Pokusy s dětmi – jak vybrat barevné podzimní listy pro pozorování pod mikroskopem
Začal podzim, všude poletuje barevné listí. Toho je potřeba využít, než listí shrabou pracovníci technických služeb a odvezou ho neznámo kam. Jak využít takové odpadní listí k dětskému vzdělávání? Ano z listí se dají vyrábět nejrůznější dary pro babičky, ale listí se dá také pozorovat. Pozorovat pod mikroskopem. Je k pozorování lepší list pořádně barevný, list s kazy nebo vlastně jaký? Co děti zajímá?
Nečekejte přednášku biologického nobelisty. Ukážeme vám pouze, co jsme pozorovali my, co předškolní děti zajímá, a co se jim líbí.
Technická poznámka k mikroskopii
Pro pokusy s dětmi jsme si pořídili levný USB mikroskop až z daleké Číny. Zvětšení mikroskopu se pohybuje někde mezi hodnotou 40 a 1000. Mikroskop není nijak kalibrován, optické vady se nedají korigovat a kvalita fotografií je mj. závislá na tom, zda se zrovna někdo snaží mikroskop olíznout, sfouknout nebo přejet kamiónem. Pro pokusy s dětmi, které ještě nezapočaly školní docházku, je ale mikroskop plně dostačující. Možná o něm přineseme samostatný článek.
Jaké listy jsme vybrali
Pro pozorování jsme si vybrali 4 listy: Rybíz, javor, přísavník a jahodu lesní. Proč? Protože jsme je našli a podařilo se nám je domů donést bez většího poškození.
Co zajímavého jsme pod mikroskopem viděli?
Listy přísavníku byly sice krásně červené, ale pod mikroskopem z lícové strany nijak extra nevynikly. Z rubové strany byla vidět nevýrazná žilnatina.
Z lícové strany byly na listu rybízu k pozorování spíše jen zajímavé defekty. Z rubu jsme kromě žilnatiny pozorovali i chloupky, kterým se děti smály.
List javoru byl pro pozorování zajímavý z obou stran, neboť jednotlivé části byly pěkně kontrastní.
Lesní jahoda pod mikroskopem krásně vynikla jak z rubu, tak z lícu. Kromě pěkné žilnatiny byly vidět i zajímavé barevné přechody, drobné defekty a chloupky z rubu listu.
Závěr – jaké vybrat listy pro pozorování mikroskopem s dětmi
Pro pozorování barevných podzimních listů pod mikroskopem s předškolními dětmi je dobré vybrat takové listy, které mají kontrastní barvy mezi žilnatinou a zbytkem listu. Když už však na takový list narazíte, nezoufejte, a otočte ho rubem nahoru. Pěkně se pozorují listy vícebarevné. Listy s vadami se nemusí pohrdat; naopak, různé defekty působí pod mikroskopem naopak zajímavě.
Listy „placaté“ se lépe zaostřují než listy s vystouplou žilnatinou, neboť u mikroskopu s malou hloubkou ostrosti budou některé části rozmazané (tzn. že se podaří např. zaostřit na cévní systém, ale zbytek listu bude rozmazaný).
Z našeho výběru byla nejúspěšnější lesní jahoda.
Doufejme, že vás příspěvek inspiroval, ať už k pozorování mikroskopem s dětmi nebo bez nich. (Bez nich člověk udělá ostřejší fotky, to mi věřte!).
Nejnovější komentáře