Pokusy s mikroskopem – kontrola kvality dovezených potravin

V našem cyklu mikroskopických pokusů s dětmi si uděláme jeden, který je spíše pro rodiče. Dochází zde k manipulaci s plísní kontaminovanými potravinami. Ne, že bych si myslela, že jeden dotek na plesnivé rajče dítě poškodí, nicméně nechci vám tu vnucovat nic nebezpečného.

Mikroskop použijte pro kontrolu kvality potravin

Tento pokus mě napadl, když nám jedna nejmenovaná firma rozvážející potraviny dovezla rajčata. Tato rajčata nevypadala na první pohled tak zle, nicméně v oblasti ufiknuté šťopky se mi něco nezdálo. Dala jsem je tedy pod mikroskop… no, mrkněte sami, jak si takový „pokus“ můžete udělat doma.

Potřeby

  • Ovoce/zelenina dovezená potravinářským e-shopem
  • Referenční ovoce/zelenina stejného druhu
  • Mikroskop (my máme čínský levný USB mikroskop s údajným zvětšením až 1000 x)

Postup

Podezřelou oblast si pozorně prohlédněte pod mikroskopem. Pokud nejste odborník na vzhled plísní pod mikroskopem, zkuste vyfotit i stejný druh jídla, který vypadá zdravě. Pokud se referenční kus od podezřelého výrazně liší, něco je špatně.

My jsme nafotili rajčata. Dovezená rajčata vypadala takto:

Rajčata, co jsme koupili on-line

Rajčata, co jsme koupili on-line

Na první pohled nebylo úplně zřejmé, zda v místě odloupnuté stopky něco roste.

Pod mikroskopem se ukázalo, že něco tam skutečně roste. To něco vypadá trochu jako mech, ale bude to zřejmě plíseň. Nejsem odborník na plísně, takže pokud víte, co je to zač, určitě mi dejte vědět.

Pro jistotu jsem z jiného rajčete, které stopku stále mělo, stopku odtrhla a ihned mikroskopovala. Zde můžete vidět, že na referenčním obrázku v oblasti odštípnuté stopky nerostou žádná vlákénka.

Zdravé rajče pod mikroskopem

Zdravé rajče pod mikroskopem

Závěr

Plísně pod mikroskopem jsou krásné, ale k manipulaci s dětmi je nijak nedoporučuji. Pokud však máte podezření, že vaše potraviny nejsou úplně v nejlepší kondici, pod mikroskopem si je můžete zkontrolovat. A pokud uvidíte, že na jídle něco roste, už to nejezte.

Jak vidíte, mikroskop můžete na kontrolu kvality použít i doma!

PS: Přidejte se k nám do skupiny o pokusech s dětmi nebo se rovnou staňte fanouškem tohoto blogu!

You may also like...

2 Responses

  1. Super tip. Kolik čínský přístroj stál? Docela nad něčím uvažuju pro kluky a váhám, co koupit. Jen nechci hračku. 🙂

  2. Hausfrau says:

    Stál asi 17 dolarů z Aliexpressu… ale není to žádný zázrak, stojánek je třeba dost nestabilní… Nicméně vidět něco zvětšeně bez měřítka se s tím dá. A je USB, což mi tedy přijde pohodlnější než okulárový mikroskop (může koukat víc lidí).

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Real Men Hard Penis|Aaamia Diet Pills Review|Thick Dab Cartridge Oil With Low Thc