Kam na výlet s dětmi – SOOS – bahenní sopky a slaniště

Dřevěné chodníčky mezi rákosím, bublající prameny, sůl vykrystalizovaná na bahnitém dně močálů – Národní přírodní rezervace SOOS je zcela unikátní podívaná.

Proběhněte se po dřevěném chodníčku!

Proběhněte se po dřevěném chodníčku!

See full screen

Na dně vyschlého slaného jezera byly vybudovány chodníčky, po kterých se nyní můžete projít i vy. Naše tři děti (2-5 let v době návštěvy) po těchto stezkách moc rády běhají. Areál je ale zajímavý pro všechny věkové kategorie.

Bahenní sopka

Bahenní sopka

Vyskytují se zde totiž bahenní sopky. Jedná se o pozůstatky vulkanické činnosti a odborně se jim říká mofety. Oxid uhličitý, který není horký, se dostává na povrch. Při průchodu bahnem a vodou dochází k tvorbě bublin; místo vypadá, jako když vře (což je ovšem jen klam, neboť plyn je studený).

Kromě bahenních sopek v oblasti vyvěrají i minerální prameny – Císařský pramen, Pramen Věra a Lužní Pramen.

Pramen

Pramen

Oxid uhličitý je těžší než vzduch, proto se drží při zemi. Hausmann samozřejmě musel do jednoho z bublajících pramenů strčit hlavu, ale nebyl to dobrý nápad; a už vůbec by to nebyl dobrý nápad, pokud byste s sebou neměli nikoho, kdo by vás z vody vytáhnul.

Sem strčil hlavu otec tří dětí - je normální?

Sem strčil hlavu otec tří dětí – je normální?

Naštěstí ani Hasumann, ani cizí chlapeček, který to po něm zopakoval, nedopadli nijak špatně. Pouze měli pocit, že jim někdo dal pěstí. Ano, Hausmann málem dostal pěstí skutečně, když cizí tatínek viděl, co jeho chlapečka naučil náš tatínek. Naštěstí jsme rychle zdrhli.

Vykrystalizovaná sůl

Vykrystalizovaná sůl

Vykrystalizovaná sůl

Vykrystalizovaná sůl

Vyskytuje se zde unikátní fauna a flóra typická pro slaniska – mokřady s vysokým obsahem solí v půdě. V létě soli krystalizují a tvoří zajímavé obrazce. A taky pěkně smrdí; asi jako sklad chemikálií – záleží na vás, zda vám tento puch imponuje nebo vadí. Pokud jste se třeba seznámili při fetování amoniaku, bude se vám tu líbit o to víc.

Vykrystalizovaná sůl

Vykrystalizovaná sůl

Vykrystalizovaná sůl

Vykrystalizovaná sůl

V areálu je malé parkoviště. Vlakem se sem dostanete z vlakové zastávky Nový Drahov.

Muzeum

Muzeum

Kromě procházky bublající přírodou jsou zde i muzejní sbírky a také vláček. Jedná se o důlní úzkorozchodný vláček Kateřina. Bohužel jízda trvá poměrně dlouho (bylo nám řečeno 40 minut) a v místě, kde se kříží trasa skrz přírodní rezervaci a koleje není zastávka. Osobně jsme tedy jízdu neabsolvovali, nicméně pokud máte v rodině malé i velké milovníky železnice, můžete jízdu vyzkoušet! Detailní informace o dráze naleznete na webu Českého svazu ochrany památek.

Vláček

Vláček

Součástí areálu je i obora a zookoutek – Stanice pro záchranu živočichů.

Obora

Obora

Pokud se vám bublající mofety líbí, v Česku existuje ještě pár míst, kam se na ně můžete podívat; Přírodní památek Milhostovské mofety nedaleko Mariánských Lázní a Hartoušovské Mofety severozápadně od Chebu.

Byli jste tam? Pochlubte se ve skupině o výletech nebo přímo na Facebooku našeho blogu. Také můžete odkazy na své tipy sdílet přímo ve veřejné mapě tipů na výlety:

See full screen

 

Fotogalerie

Zdroje

  1. Městské muzeum Františkovy Lázně. http://www.muzeum-frantiskovylazne.cz/cz/o-rezervaci (accessed Aug 10, 2018).
  2. 1911 Encyclopædia Britannica/Mofetta. https://en.wikisource.org/wiki/1911_Encyclop%C3%A6dia_Britannica/Mofetta (accessed Aug 10, 2018).
  3. Kamenné vrchy. https://www.kamennevrchy.cz/pamatky-a-zajimavosti/uzkorozchodna-draha-katerina/ (accessed Aug 10, 2018).
  4. Český svaz ochrany památek. http://www.csimc.cz/soos.php (accessed Aug 10, 2018).
  5. cz. https://en.mapy.cz/zakladni?x=12.5633593&y=50.0622004&z=10&q=mofety (accessed Aug 10, 2018).

You may also like...

Is Cardio Bad For Hard Penis|Keto Weight Loss Pills How To Use|Thick Dab Cartridge Oil With Low Thc