Knížka pro děti: Myslí ptáci na legraci?
V haldě dětské literatury dostupné na trhu se kupodivu poměrně těžko hledají současné knížky, které by za něco stály. Knížky, které by mě jako rodiče nepřiváděly k zuřivosti, extrémně mě nenudily, nebyly jen krkolomným překladem (ať žije Google Translator) a připadaly by mi alespoň trochu fajn, se přede mnou ukrývají (jakože když to čtete po sto padesáté, tak všechno omrzí, ale někdy nevěřím svým očím už napoprvé).
Porovnat ceny >>
Patří mez nejkrásnější knihy?
Dětskou knihu říkanek „Myslí ptáci na legraci?“z nakladatelství Grada (2014) od současné autorky Zuzany Pospíšilové dostal k narozeninám Hausmann. Cílem bylo nahradit nevhodné portfolio tatínkových básní něčím neškodným. Ale jak se říká; starého psa novým kouskům nenaučíš…
Obrázková knížka plná zvířátek
Alespoň nám doma přibyla zajímavá knížka pro potomky. Je potřeba si uvědomit, že děti – mnohem více než dospělí – hodnotí knihu i podle obrázků. Poměrně zdařilé kresby zvířat od Cecílie Černochové nepůsobí odfláknutě a pěkně doplňují prezentované říkanky. Zvířátka se na nich dají dokonce poznat, i když některá jsou doplněna o netradiční rekvizity, např. činku, brož nebo špunty do uší (ty má tedy paní učitelka).
Knihy pro malé i větší děti
Vzhledem k množství kreseb je možné číst (a prohlížet) si knížku s věkově rozdílnými dětmi. S mladším se dají rozpoznávat obrázky, zatímco se starším pak debatovat nad významem jednotlivých veršů – zda jsou hroši tlusťoši nebo jestli rejnok svítí, případně zda chodí supi do hospody.
Některé příběhy jsou na dětskou knížku vyloženě odvážné – myslím, že nejeden rodič trochu již unavený z věčného opakování dětských říkaček ocení např. verše: „Vrať mi můj stroj, hloupý ptáku, než dostaneš do zobáku, ty protivný sýkoráku!“ Moje oblíbená je o huse v autobuse, co si stěžovala a mektala a pak klukovi nutila sádlo.
Příběhy ze života
Část příběhů je vyloženě ze života – o žábě, co chtěla po žabákovi, aby dělal díry do rybníka, a on tím zničil rybník, má dvě interpretace – záleží, zda básničku čte dítě s matkou nebo s otcem. Zatímco dle otce žába prudička nejprve otravuje s nějakým úkolem a následně není spokojená (jako vždy), dle matky líný žabák vše podělá (jako vždy).
Knížka se mi líbí, děti si ji rády prohlížejí i čtou. Bylo by pouze fajn, kdyby básničky byly za sebou poskládány tak, aby navazovaly na dvojlistu. Osobně bych uvítala knihu i jako leporelo pro nejmenší – případně výběr z knihy.
Za mě si kniha určitě zaslouží své místo v knihovničce. Znáte nějakou jinou knihu pro děti od současného autora, která stojí za to?
Nejnovější komentáře