je v módě chodit na předporodní kurzy a na porod se pořádně připravit. Naučí vás tam, jak si sestavit porodní plán, který vám poté v porodnici roztrhají před očima. Tudíž jim na kurz stejně jako minule kašlu. Tentokrát jsem se ale rozhodla připravit lépe než posledně, a to podle sebe.

Nyní vyšel článek, který mě velmi zajímá, a to o žrádlu v porodnicích. Ňami, ňami, ňami, ňami. Takže navrhuji panu Svobodovi, aby věnoval svou energii zlepšení porodnického jídla, třeba by to přispělo k omezení porodů doma více, než jeho současné aktivity. Nebo by mohl aspoň do porodnic nosit polívku, když mu to tak jde.

Zdá se vám, že jídlo není důležité a zkvalitnění stravy by bylo drahé? Během těhotenství absolvuje neriziková těhotná asi tak hrubým odhadem 50 různých kontrol a testů placených ze zdravotního pojištění. Všechna vyšetření jsou nadmíru důležitá, protože pokud je neabsolvujete, přímo ohrožujete miminko. V porodnici musíte nahlásit milion údajů, včetně zaměstnání – inženýrky rodí jinou dírou než prodavačky, tak aby personál zbytečně nečekal u ucha, když dítě leze nosem. Předchozí věta byl pochopitelně hloupý žert – porodnice si matky proklepne, aby se dalo pěkně rychle odhalit, kdo je podezřelý, a kam poslat sociálku (opravdu nedoporučuji v tomto dotazníku žertovat…). Takže stát pečuje o nenarozené miminko s velikou, velikou obezřetností.

A pak to zabije fazolemi se zelím, zalije to přesolenou UHO a žilnatým masíčkem. A tohle by měly rodičky žrát dle nemocničních nutričních specialistů minimálně 72 hodin (dřív vás bez reversu domů nepustí).

Vsuvka pro nezkušené; Pro čerstvou matku je kvalitní a pestrá strava nadmíru důležitá. Po porodu se matce začne tvořit mléko. No a ze vzduchu se to mléko netvoří. Tvoří se z toho, co matka spořádá. A čím více mléka se tvoří, tím větší má matka HLAD a ŽÍZEŇ. Dále je třeba vysvětlit, že strava nesmí nadýmat – ať již kvůli možným poporodním zraněním matky či kvůli tomu, že novorozené dítě neumí prdět, a nadýmavé mléko mu způsobí bolení bříška (matce pak probdělou noc). Pokud nemocniční strava není dostatečná, jogurty k sváče nízkotučné a na pokoji není mikrovlnka pro ohřev svíčkové, kterou k vám propašovala tchýně, může se stát z poporodního stravování celkem dobrodružství.

Nahrané jsou potom ženy s nějakým omezením. Co dělají veganky nebo vegetariánky v českých porodnicích si raději nepředstavuji (jistě však dostanou nejednu dobře míněnou radu od bodrých sester, možná i hovězí nebo vepřovou infuzi). Někdy ale dietu naordinují přímo nutriční specialisté porodnice (já jsem například měla PĚTKU a musela jsem se o ní pravidelně hlásit, jinak jsem měla pořádný průšvih). PĚTKA spočívala v tom, že mi z diety 3P (dieta pro kojící matky) sebrali půlku věcí a ničím je nenahradily. Což je jako divné, protože kalorií má mít dieta č.5 stejně jako dieta 3, z které vychází dieta 3P. Zachránilo mě to, že jsem si o ní zpočátku neříkala a pak už jsem měla zásoby od návštěv.

Nicméně na jakékoliv mé další porody jsem již v tomto ohledu předem připravena (a doporučuji to všem). Zaprvé už vím, že nemám jíst zelí. Za druhé mám spolehlivou rodinu, která mě nenechá na holičkách. No a za třetí mi Hausmann pořídil chytrý telefon. Opravdu nechápu, proč bych si měla za těžký prachy přiobjednávat v nemocnici jejich nadstandardní jídlo (výběr z pěti jídel) od stejného kuchaře, co vaří standard (a podporovat nějakou kamarád-firmu), když existují vymoženosti jako DámeJídlo (a výběr z restaurací v celé Praze) nebo třeba iTesco (na jogurty a plínky)…

Pro všechny, které trápí stejný problém jako mě – už jsem se informovala a zákaznická podpora z DámeJídlo mi možnost objednat si přes jejich stránky do areálu porodnice potvrdila!!!

Zde celá odpověď na můj dotaz, zda mi jídlo dovezou i na oddělení do porodnice:

Zuzana Fichtlová (DameJidlo.cz)11. Zář 22:31Dobrý večer,neměl by to být problém :), buďto objednejte po internetu a nebo nám zavolejte na 840 111 666 kdyby jste se třeba nedostala na internet a něco určitě vymyslíme. Pouze do poznámky napište například patro a oddělení.Přeji hezký večer.

Tímto jsem připravena co se stravy týče. 

Dalším krokem mé předporodní přípravy bude absolvování semináře ASERTIVITA A VYJEDNÁVÁNÍ. A poté ještě připravím školení Hausmannovi – ne o tom, jak má dýchat, to ať si dělá podle sebe, ale o mnohem zásadnějších věcech, např. praktický adrenalinový kurz “Přežití s prvorozeným dítětem po dobu 72 hodin.”

 

You may also like...