LED žárovky

Na podzim roku 2014 (přes 2 roky poté, co byly v Česku zakázány všechny klasické žárovky) přišel den, kdy jsem se rozhodl v naší domácnosti nahradit klasické žárovky rozumnou alternativou, tedy LED žárovkami. Dříve LED žárovky málo svítily a byly příliš drahé (ještě před dvěma lety existovaly max. alternativy 75W klasické žárovky a stály cca 1000Kč/kus a návratnost investice byla vyšší než 2 roky, což je záruční doba) a kompaktní zářivky rozumnou alternativou nebyly, protože

  • Se rozsvítí až za 2 sekundy po zapnutí
  • Na 60% světelného toku se dostanou za 40 sekund (!!!)
  • Obsahují rtuť ve formě par (!!!!!)

Nazývat kompaktní zářivky alternativou klasických žárovek mi přijde jako drzost – asi jako dostat v cukrárně ke kafi ještě facku, nebo nabízet větrák na záchod, který nemá vrtulku, ale jen mikrofonek, který dělá hůůů.

LED žárovky dnes stojí 200-300Kč a při čtyřhodinovém svícení denně se investice vrátí asi za rok. Při výrazně kratším svícení se ale vyplatí klasická žárovka. Klasické žárovky tedy i nadále zůstávají výhodné v různých kumbálech a sklepech, kde se rozsvěcí několikrát do roka na 10 minut.

Pro úspěšný nákup LED žárovek je třeba si uvědomit, jestli chci stejnou barvu světla, jakou měly klasické žárovky (já rozhodně ano) a potom je třeba koupit takovou, která má teplotu světla 2700K. Vše co má vyšší teplotu světla je studenější světlo (typicky klasické zářivky). Co má nižší teplotu, je teplejší světlo, např. sodíkové výbojky (typicky pouliční osvětlení). I 3000K mi přijde jako příliš studené světlo a já ani Hausfrau jsme takovou LED žárovku do obýváku nechtěli a v předsíni ji teda skousnem…

Překotný vývoj LED osvětlení nicméně přinesl 2 skutečnosti, které jsou v rozporu se selským rozumem. Zaprvé lustry se závitem GU10 a nedostupnost nebodových LED žárovek se závitem GU10. Výsledkem jsou obýváky s bodovým osvětlením (úhel vyzařování 35-125°), kde máte osvětlena 3 místa (nebo podle toho, kolik je v lustru žárovek) a ve zbytku místnosti je přítmí. A zadruhé matné LED žárovky se závitem E27, tedy tím nejběžnějším závitem, který měly i klasické žárovky, jenže ty byly většinou čiré, zatímco lampy často mají jako dekorativní prvek matné sklo, které se změnou žárovek ale zůstává matné. Takže na jednu stranu šetřím elektřinu LED žárovkou, na druhou stranu si světlo tlumím matným krytem LED žárovky a ještě matným krytem lampy. Jdou sehnat i čiré „nostalgické“ LED žárovky, ale bývají výrazně dražší, nebo LED žárovky typu kukuřice, ale z mých zkušeností ty čínské, které jsou zatím jediné k dostání, nemají 2700K světlo, které deklarují, ale chladnější. Takže zbývají běžně dostupně LED žárovky za běžnou cenu, a ty jsou jen matné. To si mám jako do lampy dát matnou žárovku a přes ni ještě matné sklo?

Pro někoho možná nevkusné, ale zcela v souladu se zdravým selským rozumem

Pro někoho možná nevkusné, ale zcela v souladu se zdravým selským rozumem

PS: pěkná LED kukuřice do předsíně, ale má víc než 2700K

You may also like...