Jak vytvořit 3D post aneb už má váš blog 3D logo na Facebooku?

Nedávno jsem si na webu Jaknasocky.cz přečetla, že do příspěvku na Facebooku můžete přidat 3D obrázek. Takový, že s ním můžete myší hýbat sem a tam. Revoluce, virtuální realita, nová doba – to jsou hesla, která novinku doprovázejí.

Dobrý nápad, ne? Nicméně zmíněný odkaz mně, jako ženě na mateřské dovolené bohužel nestačil k tomu, abych vytvořila něco, co se bude pohybem myši hýbat. Musela jsem tedy hledat, zkoušet, instalovat, krmit děti suchými rohlíky a čokoládou, aby mě nechaly přemýšlet, a nakonec se mi podařilo zvítězit.

Já vím, Lego to má hezčí. Ale já vám zase mohu polopatě prozradit, jak si i vy uděláte 3D příspěvek na Facebooku. Tak, aby to pochopily i mamablogerky, řasenkoblogerky a filosofoblogeři. Taky vám dám odkazy na články v angličtině. No a nezapomeňte, že tyhle věci se hrozně rychle mění. Co bylo včera, dnes už neplatí… Každopádně tenhle 3D zázrak na blogu nebo na svém osobním Facebooku prostě potřebujete!

Jaké kroky musím podniknout, aby na mém Facebooku zazářil 3D post?

  1. Vytvořit nějaký 3D objekt (nebo si ho někde stáhnout).
  2. Exportovat tento 3D objekt jako .GBL formát. Facebook potřebuje .GBL soubor.
    1. Případně exportovat tento objekt jako jiný formát, který lze následně konvertovat na .GBL
    2. Konvertovat v jiném programu na .GBL.
  3. Nahrát soubor na Facebook

Zní to jednoduše. Možná ale oceníte nějaké další zdroje a odkazy.

Pár zdrojů jak na 3D post na Facebooku?

Jsem v tomto oboru absolutní amatér. Nicméně jak vidíte, i mně se to nakonec podařilo… Z technického hlediska, estetiku vynechme. Jak se má přesně dělat graficky hezký příspěvek vám neprozradím, ale dám vám pár odkazů, které pomohly mně k mé růžové kráse…

Tvorba 3D modelu

Nejprve potřebujete vytvořit 3D model. Můžete použít např. Blender. Nebo můžete použít nějakou aplikaci do telefonu. Třeba 3DC.io. Nebo cokoliv jiného, samozřejmě – AutoCAD a tak. Výstup chtějte třeba v podobě .OBJ souboru (existuje hafo různých postupů, můžete vytvořit rovnou .GBL soubor).

Pokud nemáte s 3D kreslením žádné zkušenosti, stáhněte si pro první pokus zmíněnou aplikaci, vytvořte cokoliv, a dejte “EXPORT .OBJ”.

Jak konvertovat různé formáty do GBL souboru?

Tohle je zásadní bod celého procesu. Třeba Blender prozatím standardně .GBL soubor nevyplivne. Pokud tedy máte např. .OBJ soubor, můžete použít tento on-line editor:

https://threejs.org/editor/

Nejprve dáte IMPORT a následně EXPORT .GBL. Primitivní.

Lze to ale i jinak. Zde je jeden slovenský návod, ale mně se bohužel proces nepovedl dle návodu realizovat… https://blog.triad.sk/zapisnik/hot-news-vytvorte-si-3d-post-na-facebooku/

A potom řada návodů na 3D posty v angličtině:

https://www.khronos.org/blog/art-pipeline-for-gltf

http://blendersushi.blogspot.cz/2018/02/workflow-magica-voxel-to-facebook-3d.html

https://github.com/KhronosGroup/glTF-Blender-Exporter

Jak nahrát do příspěvku na Facebooku GBL soubor?

Normálně vkládám fotky tak, že kliknu na Photo/Video a vyberu si fotku, co chci vložit. To tady nefunguje. Zatím. Mně. No znáte to. .GLB soubor musíte přetáhnout do rozepsaného příspěvku…

Video natočil někdo tady.

Tak co, už máte svůj 3D příspěvek? A funguje vám na Facebooku v telefonu? Mně moc ne.

Napsali jste snad lepší návod? Vytvořili jste krásnější 3D post? Pochlubte se u nás na Facebookové stránce blogu.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Epididymitis Orchitis Erectile Dysfunction|Need To Lose Weight In 2 Weeks|How Many Of The Vaping Deaths Linked To Thc Oil