Kam na výlet v Polsku? Na Szczeliniec Wielki!
Jeden velký pískovcový lunapark; to je Szczeliniec Wielki, česky Velká Hejšovina, nejznámější místo v Parku Narodowem Gór Stołowych. A také s 919 m.n.m. nejvyšší hor Stolových hor. Jedná se o pískovcový útvar, jehož dominantou je 12 metrů vysoká skála zvaná Fotel Pradziada. Na západ o Velké Hejšoviny se nachází Malá Hejšovina (Szczeliniec Mały).
Jak se na Sceliniec dostat
Zaparkovali jsme v Karłowě, kam ale též jezdí autobus z Náchoda. Jak už to u podobných turistických atrakcí bývá, je lepší si přivstat a vyrazit dřív, než průměrný turista dopije svou ranní kávu (pozor ale, vstup do placené časti je časově omezen).
Má cenu jít do skal s dětmi?
Jak již čtenáři našeho blogu vědí, není naším velkým koníčkem mačkat se na nejznámějších turistických atrakcích s miliardou spoluobčanů. Vyplatí se tedy jít do známých skal s dětmi? Naše tři chlapečky (toho času 4-8 let) skály hodně bavily. I když cestou nahoru po kamenných schodech jsme si vyslechli od části výpravy pár připomínek o pitomém výletu, většina se na cestu vydala s vervou a rychlostí kamzíka. Ona totiž cesta není ve skalách rovná, na mnohých místech jsou dřevěné chodníčky, různé průlezy skálou a vyhlídky.
Některé cestičky jsou dokonce tak úzké, že dospělý jedinec se musí skrčit, a větší nadváha může způsobit nepříjemné chvilky mezi balvany.
Cesta je plná různých vyhlídek, kde slabší povahy s bujnějšími ratolestmi mohou mít nervy lehce na pochodu. Děti je opravdu potřeba hlídat, aby nikam nespadly. Zábradlí je sice natřeno, opraveno, ale samozřejmě se dá velmi lehce přelézt… Z hlediska bezpečnosti je rozhodně lepší jít do skal, když je sucho.
Nejnavštěvovanější vyhlídka je u chaty PTTK. Zde někteří turisté odhazují pro štěstí peníze, jiní roušky a vajgly. Pro milovníky cetek je tu ráj v podobě suvenýrů. Včas dětem vysvětlete, že nebudete kupovat sedm gumových ještěrek, radím vám dobře…
Možná též není od věci si připomenout, že v Polsku se na hlavních turistických trasách platí za vstup. Není tomu jinak ani zde. Psi musejí být na vodítku a s náhubkem.
S dětmi je velmi zábavné hádat, čemu se skalní útvary podobají. Některé skály mají názvy podle toho, co připomínají. Protože jsou nápisy v několika jazycích, můžete si tu procvičit svou polštinu.
Zábava zajištěna
Dole pod skalami vyrostl pravý polský lunapark. Najíte se zde za polské ceny, které se příliš neliší od českých.
Pokud máte doma málo krámů, můžete zde dokoupit libovolné množství plyšáků, magnetků a zaručeně regionálního medu.
Zapiekanka a gofry
My jsme si zašli na Zapiekanku (bageta zapečená se sýrem, kečupem a další náplní), děti ovšem daly přednost pravé italske pizze z pece.
Meče, luky i kuše jsme odmítli koupit, což vyústilo v mírné nedorozumění, ale mají je tu ve velkém – pokud se nebojíte, že se vaše děti postřílí (nebo že uloví sousedova psa), můžete si zde nakoupit celou střeleckou výbavu.
Dinopark pod Szczelincem
V turistické zóně najdete též menší dinopark, o kterém jsme napsali krátký samostatný příspěvek.
Kam jezdíte do Polska vy?
Kam jezdíte s dětmi v Polsku vy? Pochlubte se v naší skupině Polsko s dětmi, skupině Kam s dětmi na výlet, dovolenou a za zábavou nebo přímo ve veřejné mapce:
Nejnovější komentáře