Kam s dětmi v Praze za hvězdami? Ďáblická hvězdárna nabízí pohádku i dalekohled!

Hvězdárna Ďáblice

Hvězdárna Ďáblice

Hvězdárna Ďáblice pořádá jednou měsíčně promítání pohádky pro děti. My jsme se vypravili na tu s názvem „O lovci Orionovi a býku Zlobíkovi“. Pohádka je vhodná od věku, kdy děti vydrží sedět na zadku 40 minut, do zhruba 10 let. Ze sálu není problém odejít, pokud dítě nevydrží být v klidu, a začne zpívat sprosté písničky.

V předsálí si prohlídněte planety, Slunce, meteority – prostě to nejdůležitější z vesmíru!

Vstupné do hvězdárny je oproti jiným aktivitám v Praze s dětmi spíše symbolické. Přijďte na pohádku o chvilku dřív, aby vám neunikal prohlídka barevného předsálí. Zde naleznete informace o Sluneční soustavě doplněné velkými obrázky. Pokud čtete doma literaturu o vesmíru, počtete si i tady!

Škoda (nebo dobře?), že lidé o promítání nevědí…

O pohádku překvapivě není zas takový zájem, jaký bych očekávala – i vzhledem k pěknému umístění hvězdárny a možností zkombinovat její návštěvu s procházkou. A také vzhledem k tomu, že po pohádce následuje exkurze k dalekohledu – ideál pro malé kosmonauty!

Jak akce probíhá?

V menším sále se promítá na plátno. Příběh je kreslený. Pohádka je vyprávěná a animace spíše doplňují mluvené slovo – což já osobně preferuji před dokonalou grafikou doplněnou citoslovci typu „Jé, hele, tady a huhu“.

Pro pozorování Slunce musí být dalekohled uzpůsoben, aby nedošlo k poškození zraku!

Po promítání následuje exkurze k dalekohledu. Prohlídka je uzpůsobena dětem a pan hvězdář vypráví s ohledem na ně. Všichni v hvězdárně jsou velice milí. Za příznivého počasí se podíváte sto let starým dalekohledem na Slunce – doma nikdy nezkoušejte dívat se dalekohledem do Slunce!

Za zmínku stojí i fakt, že během prohlídky dalekohledu se vám nevěnuje proškolená hosteska, ale odborný pracovník hvězdárny. Děti i dospělí proto mohou klást záludné dotazy, které je pracovník kompetentní zodpovědět.

Také byste se chtěli vydat na pohádku? Podívejte se na aktuální program. Pokud jste větší skupina, do hvězdárny zavolejte.

Jak výlet zkombinovat s procházkou?

My jsme třeba jeli na hvězdárnu na bobech – matka byla zapřažená a táhle. Existuje ale i několik jiných variant, jak se ke hvězdárně dostat. Autem je lepší zaparkovat asi v Ďáblicích, v Kobylisích jsou namalované modré zóny. Jak se dostat ke hvězdárně od MHD je znázorněno na mapce:

Nejkratší je asi trasa A. Trasa B také není dlouhá, můžete tedy tam i zpět jít jinou cestou. Chcete-li si udělat procházku, vyrazte z Vozovny Kobylisy. Zde je myčka tramvají – to jen tak pro zajímavost – a cestou přes Ďáblický háj potkáte dvě dětská hřiště. Zajímavou podívanou na hvězdárně tedy spojíte s příjemnou procházkou. A pokud vám je Ďáblický háj málo, můžete přejít ještě ten Čimický! Ostatně můžete po hvězdárně podniknout i námi doporučovaný výlet do Roztok!

My rádi kombinujeme, tak otevřete naši mapu s ostatními tipy na aktivity v Praze a okolí, třeba si vyberete!

Máte tip na podobný výlet? Sdílejte ho s námi ve skupince o výletech nebo v komentářích na Facebooku blogu!

You may also like...

2 Responses

  1. Markéta Kopková says:

    Moc děkuji za skvělé tipy. O téhle hvězdárně jsem nevěděla. A že je s pohádkou je pěkné. Jen jsem se chtěla zeptat, s jakým vkusem je pohádka dělaná. Např. v Planetáriu ve Stromovce mi přišla Pohádka o kometě Babetě dost kýčovitě malovaná, v tom mě zklamala. Představovala jsem si něco poetičtějšího. Děkuji. Markéta Kopková

  2. Hausfrau says:

    Pohádka v Ďáblicích asi nebude o moc poetičtější, těžko se mi to posuzuje… Hlavní úlohu tam má mluvené slovo, grafika je spíše jednoduchá.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

My Erection Doesnt Last Long|How To Lose The Fat In My Face|All Cbd Oils Are Not Created Equallly