Pokusy s dětmi – mikroskopie – hydrofobní povrch listu – lotosový efekt
Hledáte-li, co s dětmi pozorovat pod mikroskopem – ať už doma nebo na zájmovém kroužku, vyrazte s nimi do přírody a utrhněte si list rostliny, která na svých listech zanechává kulovité kapky. Jedná se např. o kapustu, jitrocel nebo lichořeřišnici.
Proč se zajímat o listy, na kterých se tvoří kulovité kapky?
Ptáte se proč? Listy, na kterých vznikají kapky kulovitého tvaru, mají zajímavou strukturu. Na listech se nacházejí drobné, pouhým okem neviditelné výběžky.
A právě morfologie listu s tvorbou kulovitých kapek souvisí. List je tzv. hydrofobní – odpuzuje vodu a nedovolí jí, aby smočila jeho povrch. Kombinace povrchové struktury listu a chemického složení vosků na povrchu listu vede k tomu, že se na povrchu tvoří kulovité kapičky – jak se voda snaží se listu vůbec nedotknout.
K čemu jsou kulaté kapky na listu dobré? K samočištění!
K čemu je to dobré? K samočištění. Nejprve byl tento jev pozorován na rostlinách lotosu – velké zelené listy rostliny žijící v bahnitém prostředí zůstávají vždy čisté. Jak je to možné? Na rostlince jsou již zmíněné drobné výběžky, díky kterým na listech neulpívá voda. Naopak, tvoří se velké kapky a snaží se co nejrychleji zmizet. A s sebou berou vše, co jim stojí v cestě – drobná zrnka písku, bahna a usazenin. Říká se tomu lotosový efekt.
Lidé si v přírodě vzali příklad!
Tento systém je tak geniální, že se ho lidé pokoušejí napodobit – vytvářejí tak samočistící povrchy.
A co víc – pokud vytvoříte superhydrofobní povrch na omítce domů, případně na chodníku, a někdo vám bude chtít váš domov očůrat… jeho čůránky se odrazí zpět na jeho nohy!
Pokus pro děti s mikroskopem: Pozorování listu lichořeřišnice – lotosový efekt
V tomto pokusu se pomocí jednoduchého mikroskopu podíváme na strukturu listu lichořeřišnice. Struktura je spoluzodpovědná za to, že se na povrchu listu tvoří kulovité kapky, které rostlinu čistí. Jak čištění funguje je pod mikroskopem také možné sledovat.
Potřeby
- Mikroskop (námi zvolený – USB mikroskop z ČÍNY, údajné zvětšení 1000x)
- List lichořeřišnice (příp. jiné rostliny s podobnými vlastnostmi – vyberte list, na kterém se tvoří velké kulaté kapky)
- Voda + kapátko nebo brčko
- Tužka + ořezávátko
Postup a výsledné obrázky
1. Pozorování struktury listu lichořeřišnice
Čerstvě utržený list se nemusí nijak zvlášť upravovat a může se pozorovat tak jak je. Na povrchu jsou vidět drobné světlé čárky, které představují hledanou strukturu.
Pro lepší pozorování je možné udělat listem rostliny řez a pozorovat drobné výběžky.
Zajímavé také je kápnout přímo do pozorované oblasti kapku vodu. Kapka drží krásně kulovitý tvar a list nesmáčí.
2. Pozorování samočistícího efektu
Pro pozorování samočistícího efektu položte pod mikroskop list a na tento list nastrouhejte trochu tuhy od tužky. Pomocí brčka kápněte vedle tuhy vodu. Do vzniklé kapky foukněte tak, aby přes nastrouhanou tuhu přejela.
Můžete buď nasnímat fotografii před a po přejetí kapkou.
Nebo můžete celou akci zaznamenat na kameru.
Závěr
Obyčejným čínským USB mikroskopem se zvětšením 1000 x lze pozorovat strukturu na povrchu listu.
Při přejetí kapky vody přes špínu na listu dojde k nalepení špíny na kapku vody:
Omlouvám se všem za absenci měřítka, nicméně tento mikroskop není nijak nakalibrovaný – jedná se čistě o pokus s dětmi.
O vaše pokusy pro děti se s námi můžete podílet ve skupině o pokusech nebo přímo na fanouškovské stránce našeho blogu.
Nejnovější komentáře