Dětský mikroskop – inspirace a recenze nejlevnějšího USB mikroskopu

Možná byste chtěli mít ze svých dětí vědecké pracovníky. Možná jenom hledáte, jak děti smysluplně zabavit. Každopádně mikroskop je určitě dobrá volba. Starší děti se naučí, jak příprava vzorků může ovlivnit výsledný obrázek, mladší děti budou s údivem koukat, jak se všední věci zvětšením mění k nepoznání. A všichni mohou zkoumat, co vypadá pod mikroskopem pěkně, a co vlastně ani nestojí za pozorování.

Levný mikroskop nebo kvalitní mikroskop

Nemyslím si, že se vyplatí pořídit malým dětem opravdu kvalitní mikroskop, protože za takové dáte i statisíce. Záleží ovšem na finančních možnostech každého jedince. A také na tom, jak vychované jsou konkrétní děti. Já bych si samozřejmě s mikroskopem za pět mega hrála ráda, ale kvůli tomu, abych mohla na blog dávat fotky toho, co nám doma zplesnivělo, si ho kupovat nebudu…

To nejlevnější na trhu v oblasti mikroskopů pro děti?

Naše pozorovací stanice je to nejvíc lowcost zařízení, co může být. Popíšu vám ji, ukážu, co se s ní dá nafotit, ale nečekejte zázraky. Pamatujte, že diplomku jsme s Hausmannem měřili a psali v Katalánsku (blog zde – byly to husté časy), což nás naučilo improvizovat, pracovat na nefunkčních zařízeních a spokojit se s málem.

Mikroskop z Aliexpressu a osvětlení z Hornbachu

Náš mikroskop hledejte na Aliexpressu pod názvem Portable USB Digital Microscope Camera Magnification 1000x. Pokud byste již nestíhali nákup z Aliexpressu, určitě najdete českého přeprodejce. Tento mikroskop by měl být dodáván spolu se softwarem. Software nám nefunguje, ale Microsoft má program „Kamera“ a s ním to jede. On totiž tenhle mikroskop je prostě kamera s čočkou, taková lepší lupa.

Mikroskop je vybaven svícením svrchu. Osvícení se dá spojitě regulovat. Pro podsvícení vzorku zespodu (které je vhodné třeba pro pozorování buněk) používáme přenosné LED světýlko z Hornabchu, které se skládá asi z 15 malých LED světýlek uspořádaných do kolečka. Ráda bych vám ho vyfotila, ale schovala jsem ho před dětmi tak důkladně, že ho nemohu najít… Je to zcela nevyhovující, neboť se skládá z několika LEDek a záleží, kam vzorek umístíte, ale chcete-li něco podsvítit a vidět, vidíte. Není to úplně pěkné, protože podsvícení není rovnoměrné a záleží, kam vzorek umístíte.

Výhody a nevýhody USB mikroskopu

Existují dvě hlavní nevýhody USB mikroskopu. Zaprvé je k němu potřeba počítač (na mobilu se mi ho zprovoznit nepodařilo, ale jistě najdete i USB mikroskop k tabletu/mobilu), čímž se zvýší náklady na celé zařízení (nicméně notebook bývá již klasickým vybavením domácnosti) a zadruhé se děti nenaučí koukat do okuláru – druhá nevýhoda je ovšem diskutabilní, protože mikroskopy v průmyslu i výzkumu dnes bývají připojeny k počítači a ovládány přes software.

Dle mého převažují výhody. Na obrázek se může najednou dívat více lidí, obrázek se dá uložit a následně dále zpracovávat. Babička zvětšenou plíseň v rámečku jistě ráda přijme za dar!

Stojánek a manipulace

Jestli je něco, co u zmiňovaného mikroskopu stojí za prd, je to stojánek. Mikroskop vždy potřebuje kvalitní a stabilní uchycení. Se zvětšením se zvětšuje i chvění. Proto jsou mikroskopy s opravdu velkým zvětšením citlivé na umístění – nemohou stát v budově, pod kterou vede metro a tak.

Nicméně s tímto mikroskopem se dá fotit tak, že přiložíte mikroskop přímo na zkoumaný předmět. Můžete s mikroskopem běhat po bytě (co vám kabel k počítači dovolí) a zkoumat všechno, co najdete! Zdi, stůl, koberec, oblečení, knihy atd.

Zvětšení

Výrobce tvrdí, že zvětšení je 40 – 1000 x. Na mikroskopu jsou 2 tlačítka ZOOM a SNAP. Tato tlačítka jsou nefunkční a o nějakém plynulém zvětšování si můžeme nechat tak zdát. Ve skutečnosti jsem schopna tak nějak zaostřit na 2 zvětšení. Abych vám to nějak názorně upřesnila, vyfotila jsem pravítko a změřila 1 mm na obrazovce. Zhruba to vychází takto:

Při prvním zvětšení. 1 mm = 34 mm

Při druhém zvětšení 1 mm = 170 mm

Jak vidíte, to druhé „zaostřené“ zvětšení již není tak ostré. Důvodem je právě nestabilní stojánek…

V praxi často používaná funkce mikroskopu – měření – tady tedy možná není. Rozhodně to nezvládnu nijak nakalibrovat…

A co jsme nafotili?

Již jsme na toto téma psali několik článků. Fotili (a natáčeli) jsme hydrofobní list a kapky na něm, barevné podzimní listí a plíseň na zelenině.

V přípravě jsou samozřejmě další články. Se spodním osvětlením jsme fotili např. buňky v cibuli:

Má cenu si tento mikroskop kupovat?

Pokud si chcete vyzkoušet, zda si ve vaší rodině mikroskop najde své místo, určitě má cenu si ho pořídit. Je potřeba počítat s jistými nedostatky, jako třeba nestabilita stojánku nebo že nenafotíte fotku s velkým rozlišením na plakát A1. Pokud se pro mikroskopování nadchnete, budete se asi časem poohlížet po novém, lepším, výkonnějším, stabilnějším – prostě takovém, jaký si na základě této první zkušenosti vyberete. Pokud vás ale mikroskopování nenadchne, nepřijdete o velké prachy.

Máte zkušenosti s dětskými mikroskopy? Podělte se s námi zde, na Facebooku blogu nebo ve skupině o pokusech

You may also like...

1 Response

  1. December 22, 2017

    […] pro mikroskopické pokusy s dětmi! Pokud ještě mikroskop nemáte, rychle si ho kupte – ten, co máme my, nebo nějaký lepší – to je […]

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Will A Male Sex Drive Increase In 40s|Dietary Supplement Spina Biffida|Buy Cbd Oil On Ebay