Kam s dětmi na výlet – soutěsky v Hřensku

V NP České Švýcarsko se s dětmi mezi Hřenskem a Mezní loukou nejen projdete přírodou, ale také se můžete projet skrz dvě unikátní pískovcové soutěsky na lodičkách.

 Zelená lodička v soutěskách u Hřenska

Zelená lodička v soutěskách u Hřenska

Ta první se jmenuje Edmundova, ta druhá Divoká. Skalnaté kaňony byly zpřístupněny již v roce 1898 (!) a jsou tak jednou z nejdéle fungujících turistických atrakcí na území Česka. Do té doby se jednalo o téměř nepřístupnou oblast.

 Placené parkoviště v Hřensku

Placené parkoviště v Hřensku

Cesta do soutěsek začíná v Hřensku na levém břehu řeky Kamenice, pokračuje po pravém břehu k prvnímu přístavišti.

 Skalnatý kaňon v NP České Švýcarsko

Skalnatý kaňon v NP České Švýcarsko

Od první sezóny se jednalo o mezi lidmi velice populární cíl. Vybudování stezek a přístavišť má na svědomí kníže Edmund Clary-Aldringen. Vynaložené finance se mu prý vrátily již po prvním roce provozu.

 Přístřešek

Přístřešek

 Řeka Kamenice

Řeka Kamenice

Zde pravidelně vyplouvá na řeku Kamenici jedna zelená lodička s převozníkem za druhou. Po zakoupení lístku a vystání fronty se zájemci mohou nalodit. Aktuální časy odjezdu si prohlédněte na stránkách NP. Jezdí se od dubna do října, zajímat by vás měla zejména poslední jízda.

 Račte nastupovat...

Račte nastupovat…

Kdo usoudí, že jízda lodí není nic pro něj, musí se vrátit zpět; souběžně žádná stezka nevede. Psy i kočárky je možno dle informací na webu přepravovat, nicméně kočárek jsme nepotkali ani jeden.

Počítejte s tím, že oblast je VELMI turisticky atraktivní. Pokud nechcete s dětmi zažít frontu v přístavišti, jděte hned na první jízdu, v nepříznivém počasí nebo mimo letní prázdniny. Davy turistů trochu kazí dojem z jinak nádherné přírody.

 Vodopád

Vodopád

Ze soutěsky není úniku, pro citlivější povahy – např. děti, které se bojí, tedy dávám varování – budete muset vydržet do konce…

Cestou vám převozník s dlouhým bidlem ukáže skalní útvary, poví zajímavosti z okolí, a vypustí na vás vodopád – což by mělo být překvapení, ale zas abyste byli připraveni na nečekané dětské reakce.

Mezi soutěskami můžete uhnout na Mezní louku a dát si svačinu či oběd v místní hospůdce. Buřt, párek a hranolky však možná rádi vynecháte – každopádně zde stojí toalety. Prodávají zde i špekáčky k opečení na ohni.

Občerstvení

Občerstvení

Druhá soutěska – Divoká – je mělčí, ale jinak i zde není ze skal úniku, a i zde plují zelené loďky s bidlem.

Letáček, který dostanete u soutěsek

Letáček, který dostanete u soutěsek

Celý výlet je samozřejmě možné obsolvovat i obráceně, loďky jezdí sem a tam, jinak by se hromadily na jedné straně soutěsek…

Od Divoké soutěsky doporučujeme s dětmi vylézt na Mezní Louku.

 Mezní Louka - hřiště

Mezní Louka – hřiště

Zde v občerstvení inzerovali CIZRNU (za náš blog velké plus, kdo cizrnu nemusí, může jít na knedlíky do hotelu).

 Rysí stezka

Rysí stezka

Na Mezní Louce stojí veliké dřevěné hřiště. Jezdí tu i autobusy do Hřenska, starší a namakanější mohou pokračovat s davem na Pravčivkou bránu, klenot Českého Švýcarska.

Ti, co si na opravdový výlet ještě netroufají, mohou zkusit Zážitkový arál Rysí stezka. Ano, je to taková z dotací vystavená sada atrakcí, co by možná potřebovala trochu lepší údržbu, ale některé kousky stály za to!

 Skluzavka pro klády

Skluzavka pro klády

Bludiště, skluzavka pro klády i lanový chodník nás zabavily na další hodinu.

Dětem se projížďky lodí líbily, my jsme o pár stovek (ano, parkování se platí) lehčí, a i vy si doufám výlet užijete, pokud se pro výlet do NP České Švýcarsko rozhodnete.

Pokud byste raději vyrazili někam jinam, mrkněte na naši mapku s různými tipy na výlet. Můžete se také přidat do naší skupiny na Facebooku.

A jestli máte také doporučení, kam s dětmi, přidejte odkaz do veřejné kopie naší mapky!

Každopádně nás sledujte na Facebooku.

You may also like...