Naše dovolená u moře v Polsku – Balt s dětmi
V roce 2019 jsme se s našimi třemi dětmi vydali na letní dovolenou k moři do Polska. Baltské moře je pro nás nejbližší, navíc u něj nebývá takové vedro.
Den 1: přes Glóbus až do Německa
Vyjeli jsme před polednem z Prahy směrem na sever. Oběd jsme si naplánovali v Ústí nad Labem v OC Glóbus. Dále jsme využili síť kvalitních německých dálnic a pokračovali okolo Berlína.
V obci Königswusterhausen jsme si udělali první zastávku. Nasvačili jsme se u jezera Krimnicksee, děti se porýpaly ve vodě, a poté jsme vyrazili na poslední úsek.
V Eberswalde jsme doplnili zásoby potravin. Měli jsme tu naplánovanou i procházku, ale nakonec již bylo pozdě.
Ubytování jsme měli předem zajištěno přes booking v pivovaru Choriner přes booking v Golzowě. Zde nás mile překvapil majitel několika šlapacími autíčky, která děti zabavila na celý večer.
Den 2: Jezioro Szmaragdowe a Štětínský záliv
Abychom se dostali do Polska, čekala nás druhý den další cesta autem. Rozdíl mezi polskými a německými dálnicemi je znatelný. V Polsku ovšem budují jako o život, možná tedy již za pár let bude výjezd z chalupy přímo na dálnici nebo přechod přes dálnici hlubokou minulostí.
Povinnou zastávku jsme dali ve Štětíně. Nejprve jsme obešli Jezioro Szmaragdowe, pokochali jsme se výhledem na záliv, respektive na vzrostlé stromy, poté jsme sjeli do města k zálivu.
Přes ne úplně letní počasí jsme si zaplatili vstup na pláž a užívali si letní radovánky. Výhoda patnácti stupňů v létě je, že vás na pláži nikdo neobtěžuje.
Tip dne: Nenechte se odradit deštěm ani větrem! Moře je mokré tak jako tak!
Večer jsme se přesunuli do ubytování Dom Gościnny Marzena,Międzyzdroje.
Den 3: Park Miniatur,
Oceanarium Międzyzdroje
Protože nám počasí nepřálo, rozhodli jsme se další den naší dovolené nestrávit na pláži. Na kraji letoviska se nachází Park Miniatur. Cesta k němu vede okolo benzínky, ne příliš krásnou krajinou.
V Parku Miniatur jsme si prohlédli stavby z okolí Baltu; z Litvy, Ruska, Polska, Švédska i Německa. Poláci také hrdě prezentují americkou vojenskou základnu.
Dětem se samozřejmě líbily vlaky a dětský koutek.
K moři jsme se vydali jinudy, než zbytek davu; skrz les. Podél trati za Parkem Miniatur je cesta, která se následně stáčí doprava a vede až k pobřeží. Ač letovisko je přeplněné turisty, v lese nikdo nebyl. Šli jsme na borůvky, ostružiny, maliny i brusinky.
Tip: Zkuste si najít cestu mimo hlavní turistickou oblast!
Příroda byla krásná, ale buďme otevření, je tu poměrně dost odpadků a výkalů. Město na Facebooku hrdě prezentuje umístění veřejných toalet; 3 toitoiky bohužel nemají dostatečnou kapacitu.
Tip: Přidejte se do místních Facebookových skupin. Budete mít z první ruky, jaký k vám mají místní jako k turistům vztah.
Ve Facebookových skupinách můžete i hledat ubytování.
Před obědem jsme došli k moři. Foukalo a bylo asi 15 stupňů (plus patnáct, ne minus). Přesto jsme se vykoupali. Baltské moře je bohužel s počasím nevyzpytatelné.
Krásná procházka s dětmi i bez dětí je po molu, které vede daleko do moře.
Po obědě v místním bufetu, kde si člověk nabere, co chce, a platí 4 zlotý za 100 g, jsme navštívili místní akvárko. Protože se na to často ptáte; bufetů tam je víc, navíc vzhledem k organickému rozvoji nemusí být naše informace z roku 2019 aktuální, ale byli jsme v Kuchnia Polska (po rozkliknutí se vám ukáže místo na Mapy.cz).
Tip: V bufetech na váhu mohou děti ochutnat více jídel, vybrat si, případně se dá dokoupit jen to, co je dobré. Vyhnete se tak scénám, co všechno jste koupili špatně.
Návštěva Oceanaria Międzyzdroje nás vyšla dráž než celodenní vstupné do německého dinoparku. Ano, rybky se dětem líbily, ale žádná extra expozice místní fauny se nekonala.
Odpoledne nás sprdnul plavčík, že při červené vlajce se nekoupe. Hausmann smlouval, diskutoval, hádal se, dělal blbýho, ale žádná taktika na plavčíka neplatila.
Prozradili jsme tedy dětem, co to jsou gofry, a naládovali se vaflemi.
Večer jsme se ještě vydali na průzkum místního lesa, abychom nemuseli chodit k moři po hlavní silnici, jako ostatních jeden a půl milionu turistů.
Den 4: Zavírací den a vojenská základna
Čtvrtý den dovolené stále ještě foukal vítr, poprchávalo a téměř mrzlo. Chtěli jsme se podívat na zubry, ale v pondělí je zavírací den, což jsme zjistili až poté, co jsme dětem naslibovali stádo zubrů a dotáhli je dost zpruzelé skrz národní park k branám ohrady.
Tip: Zkontrolujte si, kdy je zavírací den.
Vydali jsme se ještě k polorozpadlé bývalé vojenské základně. Bunkry a věže děti nadchly o poznání více.
Odpoledne jsme sešli k moři. Děti se s nadšením povrtaly v písku, a naše doporučení, že se nemají svlékat, že na koupání je zima, si vyložily po svém. Vykoupaly se v mikinách. Plavčík trik prohlédl a opět nám důrazně vysvětlil, že červená vlajka znamená ZÁKAZ KOUPÁNÍ.
K večeři jsme si dali zapiekanky gigantické velikosti.
Den 5: V3, zmrzka, Grodzisko w Lubinie
Blízko Miedzyzdrojů vybudovali Němci během 2.světové války cvičné odpaliště raket V3. Jeli jsme tam autem, ale viděli jsme výletní turistické vláčky mířící okolo až do Lubinu. V Lubinu jsme zaparkovali u kostela, i když oficiální parkoviště je ještě 200 m za ním.
Ze zdejšího hradiště je nádherný výhled na záliv. No a taky tu prodávají kafe a zmrzku…
V zálivu se dá vykoupat, ale v místě, kam jsme sešli my, bylo pobřeží zaneseno odpadky – včetně rozbitého skla – že jsme koupání nechali až k moři, a v Lubinu si užili jen na hřišti.
K moři jsme se dnes z našeho ubytování vydali opět nadivoko přes les. Nejsou zde značeny cesty, ale vede jich tu dost; Poláci zde sbírají borůvky na wafle a palačinky pro turisty. Borůvek je tu plný les.
Šli jsme mimo hlídnou pláž. Mělo to trochu nevýhodu, že nám tu psi očůrali náš hrad z písku, ale zase vám můžeme doporučit, kam jet k moři se psem; do Polska.
Tip: Nebojte se jít v Miedzyzdrojích do lesa na borůvky. Je jich tu habaděj!
Den 6: Zákaz koupání
K moři se prý jezdí proto, aby se člověk válel právě u toho u moře. Dnes jsme se tedy překonali a vydali se na celý den na pláž. Vzali jsme to naší oblíbenou antizkratkou přes les, snědli kilo borůvek (pokud sem pojedete, a gofry s jagodami už nebodou, tak sorry jako…) a konečně si užívali plážování.
Byly bezva vlny, kluci se odmítli koupat, protože kde jinde si sakra můžou stavět hrady z písku?
Oběd jsme si opět dali v bistru, kde se platí za 100 g, protože zde dětem můžete dopřát hranolky (každému třeba tři), ale zároveň jim podstrčit i něco jiného?
Tip: S dětmi vybírejte bufety s obědem na váhu.
A na odpoledne jsme se fakt vybavili. Koupili jsme si plážovou zábranu na pláž, děti se servaly, kdo ji ponese, pak ji zahodily. Zjistili jsme, že je zákaz koupání, který se dodržuje jen u věže plavčíků.
Zákaz koupání je samozřejmě vážná věc. Naše děti ho také ctily. Na rozdíl od některých otrlých Poláků. Ti ignorovali pískání i megafon, a z vody nevylezli. Kdo vylez, dostal jebačku. Myslíte, že plavčíci vlezou na člun a dotyčného vytáhnou? Ani prd.
Den 7: Vikingové, Wrzosowo
Přesunuli jsme se na místo našeho druhého ubytování Agroturystyka Pod Kogutem – Wrzosowo . Vzali jsme to přes Wolin a zdejší Vikingský přístav. Chlapci si vyrobili skvělé plstěné korále, aby měla maminka co nosit po kapsách. Navíc je tak úplně nevyráběli chlapci, ale, jak už to v podobných situacích bývá, tatínek…
Tip: Ve Wolinu navštivte Vikingský přístav. Děti se tu mohou mečovat a rodiče jim mohou vyrobit korále.
Následovala zastávka u zálivu. Zde se Hausmannovi nepozdávalo množství střepů u vody, tak se ani nevykoupal. Jen jestli to ale nebylo tím, že v zálivu nebyl plavčík, před kterým by mohl utíkat! Navíc bylo teplo a nefoukalo, takže nůďo.
Ještě jsme se zastavili ve městečku Kamien Pomorski. Zde se chlapcům velmi líbil přístav; očumování lodí vydalo snad na hodinu. Také jsme zavítali na dětské hřiště. Zde měli katapultovací houpačku, kluci si nabili kokosy, a zase jsme jeli dál.
Naše nové ubytování ve městečku Wrzosowo je dál od moře, zato si tu člověk nepřipadá, jako kdyby spal v Hornabchu v odděleni zahradních domků. Máme koupelnu, kuchyň, obývák, 2 pokoje a k dispozici obrovské dětské hřiště.
Pláž v zálivu je vzdálená 400 m. Děti byly nadšeny z řas, které po sobě házely…
Den 8: Pozdní snídaně a pirátská loď
Záliv poskytuje útočiště řadě živočichů. Zejména pak ptactvu. Toto ptactvo projevuje svou radost ze života radostným zpěvem. Od čtyř od rána.
Snídaně je v 9. Kdo má děti, pochopí. 9 minus 4 je 5. Pět hodin mezi budíčkem a snídaní je poměrně dost.
Nicméně snídaně je boží. Nejlepší na ní je, že naše děti již nejsou batolata, a vykazují už jistou dávku samostatnosti v sebeobsluze jídlem.
Po snídani jsme autem vyjeli do Dziwnowa. Kdybyste tu byli, pamatujte si, že se dá jet i busem nebo na kole.
Tip: Půjčte si kolo a k pobřeží dojeďte na něm!
V Dziwnově mají parkovací automat pouze na mince.
Užili jsme si dopoledne na pláži, k obědu si dali rybu v hospodě a odpoledne jsme se zase váleli na pláži.
U moře se dětem nejvíc líbí chlápek, co prodává kukuřici a řve: „kukuryca“. Jako myslela jsem si, že top budou vlny nebo písek, ale je to tenhle maník.
Navečer jsme si zaplatili výlet na pirátské lodi; nabastlená dřevěná kajuta na kovové lodi děti i Hausmanna nadchla. Nikdo se nepoblil.
Den 9: A další poflakování u moře
V Dziwnowě ústí řeka Dziwna. Dnes jsme se koupali blíž jejímu ústí, abychom viděli vyjíždějící lodě. Ty jsme viděli až moc zblízka. Několik vodních skútrů se málem střetlo s našim nafukovacím člunem ve tvaru latadla, když vjížděly na pláž, aby zaparkovaly přímo na nádvoří našeho pískového hradu. Na SAFETY FIRST si polští bratři hrají jen někdy.
Odpoledne jsme proto změnili pláž za hlídanou; to nám byl najednou ratownik v loďce, který veslem statečně odháněl motorizovanou konkurenci, dobrý! Neměl ani čas vytahovat červenou vlajku, přestože byly pěkné vlny.
V Dziwnowě je také bufet s jídlem na váhu; v ulici Osiedle Ribackie – nicméně vzhledem k raketovému rozvoji může být již příští rok vše jinak… stejně tak s parkováním, které je u řeky zdarma, jinak za peníze – pouze drobné. Pláže u řeky také disponují záchody zdarma; ne, že bychom nechtěli platit, ale všechny naše drobné sežral automat na parkování…
Den 10: Zkameněliny přímo na pláži
Z Wrzosowa, kde jsme byli ubytováni, vede k moři pěkná polní cesta. Cesta je lemována stromy, a je na ní v rámci možností stín.
Pláž pod útesem Klif w Dziwnówku je jedna z nejzábavnějších, na jakých jsme byli. Objevili se tu nějaké medúzy, pláž je sice písčitá, ale s nánosem kamínků při vstupu do moře. Měli jsme s sebou mikroskop, proto jsme mohli pozorovat zkameněliny, které se tu na mnohých oblázcích vyskytují (mají v průměru cca 5 cm).
Tip: Na pláž si vezměte zvětšovací lupu na mobil.
Den 11: Park Wieloryba
Protože počasí se trochu zhoršilo, a celý den na pláži by asi nebyl úplně ono, dali jsme si návštěvu jedné narychlo postavené atrakce pro turisty, kam jsme dojeli autem: Park Wieloryba. Stojí to za to? Posuďte sami:
Den 12: Dinosauři
Protože dinosauři jsou tak trochu naše vášeň, a dinoparky cíleně objíždíme, nemohli jsme si nechat ujít ani Bałtycki Park Dinozaurów přímo ve Wrzosowu.
Kromě dinosaurů jsme zakoupili skvělou a výhodnou neomezenou vstupenku na atrakce, takže jsme z místního lunaparku vytěžili dvě stě procent. Čekat, až se vaše dítě podesáté sveze na mašince je TOP.
Žádný extra koncept nečekejte. Dětem se v parku samozřejmě líbilo, ale byl to náš již několikátý polský lunapark… Rychle postavit, rychle pobavit…
A na závěr…
Na závěr jsme si opět dopřáli gofry a vydali se zase přes Německo.
Polsko je krásná země, i když turistické oblasti se rozvíjí poněkud nekontrolovaně. Nebojte se procházek mimo hlavní turistické třídy, ani špatného počasí. Poláci jsou obchodníci, všude pro vás vybudovali mnoho lunaparků a atrakcí. Na pobřeží můžete při troše štěstí kromě tradičních plážových aktivit zkoumat malé zkameněliny,
Tip na závěr: polština je češtině hodně podobná. Neomezujte se na české blogy, sledujte i ty polské. Je jich opravdu hodně!
Co se týče ubytování, již brzy doplníme místa, kde jsme bydleli, na naši stránku:
Proto sledujte náš Facebook!
Svoje tipy na dovolenou (nejen) v Polsku můžete sdílet u nás ve skupině o dovelených s dětmi nebo přímo do veřejné mapy:
Pokud máte tip na ubytování, přidejte ho do naší mapy s tipy na dovolenou s dětmi:
Nejnovější komentáře