Neuvěřitelný příběh o obrovské hrušce – co číst dohromady dětem různého věku

Velká kniha o obrovské hrušce je příběh od dánského autora Jakoba Martyna Strida. Severské autory jsme si v poslední době hodně oblíbili; možná je to proto, že dokážou překonat nastavená pravidla a společenská očekávání, co se knihy týče. Jejich fantazie je velká, dokážou svět vidět dětskýma očima. Také neobsahují tolik stereotypů o mužích, co neumějí vařit, a ženách, co jsou uječené pipky.

Velká kniha o obrovské hrušce

Velká kniha o obrovské hrušce

Na druhou stranu jsou zde různým postavám přiřazeny trochu stereotypně značky aut. Nafoukaný místostarosta jezdí například Audinou.

Ve Velké knize o obrovské hrušce se skupina přátel vydá, trochu nedobrovolně, na námořní výpravu. Neplují však v lodi, nýbrž v obrovské vydlabané hrušce. Cestou musí překonat řadu nástrah, aby se na konci dostali k Tajemnému ostrovu, který vlastně vůbec není ostrovem, ale plavidlem, na kterém se pěstují hrušky. Mega hrušky.

Jo, a víte, co je zajímavé? Negativní postava na konci knihy neskončí v pekle, ale otevře si vlastní podnikání; stane se z ní zemědělec.

V příběhu o obrovské hrušce jsem se nasmála spolu s dětmi. Tedy samozřejmě poprvé. Trochu i podruhé. Podesáté jsem je s knihou poslala za tatínkem. Po týdnu s hruškou se nás tatínek začal ptát, kdy půjdeme do knihovny knihu vrátit.

Na knížce jakožto matka dětí 2-6 let – tedy různé intelektuální úrovně – hodně oceňuji veliké kresby. Zatímco s menšími je možné donekonečna prohlížet jeden velký obraz, nejstarší se zabaví čtením textu.

Kniha byla i zfilmována. Viděla jsem jen trailer, ale zdá se, že jedna z hlavních postav změnila v rámci gender kvót pohlaví. Některé postavy změnily jména a auta již jezdí bez značek. Tudíž se na film asi s dětmi nepodívám, protože tyhle nesrovnalosti nemám náladu vysvětlovat.

Ale to už jsem napsala víc, než jsem chtěla. Brzy knihu vrátím do knihovny. Co dalšího mi doporučíte? Své tipy pište na Facebook našeho blogu nebo do skupiny o čtení dětem.

You may also like...