Přívoz Kazín – kam s dětmi na vyhlídkovou plavbu

Přívoz Kazín na Berounce

Přívoz Kazín na Berounce

Pro všechny milovníky plavby po vodě jakož i pro ty, co se chtějí jen dostat na druhou stranu řeky, zprovoznila společnost Pražské Benátky několik přívozů. Souhrnně se tyto přívozy nazývají „Pražské přívozy“ a převozní plavby (tzn. z jednoho břehu na druhý nejkratší cestou) jsou zahrnuty do Pražské integrované dopravy.

Vyhlídkové plavby po Berounce – zábava i pro větší rodiny

Mezi tyto přívozy patří také přívoz Kazín (otevřen v roce 2015, původně však prý v těchto místech fungoval již ve 12. století!) na řece Berounce. Kromě klasického pendlu jsou k dispozici i další služby; vyhlídkové i naučné plavby nebo dokonce soukromý pronájem převozní lodi Kazi. Loď má kapacitu 40 osob a je v provozu od června do září.

My jsme se s dětmi vydali na vyhlídkovou plavbu. Základní cena (rok 2018) jízdenky je 150 Kč, ale pozor! Snížené rodinné vstupné platí pro dva dospělé a až pět dětí (takže se množte, ať máte slevu!) – provozovatel myslí i na vícečlenné rodiny. Kočárky (i kola a psi) navíc jezdí zadarmo. Loď je chytře upravena tak, že prostřední lavička je kratší, aby vzniklo dostatečně velké místo pro kola i pro kočárek, návštěvníci tudíž nemusí mít obavy vydat se na přívoz s malými dětmi nebo s bicyklem.

Vyhlídková trasa přívozu

Zatímco k běžnému překonání řeky na trase přívozu Mokropsy-Kazín je v jízdním řádu vyhrazeno pět minut, vyhlídková plavba stejnou lodí trvá podstatně déle a překoná se delší trasa. Přístaviště Černošice je vzdáleno od Mokropes dvacet minut, přístaviště Pláž půl hodiny. V přístavišti Lipence se zastavuje pouze při cestě z Černošic zpět do Mokropsů, nicméně pokud v Lipencích vystoupíte např. kvůli obědu, pohodlně dojdete pěšky k přístavišti Kazín, kde se staví častěji, a můžete se zde znovu nalodit.

Kde tedy vyhlídkovou trasu začít?

Nalodit na přívoz se dá v každém z pěti přístavišť. Od nádraží Černošice se dá pěšky dojít ke stejnojmennému přístavišti, od nádraží Černošice-Mokropsy zase k přístavišti Mokropsy. Loď pluje podle pravidelného jízdního řádu a jízdenka platí po celý den (je potřeba si vyžádat u převozníka identifikační pásku na ruku). Na první pohled se zdá jízdní řád poněkud komplikovaný, ale v kombinaci s mapku se dá zorientovat, jak celá legrace funguje.

Zatímco mladším dětem bohatě stačí vyhlídková plavba jako celodenní zábava, pro starší nemusí k patřičnému unavení postačovat; může ale fungovat jako doplňková akce k náročnějšímu výletu. Na stánkách přívozu Kazi naleznete pár tipů na výlety po okolí (http://www.privozkazin.cz/turistika/). Přívoz se nachází v pro cyklisty velmi populární oblasti, přímo se tedy nabízí naplánovat si výlet na kole právě přes něj. Také na nejznámější český hrad Karlštejn nemusíte jet přímo, ale kousek se popovézt lodí. Možná Vám ale k vyhlídkové plavbě bude stačit jen procházka krásnou přírodou.

Nejen pro děti, ale i pro cizince

Řešíte-li právě otázku, kam vzít zahraničního turistu, plavba po Berounce pro něj může být zajímavou volbou. Ať už je to kamarád z Erasmu nebo vážený zákazník vaší firmy, plavba berounskou přírodou může být zajímavou alternativou k běžnému programu turisty v Česku. Z hlavního města je tato atrakce vzdálena coby kamenem dohodil. Odpočinete si zde od přeplněných pražských památek, ukážete cizinci český fenomén sjíždění řek (neboť nějakou tu loďku jistě potkáte), vysvětlíte mu, proč mají lidé tak rádi ty dřevěné chatky na břehu, a když s vámi po projížďce nebude chtít na houby, pivo za mimopražské ceny jistě uvítá. Můžete si také vyprávět, jak Karel IV. plavil po řece Berounce materiál pro stavbu Karlova mostu.

Co je v okolí vidět?

Vzhledem k tomu, že jsme se na plavbu vydali s malými dětmi, zajímalo nás prostě VŠECHNO. Kde má loď motor, jak se řídí, aby přistála tam, kde má, že se ve vodě dělají bublinky, když je rozrážena lodí, že kolem nás plují kachny a labutě (bacha na ně!), že pan kapitán nám dá razítko na ruku i do notýsku, že rybáři na břehu asi nic nechytili, kdy tu byly povodně a kolik chat odnesly, a že se dá na lidi v chatkách řvát „Ahoj!“, a oni radostně odpovídají.

Pluje se kolem pozůstatků legendárního hradu Kazín, kde měla dle pověsti sídlo Krokova dcera Kazi – historikové však tuto skutečnost nepotvrdili. S dětmi (a nejen s nimi) je i tak možno zabrousit do slovanských pověstí. Z řeky je vidět skalní ostroh Kazín s lesním porostem na vrcholu.

Kromě nádherné přírody se zde nachází i chatové osady, některé opravdu zajímavé svým uspořádáním (doslova chatka na chatce).

Občerstvení v okolí

Oběd v hospodě

Oběd v hospodě

Jak již bylo řečeno, z vyhlídkové plavby si můžete odskočit např. na oběd. Ostatně v jízdním řádu je i polední pauza pro převozníka. V okolí přívozu se nachází vícero občerstvení a restaurací. My jsme zavítali do restaurace U Kubíčků přímo na zastávce „Lipence“. Tato restaurace potěší dětským hřištěm s trampolínou a pískovištěm, což nám, rodičům (ale i ostatním hostům), umožnilo se relativně v klidu najíst.

Pokud hledáte něco slavnějšího, můžete se vydat do restaurace Tornádo – ta si zahrála ve filmu Pupendo a disponuje kromě několika druh piv, dlouhou historií i dětským koutkem. Je dobré vědět, že se zde konají country akce, ať už je chcete navštívit nebo se jim vyhnout.

Na závěr koupání – přístaviště pláž

Velké lákadlo celého výletu na vyhlídkovou plavbu je koupání v řece. U přístaviště Pláž se skutečně nachází kamínková pláž. Řeka zde není příliš hluboká a děti se mohou výborně zabavit stavěním vodních děl z kamenů.

Nám se den u Berounky opravdu vydařil, děti se neutopily, Hausmann si dal pivo a všichni jsme se projeli přívozem i vlakem.

Tento článek byl napsán v rámci spolupráce se společností Pražské Benátky. 

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.