10 tipů – Karlův most a okolí s malými dětmi

Bojíte se vzít malé děti do centra Prahy, že zde pro ně nebude nic k vidění, že se budou nudit, že je historie a architektura ještě nezajímá? Zde najdete pár tipů, na co se s malými dětmi můžete zaměřit při návštěvě Karlova mostu.

Body jsou seřazeny ze směru od Křižovnického náměstí a najdete je též v přiložené mapce. Mimoto je samozřejmě možné dětem vyprávět věci z klasického průvodce, ukázat jim drzé racky, plující parníky a ostrahu mostu vyhánějící nelegálně žebrající občany.

#1 Karel čtvrtý na malé

Co to tam Karel dělá?

Co to tam Karel dělá?

Socha Karla IV. vypadá z určitého úhlu jako když Karel čurá. Já vím, že drží v ruce důležitou listinu, ale věřte, že tohle malé tajemství o močícím panovníkovi si děti zapamatují líp. Já taky. Sami zkuste ten správný úhel najít (jihovýchodní roh kostela sv. Františka z Assisi). Pokud máte chlapečka, který odmítá nočník, určitě ho sem vezměte! Karel je autorita!

#2 Visací zámky na zábradlí

Na zábradlí u řeky lidé přicvakávají stále nové a nové zámky, na korozi zábradlí nedbají a zamykají a zamykají. O tom, zda je to zábava duchaplná či nikoliv by se dalo jistě polemizovat. Malé děti atrakce v podobě stovek zámků neskutečně baví.

#3 Budovy, pod kterými teče voda

„Mami, z toho domu teče řeka!“ Možná vám to nepřipadá tak fascinující, ale pod některými domy opravdu teče voda. Dávejte ale pozor, aby nikdo nespadl ze zábradlí dolů, protože pro někoho je představa podplutí pod cizím barákem tak lákavá, že neváhá do vody skočit.

Skrz některé baráky teče voda

Skrz některé baráky teče voda

#4 Kanály na Karlově mostě

Kanál na Karlově mostě

Kanál na Karlově mostě

Možná jste si toho nikdy nevšimly, ale na Karlově mostě jsou k vidění kanály. Je to celkem logické; dešťová voda z mostu musí být odváděna. Bez kanálů by mohla být z mostu pěkná vodní atrakce. S dětmi vám kanály na mostě začnou připadat mnohem lepší zábava než sochy.

#5 Sochy, které jsou momentálně v opravě

Sochy jsou staré a občas musí být opraveny. Místo nich se instaluje něco mnohem, mnohem lepšího! DOMEČEK!

Domeček!

Domeček!

#6 Dětské hřiště pod Karlovým mostem

Na dohled od Karlova mostu se nachází dětské hřiště. Kromě dětí se zde houpají rozjívení turisté, takže děti stojí s otevřenou pusou koukají na francouzsky hovořící výrostky na houpačce. Ale nevadí. Z hřiště je výhled na řeku, na Karlův most a děti si zde mohou na chvilku pohrát.

#7 Povodně

Tudy taky tekla voda? Povodně jsou samozřejmě přírodní katastrofa. Představit si, že právě teď stojíte na místě, kde proudily hektolitry vody, je ale zajímavé nejen pro děti. V návaznosti na ukázku místa, kde byste při povodni byli potopeni, může navázat ukázka míst připravených pro stavbu protipovodňových zábran.

#8 Miminka z Žižkovské věže

Mimina ze Žižkovské věže se válí i v parku na kampu. Děti rády sahají (a olizují…) předměty, na které před nimi sáhlo tisíc jiných jedinců. Nejsem si úplně jistá, že miminka byla myšlena jako prolézačka, ale každopádně na ně každý leze a sahá.

Miminko na Kampě

Miminko na Kampě

#9 Lennonova zeď

„To se nedělá, malovat na zeď!“ Že ne? Doslova pár kroků od Karlova mostu se nachází Lennonova zeď, na kterou se malovat smí! Problém můžete mít jen v případě, že ji celou přetřete na bílo… Ale to se nepodařilo ani našim dětem, takže buďte v klidu!

#10 Bohemia Bagel Cafe

Na závěr procházky patří samozřejmě občerstvení. Nebudu tu doporučovat žádnou předraženou svíčkovou ani nudný hambáč z Mekáče. S dětmi si kupte bagely (jeden za dvacku) z pekárny podniku Bohemia Bagel přímo v Lázeňské ulici. Bagely si můžete k radosti personálu i ostatních hostů vzít s sebou a sníst na lavičce s výhledem na řeku.

Jak vidíte, Karlův most je plný podnětů. S dětmi na něj určitě stojí za to vyrazit, a to i s těmi malými. Raději však brzy ráno, což většině dětí nečiní problémy. Ostatně trasu je možné jít i obráceně a bagely si sníst k snídani na volné lavičce s romantickým výhledem na vodu. A co vy víte – možná i s koupáním…

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.