Pokusy s dětmi – jak vypadají maková zrnka pod mikroskopem?

Mák - maličké tečky, tak akorát mezi zuby...

Mák – maličké tečky, tak akorát mezi zuby…

„…NEROSTL A ZŮSTAL TAK.
Z MAKOVICE SNÍDÁ MÁK,
JEDEN MÁČEK, DRUHÝ,TŘETÍ
A MÁ PO SNÍDANI, DĚTI,TOLIK MÁLO JÍ…“

Znáte knížku o Palečkovi od Hrubína a Zmatlíkové? Paleček tam na obrázku snídá mák z makovice. Jak je vyobrazený mák? Jako malé kuličky. Vypadá mák ale ve skutečnosti jako malá kulička?

Potřeby pro sledování zrnka máku pod mikroskopem

  • Mikroskop (v našem případě čínský USB mikroskop s údajným zvětšením až 1000 x)
  • Zrnka máku

Pozorování zrnek máku

Zrnka máku není pro běžné pozorování pod mikroskopem třeba nijak připravovat ani barvit. Zatímco na housce se mák jeví jako maličká kulička, po zvětšení připomíná mák fazolku. Na povrchu navíc není zrníčko vůbec hladké. Naopak, povrch se skládá z malých šestiúhelníčků.

Zrnko se dá také rozříznout. Maximum, které se mi podařilo vytřískat z našeho mikroskopu je toto:

Mák byl však rozříznut obyčejným kuchyňským nožem. Pro lepší řez by bylo zřejmě potřeba použít sofistikovanější techniky… Možná i kvalitnější mikroskop.

Závěr pozorování zrníčka máku pod mikroskopem

Makové semínko je ideální předmět pro pozorování s dětmi. Jeho struktura je překvapivá, není potřeba shánět zvláštní vybavení, mák je dostupný. Udělat pěkný řez mákem obyčejným kuchyňským nožem pro pozorování pod mikroskopem bohužel není tak snadné.

Jaký vybrat pro začátek mikroskop?

A protože to vás nejvíc zajímá – jaký máme mikroskop – mrkněte na náš článek! Náš mikroskop je jeden z nejlevnějších z Číny. Pokud chcete radu, kupte si jakýkoliv levný USB mikroskop z nabídek e-shopů s elektronikou. Na počáteční bádání to stačí!

Připojte se k nám na Facebook do skupiny o pokusech pro děti nebo se staňte fanoušky naší stránky.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Extenze Male Enhancement Como Se Deve De Tomar|Green Lean Body Capsules Diet Pills Weight Loss|Will Nicotine Vaperizer Work For Cannabis Oil